Dnes Pátek - polojasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Svítící balónky nosí strážníci na pražský magistrát. Zabavují je v ulicích
Slušný úlovek. Strážníci právě dorazili na magistrát se zabavenými balónky. Foto: MP Praha

Svítící balónky nosí strážníci na pražský magistrát. Zabavují je v ulicích

Lidé vydělávající na návštěvnících centra Prahy za hranou zákona jsou vynalézaví a značně přizpůsobiví. Když kvůli úbytku turistů přišli loni o jeden typ výnosného byznysu, nahradili ho jiným.

Až do začátku epidemie koronaviru bývali na Karlově mostě, Staroměstském náměstí a dalších turisticky exponovaných místech v centru Prahy vidět cizinci s holuby obarvenými namodro či narůžovo.

Kolemjdoucím nabízeli možnost vyfotit se s ptákem. Za tuto činnost, ze které tryskalo týrání zvířat všemi směry, požadovali klidně i pár stokorun. Kromě focení s obarvenými opeřenci předváděli tuto produkci i s králíky a hady. Byly i případy, kdy si řekli za zdokumentování nevšední momentky z centra metropole o sto eur.

Strážníci takových případů řešili ročně desítky a oznamovali je magistrátu, který provinilce pokutoval. V porovnání s tím, kolik si podvodníci vydělali, se jednalo o směšné postihy. Třeba za rok 2018 byly pokuty v celkové výši 15 000 korun.

Když nedokázali zvrácené produkci vystavit stopku strážníci nebo úředníci, postarala se o to pandemie koronaviru. Jak zmizeli turisté, tak zmizeli z ulic i lidé nabízející foto se zvířaty. Centrum Prahy je volnější, ale oproti minulosti je tu k vidění více rodin s dětmi.

A na ty se podvodníci, kteří přišli o kšeft se zvířaty, zaměřili a prodávají jim blikající balónky. „Téměř každý den řeší strážníci v centru metropole pouliční prodavače, kteří porušují nařízení hl. m. Prahy prodejem svítivých balónků na tyči. Prodávají je bez povolení a za cenu, která několikanásobně převyšuje cenu běžnou,“ uvedla mluvčí strážníků Jiřina Ernestová. Balónky prodejcům sypou, prodávají je klidně i za několik stokorun.

„V naprosté většině se jedná o cizince, kteří po prokázání totožnosti odmítají své přestupkové chování se strážníky řešit na místě, proto hlídky oznamují tato protiprávní jednání příslušnému správnímu orgánu, který je oprávněn ve věci rozhodnout,“ dodala Ernestová.

Oním orgánem, kam se zabavené balónky nosí, je sídlo magistrátu ve Škodově paláci. Na tomto místě skončily už desítky balónků. Podobně jako to bylo u zvířat, ani v tomto případě pokuty asi podvodníky od jejich výnosné činnosti neodradí.


Zastupitelstvo Prahy 15 zveřejnilo program jednání

Dnes v 07:41

Čtvrté mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 15 se koná ve středu 28. dubna od 10 hodin v sále TJ Sokol Hostivař – ve Švehlově sokolovně.

Do konce dubna nepoteče voda v těchto městských částech

Dnes v 07:34

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Letošní Den Země slaví Praha online

Včera v 11:33

Celá planeta si dnes, 22. dubna, připomíná Den Země. Miliarda lidí znovu upozorní především na dopady chování člověka na životní prostředí a na další klíčová témata ochrany životního prostředí současnosti. 

Přemýšlíte o vlastním chovu včel? Můžete to zkusit a pronajmout si včelín

Včera v 10:02

Od května začne v ekocentru Prales fungovat nová komunitní včelnice. Máte-li zájem pustit se do včelaření, můžete si jeden z úlů se včelstvem v produkční síle pronajmout a osobně si vyzkoušet, jak taková péče o včely vypadá.

Earth Day Talk: Představitelé Tchaj-wanu, odborných institucí a Prahy se sešli u kulatého stolu

Včera v 09:29

Hlavní město ve spolupráci s Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kanceláří a tchaj-wanským ministerstvem zahraničí uspořádalo kulatý stůl na téma cirkulární ekonomiky a překonávání klimatických výzev. Praha i Tchaj-wan právě v těchto oblastech uskutečňují řadu inovativních i ambiciózních...

Zastupitelé drželi minutu ticha za oběti ruské agrese

Včera v 08:52

Již 26. jednání pražského zastupitelstva v tomto volebním bylo dnes ráno zahájeno minutou ticha za oběti ruské agrese.

Praha 13 umístila kontejner na uhynulé ptactvo

Včera v 07:53

Na základě Nařízení Státní veterinární správy ČR k preventivnímu zamezení šíření nebezpečné nákazy ptačí chřipky radnice pro případnou potřebu umístila u hasičské zbrojnice v Tlumačovské ulici 2747/28 na Velké Ohradě kontejner na uhynulé ptactvo.

Praha 15 schválila pomoc spolkům

Včera v 07:06

Rada městské části minulý týden na svém jednání schválila návrh Výboru volnočasových aktivit a vnějších vztahů na vyhlášení dotačního programu na úhradu neinvestičních nákladů spolků, které působí v MČ Praha 15.

Centrem Prahy prošel pochod na podporu vězněného Navalného

21. dubna 2021 ve 23:03

Historickým centrem Prahy dnes prošel protestní pochod nazvaný Společně proti diktaturám.

Další články
Nahoru