Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský sport

Světový šampionát v travním lyžování míří do Česka

Česká republika v letošním roce přivítá mezinárodní elitu travních lyžařů, kteří budou na našem území bojovat o tituly mistrů světa. Šampionát se k nám vrací po čtrnácti letech, tentokrát se odehraje ve Štítné nad Vláří. Čtyři měsíce před jeho konáním se na svahu ve vesničce nedaleko Zlína sešla kompletní reprezentace v rámci prvního předsezónního soustředění. Největší letošní lyžařská akce v Česku se uskuteční od 7. do 12. září.

První květnový víkend byl ve znamení prvního soustředění české reprezentace v travním lyžování, a to přímo na mistrovském svahu. Do Štítné nad Vláří dorazil kompletní tým v čele s celkovým vítězem posledního Světového poháru a juniorským rekordmanem Martinem Bartákem.

„První trénink byl dobrý, počasí vyšlo ideálně a stihli jsme hodně jízd. Čekají nás ještě tři víkendová soustředění a pak už závody, což je ta nejlepší příprava,“ popisuje Barták, který před dvěma lety na juniorském mistrovství ve Štítné získal dvě zlata, stříbro a bronz. „Cíle pro letošní šampionát jsou jasné – bronz a stříbro z velkého šampionátu už mám, takže zbývá už jen to jediné,“ dodává s úsměvem.

Dalším českým želízkem je Adéla Kettnerová, mistryně světa z roku 2017 a stříbrná z posledního šampionátu. „Návrat k travním lyžím byl po zimě bez lyžování docela náročný, ale stačilo pár jízd a dostala jsem se do toho. Určitě budu trénovat hlavně na domácím kopci v Orlickém Záhoří, ale plánuju si zajet i sem do Štítné. Čeká nás i dřina v tělocvičně, především s důrazem na rychlost, dynamiku a svalovou přípravu,“ říká Kettnerová.

„Výhodou pro šampionát konaný u nás je to, že kopec známe, ale pro mě bude trochu nevýhoda psychická stránka a vyrovnání se s tlakem, který coby domácí závodníci určitě pocítíme,“ tvrdí česká reprezentantka.

Šampionát už vyhlíží také rodák přímo ze Štítné Filip Machů. „Beru domácí podmínky jako výhodu. Doufám, že tu budu mít fanoušky, hodně místních lidí mi tu fandí, tak snad využiji tenhle potenciál k co nejlepšímu výsledku. Hlavním cílem je určitě medaile, to je sen každého závodníka, ale konkurence bude složitá a trať jistě taky. Budu bojovat ze všech sil,“ slibuje Machů, který si zde na mistrovství světa juniorů před dvěma lety dojel pro kompletní medailovou sbírku.

Po sérii soustředění se česká reprezentace představí na prvních letošních závodech Světového poháru. „Začínáme na Slovensku, následuje Rakousko, Česko a Itálie. Finále v Íránu ještě není úplně jisté,“ přibližuje trenér reprezentace Daniel Mačát.

 „Hlavním cílem je pro nás mistrovství světa, kde chceme udržet dlouhou řadu medailových úspěchů. Věřím, že díky domácímu kopci budeme mít oproti zahraničním účastníkům výhodu, náš tým zná svah velice dobře a na výsledky si věří. V průběhu posledních 10 let jsme zde uspořádali dvě MS juniorů, v rámci kterých jsme získali historicky největší počet medailí. Takže svah je milosrdný,“ uzavírá Mačát.

Individuálně se zatím na svůj návrat připravuje Jan Němec, jeden z nejúspěšnějších travních lyžařů historie a držitel čtyř medailí z jediného světového šampionátu na domácí půdě v roce 2007. „Domácí MS je velká událost a já se ještě ani ve 45 letech neřadím do starého železa. Pokud mi to zdraví dovolí, rád bych za rok startoval v plné síle a znovu bojoval o medaile,” vyhlíží čtrnáctinásobný mistr světa a vítěz devíti křišťálových glóbů. 

Čtyři měsíce před konáním má organizační výbor plné ruce práce, momentálně řeší celkovou propagaci, ubytování a stravování závodníků, přípravu svahu či zajištění přímých televizních přenosů.

„Na akci se vlastně začalo pracovat už před dvěma lety, kdy ve Štítné probíhalo mistrovství světa juniorů a podávali jsme kandidaturu na velký šampionát. Tenkrát vše pořadatelsky i závodně klaplo na jedničku, proto věříme, že i letošní akce proběhne ve stejném duchu,“ uvádí Petra Ivánková, vedoucí organizačního týmu MS.

 „Pro letošek jsme složili tým deseti lidí, kteří mají zkušenosti z pořádání světových pohárů, juniorských šampionátů i jiných sportovních akcí. Ale podobně, jako je domácí šampionát speciální pro závodníky, bude jeho pořádání speciální i pro nás. Minulá mezinárodní sezona kvůli pandemii vůbec neproběhla, tudíž i covidová opatření a vše s nimi spojené pro nás bude zcela nové. Rozhodně chceme závodníkům zajistit co nejlepší servis a podmínky, aby mohla dorazit celá travařská špička, a aby diváci, ať už na místě, nebo u televize, mohli sledovat to nejlepší z travního lyžování,“ dodává Ivánková.

Cílem organizátorů je nadchnout pro travní lyžování veřejnost a dostat tento atraktivní sport do širšího povědomí, což se nově může podařit díky partnerství s Hervisem, který se stal jedním z hlavních partnerů šampionátu.

„Jsme rádi, že jsme se stali hrdými partnery nadcházejícího Mistrovství světa v travním lyžování. Prožíváme všichni těžkou dobu a o to víc je teď potřeba každou sportovní aktivitu a světové akce u nás podporovat,“ uvádí Jan Štádler, marketingový ředitel Hervis Česká republika.

„Je nám potěšením, že si návštěvníci našich vybraných obchodů budou moct travní lyže na vlastní oči prohlédnout a také si je zakoupit. Jsme tak prvním sportovním řetězcem u nás, který se nabídkou travních lyží může pochlubit,“ dodává.

Mistrovství světa odstartuje v úterý 7. září slavnostním zahájením, ve středu 8. září čeká závodníky obří slalom, následuje čtvrteční super G, páteční kombinace a sobotní slalom. Organizátoři očekávají účast přibližně 150 závodníků z 15 zemí.


Autor: TZ, red

Finále Bike Ranch cupu 2022

6. října 2022 ve 21:02

Osmý ročník seriálu závodů na horských kolech Bike Ranch cup O pohár starosty Prahy 9 pokračuje 9. října v parku Třešňovka v ulici Pod Šancemi v Praze 9 čtvrtým finálovým závodem.

Festival volného času Prahy 13: Atletické odpoledne TJ Stodůlky Praha

24. září 2022 ve 12:14

Na tradičním atletickém odpoledni na hřišti Fakultní základní školy prof. Otokara Chlupa ve Fingerově ulici se mohou 27. září všichni zájemci zapojit do sportovních atletických her.

Osmičkové fotbalové derby přineslo dárek dětem

22. září 2022 ve 21:58

Včerejší očekávané osmičkové derby 10. kola Fortuna Divize mezi FK Meteor Praha VIII a FK Admira Praha B se vydařilo jak po sportovní, tak charitativní stránce. Přineslo krásnou fotbalovou podívanou s výsledkem 1:1 i neméně krásných 15 000 korun pro děti z Klokánku...

Běh proti násilí

22. září 2022 v 07:01

Trasa je dlouhá 5 km a můžete jí běžet nebo zdolat chůzí.

Praha 6 spustila podporu kroužků

20. září 2022 v 09:52

Radnice Prahy 6 převedla další milion korun do projektu @Aktivní město. Pro rodiče a děti s trvalým bydlištěm v Praze 6 to znamená možnost využití voucheru na nejrůznější aktivity v tomto školním roce.

Nordig walking v Praze 14

16. září 2022 v 17:48

Vyzkoušejte si v pondělí 19. září dynamickou chůzi se speciálními sportovními holemi.

Festival volného času Prahy 13: Cvičení s váhou vlastního těla

14. září 2022 v 08:26

Od pondělí 19. září se můžete v rámci Festivalu volného času těšit na skupinové lekce na čerstvém vzduchu pro dospělé, děti a seniory.

Nový pumptrack na Opatově

13. září 2022 v 07:30

Dnes, 13. září, bude slavnostně otevřena nová pumptracková dráha na Opatově.

Turnaj v tenisu o pohár starosty Prahy 14

8. září 2022 ve 20:54

V sobotu 10. září od 8 hodin pořádá Praha 14 turnaj v tenisu o pohár starosty pro dospělé neregistrované hráče.

Kurzy sebeobrany v Praze 14 jsou zdarma

8. září 2022 v 18:25

Praha 14 pořádá v rámci programu prevence kriminality kurzy sebeobrany. Lekce proběhnou vždy 1× týdně pod vedením zkušených lektorů sebeobranného systému Krav Maga. Kurz je pro občany zdarma, podmínkou je, žájemce o kurz musí být osoba žijící nebo pracující na území Prahy 14. Přednost mají...

Běháme na Desítce. Sportovní veletrh v Malešickém parku

8. září 2022 ve 14:42

Osmadvacet stánků, pódium, aktivity pro děti i rodinný běh. Tak bude vypadat sportovní veletrh Běháme na Desítce, který se koná v sobotu 10. září v Malešickém parku.

Turnaj v bowlingu O pohár městské části Praha 1

6. září 2022 v 09:43

Po odmlce způsobené nouzovými stavy se v neděli 11. září koná tradiční turnaj v bowlingu O pohár městské části Praha 1.

Další články
Nahoru