Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Svoboda po zvolení primátorem rezignuje na funkce v Parlamentu, omezí i další činnosti
Bohuslav Svoboda se ve čtvrtek po deseti letech vrátí do funkce pražského primátora. Foto: Zuzana Bönisch

Svoboda po zvolení primátorem rezignuje na funkce v Parlamentu, omezí i další činnosti

Pokud se nestane něco nepředvídatelného, tento týden ve čtvrtek se stane poslanec Bohuslav Svoboda z ODS primátorem Prahy. Svůj mandát v Parlamentu si ponechá, nicméně funkcí v dolní komoře se vzdá. Stejně tak chce omezit své další pracovní aktivity, aby se mohl naplno věnovat primátorské pozici. Informoval o tom v dnešním prohlášení.  

Devětasedmdesátiletý Svoboda je kandidátem na primátora za Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), které domluvilo na koalici s Piráty a STAN. Strany oznámily, že jejich zástupci podepíší koaliční smlouvu ve středu, a tak bude moci být ve čtvrtek 16. února na pokračující schůzi pražského zastupitelstvo zvoleno nové vedení Prahy. Podle dohody bude Svoboda zvolen primátorem. Tuto funkci zastával už v letech 2010 až 2013.

„Funkci primátora budu vykonávat s plnou zodpovědností, ostatně si to ani jinak představit neumím. Synergii s poslaneckým mandátem vnímám jako jedinečný přínos pro Prahu. Díky tomu budu moci prosazovat zákony pro Prahu, jichž jsme nově garantem a které hlavní město bezpodmínečně potřebuje," uvedl minulý týden Svoboda. 

V reakci na to se ve veřejném prostoru objevily diskuse, zda bude Svoboda zvládat své vytížení. Byl také kritizován za kumulaci funkcí. V Poslanecké sněmovně je totiž předsedou jednoho výboru a členem dalších dvou. Kromě toho je pražským zastupitelem a je přednostou gynekologické kliniky. 

„Budu-li tento týden zvolen primátorem, sejde se následně poslanecký klub ODS, kde dám k dispozici funkci předsedy Výboru pro zdravotnictví, dále i členství v Petičním výboru a rovněž rezignuji na členství ve Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Zůstanu tedy pouze řadovým poslancem,“ sdělil dnes.

Anketa

Vadí vám, že Bohuslav Svoboda po zvolení pražským primátorem bude nadále poslancem?

89.8%
(89.8%)
10.2%
(10.2%)
Zároveň oznámil, že post přednosty Gynekologické kliniky 3. LF UK a ÚVN předá svému nástupci. „A svůj úvazek tamtéž minimalizuji, ale tak, abych nijak neohrozil chod kliniky a zdraví pacientů. Počítám také s tím, že rezignuji na členství ve správní radě VZP,“ prohlásil. 

„Neměl dosud potřebu o tom hovořit, neboť jsem to do chvíle, kdy budu zvolen primátorem, nepovažoval za vhodné,“ dodal. 

V nově vznikající koalici bude mít v jedenáctičlenné městské radě pět členů Spolu, když ODS bude mít tři zástupce včetně primátora a TOP 09 dva, zatímco KDU-ČSL obsadí namísto pozic v radě dvě předsednická místa v magistrátních výborech. 

Piráti budou mít čtyři radní a STAN dva. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 36 hlasů. Koaliční smlouva nezahrnuje hlas zastupitelky Hany Kordové Marvanové (za Spolu). 

Volby 2022 

Jak vyplývá z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem, koalici Spolu volila v zářijových volbách téměř čtvrtina lidí, kteří v hlavním městě přišli k volbám (24,7 procenta hlasů). Koalice díky tomu má 19 mandátů. ODS byla v uplynulém volebním období v opozici, strany TOP 09 a KDU-ČSL byly součástí koalice s Piráty a Prahou Sobě.

Druhé je hnutí ANO. Oproti minulým volbám si polepšilo o čtyři procenta a dva mandáty. Hnutí v těchto volbách volilo 19,4 procenta voličů, stačilo to na zisk čtrnácti mandátů.

Třetí skončili Piráti (17,7 procenta hlasů). Měli prakticky stejný výsledek jako před čtyřmi lety, stejně mají i mandátů (13). Oproti minulým volbám, kdy získala 16,6 procenta hlasů a třináct mandátů, si pohoršila Praha Sobě. Volilo ji 14,7 procenta Pražanů, kteří přišli volit. Znamená to zisk 11 mandátů. 

Páté skončilo hnutí STAN. V minulých volbách tvořilo s TOP 09 koalici Spojené síly pro Prahu, která dosáhla na třináct mandátů (16,6 procenta hlasů). Letos STAN kandidoval samostatně.

I přes kauzu Dozimetr, která hnutí přiměla překopat čtvrt roku před volbami kandidátní listinu, STAN získal 7,8 procenta hlasů a pět mandátů. Nováčkem v zastupitelstvu je SPD s Trikolórou a hnutím PES. Zisk 5,2 procenta znamená tři mandáty. Žádné jiné uskupení nezískalo více než tři procenta hlasů. 

Jednání o koalici v hlavním města na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci před měsícem odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z aliance, kterou dříve založili s Prahou Sobě.


Autor: Jan Puci

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Další články
Nahoru