Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lifestyle / ZdravíPražský život

Světový den sluchu v Praze 13

3. březen je Světovým dnem sluchu. Praha 13 a Centrum pro dětský sluch Tamtam se připojuje k celosvětové výzvě Pečujte o svůj sluch, chcete-li slyšet celý život (To hear for life, listen with care), kterou v rámci Světového dne sluchu 2022 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Centrum pro dětský sluch Tamtam ve Stodůlkách pomáhá rodinám dětí s vadami sluchu již 32 let. Poskytuje bezplatně komplex ucelených služeb a realizuje i řadu projektů podporujících včasnou pomoc dětem a já jim za jejich skvělou práci velmi děkuji,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka při dnešní návštěvě Tamtamu.

Výzva „Pečujte o svůj sluch“ Apeluje na význam preventivní péče o sluch, a to již od narození. Včasná diagnostika sluchové vady u dítěte vede k jeho větší šanci získat kvalitní kompenzační pomůcku a odbornou péči, s níž se může rychleji naučit „slyšet“, osvojit si jazyk, komunikovat a vyvíjet se tak, jak odpovídá jeho věku.

„Sluch je nenahraditelný v každé životní situaci, proto si jeho význam připomínáme neustále. Velkou nevýhodou sluchového postižení je to, že není na první pohled vidět. Řada lidí ani netuší, že existuje, dokud se nesetkají s někým neslyšícím či nedoslýchavým, nebo se jim nenarodí dítě s vadou sluchu. Povědomí veřejnosti o tom, co lidé s postižením sluchu potřebují, a jak s nimi komunikovat, bývá velmi nízké. V Tamtamu se dlouhodobě snažíme vzbudit zájem státu o prevenci dopadu postižení sluchu na dítě i jeho rodiče. Ani celospolečenské ekonomické důsledky neodhalené ztráty sluchu nejsou zanedbatelné. Neřešená sluchová vada vede k sociálnímu vyloučení nejen dětí, ale i jejich rodičů, kteří o dítě doma déle pečují. Maminka nebo tatínek nemohou chodit do práce a čerpají sociální dávky,“ říká Jana Fenclová, ředitelka Tamtamu.

Jakékoli pochybnosti ohledně stavu sluchu dítěte mohou rodiče konzultovat na telefonické kontaktní lince Tamtamu 605 100 400 či na e-mailu: poradna@tamtam.cz


Autor: Cen

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

Včera v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru