Dnes Pátek - obcasny-dest 18°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Světový den životního prostředí: Praha 14 připravila sérii aktivit pro veřejnost
5 čer
8 čer
Vizualizace mokřadu, který si mohou 8. června zájemci prohlédnout s odborným komentářem. Foto: Zdroj: Praha 14

Světový den životního prostředí: Praha 14 připravila sérii aktivit pro veřejnost

5. 6. 2023 - 8. 6. 2023
V čtrnáctí městské části na dubnové oslavy Dne Země naváže další série aktivit pro veřejnost zaměřena na životní prostředí – tentokrát pod hlavičkou akce Dny životního prostředí Prahy 14. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě. 

„Pořádáme je u příležitosti Světového dne životního prostředí, který připadá na 5. června. Naší snahou je neustále připomínat, jak důležité je starat se o přírodu a o vše, co nám dává. Neděláme to jen pro sebe. Podpora udržitelného rozvoje, včetně smysluplného využívání energetických zdrojů, zásadně ovlivní i kvalitu života dalších generací,“ uvedl radní Prahy 14 Jan Liška (STAN), který má v gesci místní Agendu 21 – mezinárodní program zaměřený mimo jiné na podporu šetrného přístupu k přírodě a zapojení veřejnosti do rozvoje městské části.

Dny životního prostředí Prahy 14 zahájí Ekologické odpoledne ve volnočasovém centru H55 v Hloubětíně (Hloubětínská 1138/5), a to hned v pondělí 5. června. Na programu bude workshop pro děti od 5 do 9 let (16 až 18 hodin, zahrada H55) i setkání s oborníky (17 až 18 hodin, kavárna H55).

„Diskuzi, kterou máme nachystanou, povede Ladislav Havel, člen Rady Energetického regulačního úřadu. Téma bude ‚Energošmejdi‘ a jak se jim bránit. Besedy, na níž se veřejnost může více seznámit s místní Agendou 21, se zúčastní dvě odbornice z Ministerstva životního prostředí ČR – vrchní ministerský rada Marie Petrová a Jarmila Cikánková z České informační agentury životního prostředí CENIA,“ vysvětlil Liška.

Závěr pondělního setkání bude patřit organizátorům dobrovolnických úklidů, které se v posledních osmi letech za podpory místní radnice v Praze 14 realizují. „Práce a přístupu dobrovolníků si velmi vážím. S tím, aby byla Praha 14 čistá a uklizená, nám hodně pomáhají. Proto jsme se rozhodli využít této příležitosti, abychom jim oficiálně poděkovali,“ dodal radní.

Dny životního prostředí Prahy 14 budou pokračovat v úterý 6. června, a to komentovanou vycházkou po meandrech Rokytky. Sraz bude v 16.30 hodin na břehu rybníku Martiňák. Zelenými zákoutími městské části zájemce provede specialista na vodní toky z pražského magistrátu Jiří Karnecki.

O dva dny později (8. června) Dny životního prostředí Prahy 14 zakončí komentovaná prohlídka mokřadu v areálu společnosti Coca-Cola v Kyjích. Společnost nechala část tohoto území kultivovat, provedla zde krajinářské úpravy a doplnila vzdělávací prvky.

„Účast všem vřele doporučuji. Přijďte se podívat na tento zajímavý, přírodě prospěšný projekt, a projít se po nové naučné stezce,“ uvedl radní Liška. Na vycházku po meandrech Rokytky i na prohlídku mokřadu je třeba se registrovat. Zájemci tak mohou učinit na e-mailu renata.srbova@praha14.cz


Autor: Alo

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Včera ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Včera ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Včera v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Včera v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Včera v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

21. září 2023 v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

21. září 2023 v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

21. září 2023 v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru