Dnes Středa - oblacno 2°C
Zítra Čtvrtek - polojasno -2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Svítící balónky nosí strážníci na pražský magistrát. Zabavují je v ulicích
Slušný úlovek. Strážníci právě dorazili na magistrát se zabavenými balónky. Foto: MP Praha

Svítící balónky nosí strážníci na pražský magistrát. Zabavují je v ulicích

Lidé vydělávající na návštěvnících centra Prahy za hranou zákona jsou vynalézaví a značně přizpůsobiví. Když kvůli úbytku turistů přišli loni o jeden typ výnosného byznysu, nahradili ho jiným.

Až do začátku epidemie koronaviru bývali na Karlově mostě, Staroměstském náměstí a dalších turisticky exponovaných místech v centru Prahy vidět cizinci s holuby obarvenými namodro či narůžovo.

Kolemjdoucím nabízeli možnost vyfotit se s ptákem. Za tuto činnost, ze které tryskalo týrání zvířat všemi směry, požadovali klidně i pár stokorun. Kromě focení s obarvenými opeřenci předváděli tuto produkci i s králíky a hady. Byly i případy, kdy si řekli za zdokumentování nevšední momentky z centra metropole o sto eur.

Strážníci takových případů řešili ročně desítky a oznamovali je magistrátu, který provinilce pokutoval. V porovnání s tím, kolik si podvodníci vydělali, se jednalo o směšné postihy. Třeba za rok 2018 byly pokuty v celkové výši 15 000 korun.

Když nedokázali zvrácené produkci vystavit stopku strážníci nebo úředníci, postarala se o to pandemie koronaviru. Jak zmizeli turisté, tak zmizeli z ulic i lidé nabízející foto se zvířaty. Centrum Prahy je volnější, ale oproti minulosti je tu k vidění více rodin s dětmi.

A na ty se podvodníci, kteří přišli o kšeft se zvířaty, zaměřili a prodávají jim blikající balónky. „Téměř každý den řeší strážníci v centru metropole pouliční prodavače, kteří porušují nařízení hl. m. Prahy prodejem svítivých balónků na tyči. Prodávají je bez povolení a za cenu, která několikanásobně převyšuje cenu běžnou,“ uvedla mluvčí strážníků Jiřina Ernestová. Balónky prodejcům sypou, prodávají je klidně i za několik stokorun.

„V naprosté většině se jedná o cizince, kteří po prokázání totožnosti odmítají své přestupkové chování se strážníky řešit na místě, proto hlídky oznamují tato protiprávní jednání příslušnému správnímu orgánu, který je oprávněn ve věci rozhodnout,“ dodala Ernestová.

Oním orgánem, kam se zabavené balónky nosí, je sídlo magistrátu ve Škodově paláci. Na tomto místě skončily už desítky balónků. Podobně jako to bylo u zvířat, ani v tomto případě pokuty asi podvodníky od jejich výnosné činnosti neodradí.


Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Dnes v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Další články
Nahoru