Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Světový den ústního zdraví v Praze 13, dentální hygienistka bude chodit do škol
Dentální hygienistka ukáže dětem, jak si správně čistit zuby. Foto: MČ Praha 13

Světový den ústního zdraví v Praze 13, dentální hygienistka bude chodit do škol

Světový den ústního zdraví si každoročně připomínáme 20. března. Jeho cílem je upozornit na význam zdravých úst a celosvětově zvýšit povědomí o zásadní roli správné ústní hygieny při prevenci onemocnění zubů a dásní v každém věku. V roce 2024 je tato osvětová akce zaměřená na roli rodičů při zvládání ústní hygieny dětí. Vedení radnice Prahy 13 se ke Dni ústního zdraví připojuje již tradičně a v letošním roce připravilo bohatý vzdělávací program pro žáky základních škol. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie Steinerová.  

Dentální hygienistka během března a dubna postupně navštíví 31 prvních a 6 přípravných tříd základních škol, kde děti seznámí se správnou zubní hygienou a prevencí zubního kazu. Nebudou chybět ani ukázkové pomůcky a drobné dárečky.  

Speciální program ke Dni ústního zdraví proběhl ve spolupráci s AKESO POLIKLINIKOU v pražských Nových Butovicích, a to ve Fakultní základní škole Mezi Školami 22. března.  Vyškolení studenti 3. LF UK oboru Diplomovaná dentální hygienistka navštívili třídy prvního stupně a ukazovali dětem správnou techniku čistění nejen zubů, ale i mezizubních prostor. Radili, jaké používat vhodné pomůcky, jak celkově pečovat o ústní dutinu či jak jsou důležité zdravé stravovací návyky. Za dobré zvládnutí čištění zoubků dostaly děti i malé odměny. 

„Ke Světovému dni ústního zdraví se naše městská část připojuje pravidelně a ceníme velkého zájmu škol, které se do letošního ročníku zapojily. Zuby jsou vizitkou každého člověka a většině onemocnění se dá velmi dobře předcházet, proto by se i péči o ústní dutinu měla věnovat dostatečná pozornost. Tento rok je akce zaměřená na děti a o to větší to má smysl,“ vyjádřil podporu osvětové akci starosta David Vodrážka (ODS). 

„S péčí o dětský chrup by měli rodiče začít už od chvíle, kdy se jejich ratolesti začne prořezávat první zoubek. Již tehdy dítě začíná získávat návyk, že se zuby čistí pravidelně každý den. Velmi brzy by také rodiče měli s dítětem vyrazit k zubaři, lépe si pak zvyká na ošetření a nemá z lékaře, a později i dentální hygienistky, strach,“ vysvětlila Petra Křížová, uznávaná odbornice na dentální hygienu a zároveň vyučující na Stomatologické klinice 3. LF UK. 

„Péči o dětský chrup a dentální hygieně se věnujeme pravidelně a každý rok se v rámci Dne ústní hygieny zapojujeme do programu, který připravuje radnice Prahy 13 pro všechny základní školy v naší městské části. Věřím, že takové akce k základnímu vzdělání neodmyslitelně patří a děti si z toho dne odnášejí nejen dárečky, ale také mnoho praktických informací, jak se o zuby dobře starat,“ dodal ředitel FZŠ Mezi Školami Petr Kubička.


Autor: Lucie Rychlá

Šermířský festival

Dnes v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

Včera ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

Včera ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Čarodějnice na Hostíku

Včera v 07:40

Čarodějnice se sletí na hostivařské pláži. Zapálení ohně, program a soutěže pro děti, opékání buřtů, živá kapela a fireshow.

Dobročinný bleší trh Ve Smečkách

Včera v 07:11

Bleší trh na podporu místních neziskových organizací se koná ve čtvrtek 18. dubna. Přijďte si zpestřít jaro nákupem nových kousků a podpořit dobrou věc.

U radnice Prahy 13 si dají dostaveníčko pragovky, odstartuje Emilova jízda

11. dubna 2024 v 17:15

Emilova jízda je každoročně pořádána Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga Emila Příhody. Již 26. ročník akce se uskuteční v sobotu 13. dubna.

Novoměstská radnice: Vystoupíte při západu slunce na ochoz vyhlídkové věže

11. dubna 2024 v 11:42

Další komentovaná prohlídka Novoměstské radnice v Praze 2 s poutavým výkladem vhodným i pro děti, během které vystoupíte při západu slunce na ochoz téměř sedmdesátimetrové vyhlídkové věže a nahlédnete i do prostor, kam není běžně pro veřejnost volný přístup, se koná...

Hafan sraz 2024

11. dubna 2024 v 09:28

Psí den plný zábavných soutěží a zajímavým programem na pódiu – rozhovory o výcviku, výchově, atraktivní ukázky, novinky v péči o psy se koná v Centrálním parku Prahy 13, pod metrem Lužiny, v sobotu 20. dubna.

V Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči se uklízelo

11. dubna 2024 v 07:33

Praha 4 se už po několikáté aktivně zapojila do celorepublikového úklidového projektu Ukliďme Česko. Pro místo velkého jarního úklidu si letos tentokrát dobrovolníci vybrali znečištěné lokality v Braníku, Podolí, v Nuslích a Krči.

Praha 4: Poznejte Příběhy našich sousedů

10. dubna 2024 v 19:10

Čtrnáct pamětníků, do jejichž života zasáhly dějiny 20. století, vyprávělo své životní zkušenosti žákům základních škol.

Další články
Nahoru