Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Svíčky za popravené
Foto: Praha 8

Svíčky za popravené

Pražské Kobylisy se během nacistického teroru staly smutným místem. Právě před 79 lety dne 30. června 1942 v 19:30 hod. bylo na Kobyliské střelnici zbaběle zavražděno 72 vlastenců, kteří byli spjati s českým odbojem. Kobyliská střelnice se stala svědkem popravy celkem 540 osob nacisty. Mezi popravenými hrdiny byl i gen. Josef Mašín. Na jeho počest, a mnoha dalších padlých, zapálili na Kobyliské střelnici na znamení sounáležitosti svíčku.

„Dnes tu jsme, abychom nejenom za Josefa Mašína, Františku Plamínkovou, generála Eliáše, ale i za všechny ostatní, které zde němečtí okupanti popravili, zapálili svíčky a věnovali jim vzpomínku. Je to důležité i dnes, kdy se po těch dlouhých desetiletích zapomíná, že máme ve své historii hrdiny, kteří neváhali riskovat své životy za svobodu našeho národa,“ řekl přítomným starosta Prahy Ondřej Gros (ODS).

„Je to místo, které je neuvěřitelným způsobem spjato s naší historií. Byl zde vykonán nacistickým Německem pokus o vyhlazení elity našeho národa," konstatoval Michal Švarc (Patrioti), radní MČ Praha 8.

Na počest popravených přišli lidé položit věnce a zapálit svíčku. Mezi těmi, kteří se stali oběťmi nacistické krutosti, byla řada vlastenců, intelektuálů a členů odboje, kam patřil i generál Josef Mašín. Na výraznou osobnost domácího, protinacistického odboje, která za svou statečnost zaplatila vlastním životem, přišla zavzpomínat i jeho dcera Zdena Mašínová, pro kterou byli její tatínek s maminkou velkým vzorem. „Náš otec byl tělem i duchem voják. Jejich vzájemná věrnost a porozumění, až dá se říci za hrob, obou, byla pro nás tři děti velkým příkladem a velkou oporou pro život,“ zavzpomínala Zdena Mašínová, dcera generála Josefa Mašína.

Na střelnici v Kobylisích přišly o život rukou nacistů stovky statečných mužů a žen, přičemž u mnohých z nich známe jen jejich jméno a věk. Přesto bychom na ně neměli nikdy zapomenout, protože oni tehdy zemřeli, abychom my nyní žili. Symbolickou svíčku přišli zapálit i historici a spisovatelé Čvančara, Janík, Padevět a další.

 Autor: TZ, red

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru