Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Svíčky za popravené
Foto: Praha 8

Svíčky za popravené

Pražské Kobylisy se během nacistického teroru staly smutným místem. Právě před 79 lety dne 30. června 1942 v 19:30 hod. bylo na Kobyliské střelnici zbaběle zavražděno 72 vlastenců, kteří byli spjati s českým odbojem. Kobyliská střelnice se stala svědkem popravy celkem 540 osob nacisty. Mezi popravenými hrdiny byl i gen. Josef Mašín. Na jeho počest, a mnoha dalších padlých, zapálili na Kobyliské střelnici na znamení sounáležitosti svíčku.

„Dnes tu jsme, abychom nejenom za Josefa Mašína, Františku Plamínkovou, generála Eliáše, ale i za všechny ostatní, které zde němečtí okupanti popravili, zapálili svíčky a věnovali jim vzpomínku. Je to důležité i dnes, kdy se po těch dlouhých desetiletích zapomíná, že máme ve své historii hrdiny, kteří neváhali riskovat své životy za svobodu našeho národa,“ řekl přítomným starosta Prahy Ondřej Gros (ODS).

„Je to místo, které je neuvěřitelným způsobem spjato s naší historií. Byl zde vykonán nacistickým Německem pokus o vyhlazení elity našeho národa," konstatoval Michal Švarc (Patrioti), radní MČ Praha 8.

Na počest popravených přišli lidé položit věnce a zapálit svíčku. Mezi těmi, kteří se stali oběťmi nacistické krutosti, byla řada vlastenců, intelektuálů a členů odboje, kam patřil i generál Josef Mašín. Na výraznou osobnost domácího, protinacistického odboje, která za svou statečnost zaplatila vlastním životem, přišla zavzpomínat i jeho dcera Zdena Mašínová, pro kterou byli její tatínek s maminkou velkým vzorem. „Náš otec byl tělem i duchem voják. Jejich vzájemná věrnost a porozumění, až dá se říci za hrob, obou, byla pro nás tři děti velkým příkladem a velkou oporou pro život,“ zavzpomínala Zdena Mašínová, dcera generála Josefa Mašína.

Na střelnici v Kobylisích přišly o život rukou nacistů stovky statečných mužů a žen, přičemž u mnohých z nich známe jen jejich jméno a věk. Přesto bychom na ně neměli nikdy zapomenout, protože oni tehdy zemřeli, abychom my nyní žili. Symbolickou svíčku přišli zapálit i historici a spisovatelé Čvančara, Janík, Padevět a další.

 Autor: TZ, red

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Dnes v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

Včera ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Další články
Nahoru