Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Svoboda po zvolení primátorem rezignuje na funkce v Parlamentu, omezí i další činnosti
Bohuslav Svoboda se ve čtvrtek po deseti letech vrátí do funkce pražského primátora. Foto: Zuzana Bönisch

Svoboda po zvolení primátorem rezignuje na funkce v Parlamentu, omezí i další činnosti

Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tento týden ve čtvrtek se stane poslanec Bohuslav Svoboda z ODS primátorem Prahy. Svůj mandát v Parlamentu si ponechá, nicméně funkcí v dolní komoře se vzdá. Stejně tak chce omezit své další pracovní aktivity, aby se mohl naplno věnovat primátorské pozici. Informoval o tom v dnešním prohlášení.  

Devětasedmdesátiletý Svoboda je kandidátem na primátora za Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), které domluvilo na koalici s Piráty a STAN. Strany oznámily, že jejich zástupci podepíší koaliční smlouvu ve středu, a tak bude moci být ve čtvrtek 16. února na pokračující schůzi pražského zastupitelstvo zvoleno nové vedení Prahy. Podle dohody bude Svoboda zvolen primátorem. Tuto funkci zastával už v letech 2010 až 2013.

„Funkci primátora budu vykonávat s plnou zodpovědností, ostatně si to ani jinak představit neumím. Synergii s poslaneckým mandátem vnímám jako jedinečný přínos pro Prahu. Díky tomu budu moci prosazovat zákony pro Prahu, jichž jsme nově garantem a které hlavní město bezpodmínečně potřebuje," uvedl minulý týden Svoboda. 

V reakci na to se ve veřejném prostoru objevily diskuse, zda bude Svoboda zvládat své vytížení. Byl také kritizován za kumulaci funkcí. V Poslanecké sněmovně je totiž předsedou jednoho výboru a členem dalších dvou. Kromě toho je pražským zastupitelem a je přednostou gynekologické kliniky. 

„Budu-li tento týden zvolen primátorem, sejde se následně poslanecký klub ODS, kde dám k dispozici funkci předsedy Výboru pro zdravotnictví, dále i členství v Petičním výboru a rovněž rezignuji na členství ve Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zůstanu tedy pouze řadovým poslancem,“ sdělil dnes.

Anketa

Vadí vám, že Bohuslav Svoboda po zvolení pražským primátorem bude nadále poslancem?

89.8%
(89.8%)
10.2%
(10.2%)
Zároveň oznámil, že post přednosty Gynekologické kliniky 3. LF UK a ÚVN předá svému nástupci. „A svůj úvazek tamtéž minimalizuji, ale tak, abych nijak neohrozil chod kliniky a zdraví pacientů. Počítám také s tím, že rezignuji na členství ve správní radě VZP,“ prohlásil. 

„Neměl dosud potřebu o tom hovořit, neboť jsem to do chvíle, kdy budu zvolen primátorem, nepovažoval za vhodné,“ dodal. 

V nově vznikající koalici bude mít v jedenáctičlenné městské radě pět členů Spolu, když ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva, zatímco KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. 

Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Koaliční smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové (za Spolu). 

Volby 2022 

Jak vyplývá z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem, koalici Spolu volila v zářijových volbách téměř čtvrtina lidí, kteří v hlavním městě přišli k volbám (24,7 procenta hlasů). Koalice díky tomu má 19 mandátů. ODS byla v uplynulém volebním období v opozici, strany TOP 09 a KDU-ČSL byly součástí koalice s Piráty a Prahou Sobě.

Druhé je hnutí ANO. Oproti minulým volbám si polepšilo o čtyři procenta a dva mandáty. Hnutí v těchto volbách volilo 19,4 procenta voličů, stačilo to na zisk čtrnácti mandátů.

Třetí skončili Piráti (17,7 procenta hlasů). Měli prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, stejně mají i mandátů (13). Oproti minulým volbám, kdy získala 16,6 procenta hlasů a třináct mandátů, si pohoršila Praha Sobě. Volilo ji 14,7 procenta Pražanů, kteří přišli volit. Znamená to zisk 11 mandátů. 

Páté skončilo hnutí STAN. V minulých volbách tvořilo s TOP 09 koalici Spojené síly pro Prahu, která dosáhla na třináct mandátů (16,6 procenta hlasů). Letos STAN kandidoval samostatně.

I přes kauzu Dozimetr, která hnutí přiměla překopat čtvrt roku před volbami kandidátní listinu, STAN získal 7,8 procenta hlasů a pět mandátů. Nováčkem v zastupitelstvu je SPD s Trikolórou a hnutím PES. Zisk 5,2 procenta znamená tři mandáty. Žádné jiné uskupení nezískalo více než tři procenta hlasů. 

Jednání o koalici v hlavním města na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci před měsícem odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.


Autor: Jan Puci

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru