dnes
Sobota - zatazeno
23°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
29°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
22°C
Světový den vody: Můžete si v Podolí zdarma prohlédnout muzeum vodárenství
Podolská vodárna, ve které je muzeum vodárenství. Foto: archiv

Světový den vody: Můžete si v Podolí zdarma prohlédnout muzeum vodárenství

Volný vstup do Muzea pražského vodárenství v Podolí připravily pro zájemce Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v rámci oslav Světového dne vody. Muzeum si budou moci zájemci prohlédnout v sobotu 21. března a v neděli 22. března, vždy od 9:30 do 16:30 hodin.

Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách.  Malé návštěvníky čeká v muzeu divadelní představení o Zlaté rybce, které proběhne tuto sobotu od 11 a 14 hodin v čerpací stanici vodárny Podolí.

„Letos jsme expozici doplnili o dvě čerpadla, která doplní ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Exponáty jsou z roku 1955 a 1978,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.Novinkou je také „schodolez“ pro vozíčkáře, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

vodarna-podoli-2-nahled Muzeum v loňském roce navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraničí, mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA.

Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou. Letošním tématem je Voda a udržitelný rozvoj.


Další články
Nahoru