Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Byznys

Světový den obětí dopravních nehod. Poradna poškozeného upozorňuje na nároky pozůstalých

Třetí listopadová neděle patří v mnoha státech světa již tradičně vzpomínce na oběti dopravních nehod. Světová zdravotnická organizace tímto připomíná, že tragické dopravní nehody připraví ročně o život přes milion lidí. Od začátku letošního roku bylo jen v České republice při dopravních nehodách usmrceno téměř 400 osob. Kdo ochraňuje práva pozůstalých?

Vážná dopravní nehoda, při které dojde k úmrtí blízké osoby, je pro pozůstalé často traumatizující událostí s celoživotními následky. Nečekaně se ocitají v situaci, kdy je třeba se životnímu zvratu přizpůsobit hned v několika oblastech, ať už se jedná o péči o vlastní psychické zdraví nebo udržení materiálního zázemí.

Mnoho zasažených si v tuto chvíli nemusí uvědomit, že pokud se člen jejich rodiny stal obětí nezaviněné dopravní nehody, mají právo na spravedlivé odškodnění duševních útrap a další nároky vyplývající ze zákona.

Petr se pozdě v noci vracel z návštěvy svých nedaleko žijících rodičů. Jen několik kilometrů před domovem se bohužel čelně střetl s protijedoucím vozidlem, jehož řidič předjížděl nákladní vůz v nepřehledné zatáčce. Petr, který měl manželku a dvě děti, na místě nehody zemřel a zanechal po sobě také truchlící rodiče.

I takto vypadají některé z příběhů, které se denně dostávají k týmu advokátů, lékařů, soudních znalců a psychologů prostřednictvím portálu [www.poradnaposkozeneho.cz](http://www.poradnaposkozeneho.cz/). Na tu se obrátila také Petrova manželka Marta, která se ze dne na den ocitla bez muže a otce svých dětí.

„Mnozí pozůstalí si v těžké chvíli nemusí uvědomit, jaké nároky jim z dopravní nehody, při které došlo ke smrti blízké osoby, vznikají. Víme, že peníze jim celoživotní ztrátu nenahradí, ale jsme rádi, že získáním spravedlivého odškodnění můžeme pozůstalým ulevit alespoň co se týče případných finančních starostí,“ říká Lukáš Kaplan, ze společnosti EUCS, která Poradnu poškozeného provozuje.

Na co mají pozůstalí nárok?
Při dopravní nehodě, kdy dojde k úmrtí řidiče, který nehodu nezavinil, mají pozůstalí příbuzní a další blízké osoby právo na odškodnění duševních útrap, pozůstalostní rentu a některé další nároky, jako je například úhrada nákladů za pohřeb. Tak je tomu i v případě, kdy je obětí nehody spolujezdec.

Mezi okruh oprávněných osob patří nejčastěji nejbližší rodina – manžel, manželka, děti, rodiče či sourozenci. V některých případech lze do této skupiny zahrnout i vzdálenější příbuzné nebo nejbližší přátele.

Velmi individuálním nárokem, který je nutné správným způsobem vyjádřit a uplatnit, je odškodnění duševních útrap. Jedná se o újmu způsobenou ztrátou blízké osoby, kdy je v praxi potřeba podrobně popsat vztah se zesnulým.
Odškodnění za duševní útrapy se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc korun. Výjimečněji částka dosáhne kolem milionu korun pro jednoho poškozeného.

Na druhou stranu existují i případy, kdy odškodnění činí pouze desítky tisíc korun.
„Vše záleží na vyjádření vzniklé újmy. Bohužel nejde o jednoduché situace – ani právně a už vůbec ne emočně. Naši specializovaní kolegové pomáhají pozůstalým v procesu uplatnění těchto nároků tak, aby získali adekvátní odškodnění a nemuseli se trápit komunikací s viníkem a jeho pojišťovnou,“ dodává Lukáš Kaplan.

Ke Světovému dni obětí dopravních nehod se v České republice připojuje hned několik organizací a subjektů, které vyjadřují solidaritu a sounáležitost s pozůstalými. Pokud jste se do této nelehké životní situace dostali i vy, neváhejte se na Poradnu poškozeného obrátit ohledně získání maximálního možného odškodnění.

Dne 15. listopadu 2021 uplyne 15 let od odhalení Památníku obětem dopravních nehod poblíž nultého kilometru dálnice D1, který je připomínkou zesnulých a místem pietních akcí.


Autor: TZ, red

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

innogy: Desatero pro efektivní a úsporné vaření

6. listopadu 2022 ve 14:08

Energeticky náročným místem každé domácnosti je kromě topení i kuchyně. Stačí přitom málo, abyste dosáhli významných úspor elektřiny, plynu a vody. Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze v kuchyni ušetřit.

PVK se připojily k akci Milostivé léto II

5. listopadu 2022 v 09:02

Společnost Pražské vodovody a kanalizace se dobrovolně připojila k celospolečenské akci Milostivé léto. Umožňuje tím svým odběratelům – fyzickým osobám, do 31. prosince úhradu jejich dlouhodobě neuhrazených pohledávek bez jakýchkoliv dodatečných sankčních poplatků.

Další články
Nahoru