Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

Světový den obětí dopravních nehod. Poradna poškozeného upozorňuje na nároky pozůstalých

Třetí listopadová neděle patří v mnoha státech světa již tradičně vzpomínce na oběti dopravních nehod. Světová zdravotnická organizace tímto připomíná, že tragické dopravní nehody připraví ročně o život přes milion lidí. Od začátku letošního roku bylo jen v České republice při dopravních nehodách usmrceno téměř 400 osob. Kdo ochraňuje práva pozůstalých?

Vážná dopravní nehoda, při které dojde k úmrtí blízké osoby, je pro pozůstalé často traumatizující událostí s celoživotními následky. Nečekaně se ocitají v situaci, kdy je třeba se životnímu zvratu přizpůsobit hned v několika oblastech, ať už se jedná o péči o vlastní psychické zdraví nebo udržení materiálního zázemí.

Mnoho zasažených si v tuto chvíli nemusí uvědomit, že pokud se člen jejich rodiny stal obětí nezaviněné dopravní nehody, mají právo na spravedlivé odškodnění duševních útrap a další nároky vyplývající ze zákona.

Petr se pozdě v noci vracel z návštěvy svých nedaleko žijících rodičů. Jen několik kilometrů před domovem se bohužel čelně střetl s protijedoucím vozidlem, jehož řidič předjížděl nákladní vůz v nepřehledné zatáčce. Petr, který měl manželku a dvě děti, na místě nehody zemřel a zanechal po sobě také truchlící rodiče.

I takto vypadají některé z příběhů, které se denně dostávají k týmu advokátů, lékařů, soudních znalců a psychologů prostřednictvím portálu [www.poradnaposkozeneho.cz](http://www.poradnaposkozeneho.cz/). Na tu se obrátila také Petrova manželka Marta, která se ze dne na den ocitla bez muže a otce svých dětí.

„Mnozí pozůstalí si v těžké chvíli nemusí uvědomit, jaké nároky jim z dopravní nehody, při které došlo ke smrti blízké osoby, vznikají. Víme, že peníze jim celoživotní ztrátu nenahradí, ale jsme rádi, že získáním spravedlivého odškodnění můžeme pozůstalým ulevit alespoň co se týče případných finančních starostí,“ říká Lukáš Kaplan, ze společnosti EUCS, která Poradnu poškozeného provozuje.

Na co mají pozůstalí nárok?
Při dopravní nehodě, kdy dojde k úmrtí řidiče, který nehodu nezavinil, mají pozůstalí příbuzní a další blízké osoby právo na odškodnění duševních útrap, pozůstalostní rentu a některé další nároky, jako je například úhrada nákladů za pohřeb. Tak je tomu i v případě, kdy je obětí nehody spolujezdec.

Mezi okruh oprávněných osob patří nejčastěji nejbližší rodina – manžel, manželka, děti, rodiče či sourozenci. V některých případech lze do této skupiny zahrnout i vzdálenější příbuzné nebo nejbližší přátele.

Velmi individuálním nárokem, který je nutné správným způsobem vyjádřit a uplatnit, je odškodnění duševních útrap. Jedná se o újmu způsobenou ztrátou blízké osoby, kdy je v praxi potřeba podrobně popsat vztah se zesnulým.
Odškodnění za duševní útrapy se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc korun. Výjimečněji částka dosáhne kolem milionu korun pro jednoho poškozeného.

Na druhou stranu existují i případy, kdy odškodnění činí pouze desítky tisíc korun.
„Vše záleží na vyjádření vzniklé újmy. Bohužel nejde o jednoduché situace – ani právně a už vůbec ne emočně. Naši specializovaní kolegové pomáhají pozůstalým v procesu uplatnění těchto nároků tak, aby získali adekvátní odškodnění a nemuseli se trápit komunikací s viníkem a jeho pojišťovnou,“ dodává Lukáš Kaplan.

Ke Světovému dni obětí dopravních nehod se v České republice připojuje hned několik organizací a subjektů, které vyjadřují solidaritu a sounáležitost s pozůstalými. Pokud jste se do této nelehké životní situace dostali i vy, neváhejte se na Poradnu poškozeného obrátit ohledně získání maximálního možného odškodnění.

Dne 15. listopadu 2021 uplyne 15 let od odhalení Památníku obětem dopravních nehod poblíž nultého kilometru dálnice D1, který je připomínkou zesnulých a místem pietních akcí.


Autor: TZ, red

EY Světovým podnikatelem roku 2022 se stal Gaston Taratuta z Argentiny

10. června 2022 v 19:44

Vítězem letošního světového finále soutěže EY Podnikatel roku byl na slavnostním ceremoniálu v monackém Salle des Étoiles vyhlášen Gaston Taratuta, zakladatel a generální ředitel argentinské společnosti Aleph Group, Inc. Soutěže se zúčastnilo více než 350 podnikatelů, Gaston Taratuta byl vybrán...

Skanska spouští prodej vysočanského bytového domu Alfred

6. června 2022 v 07:54

Společnost Skanska zahajuje prodej bytů v dalším domě druhé etapy projektu čtvrť Emila Kolbena. Bytový dům Alfred vyroste na 11 tisících m2 a nabídne 179 bytových jednotek. Výstavba začne ke konci letošního roku a její dokončení se předpokládá v roce 2025. 

Téměř tři čtvrtiny sporů se zahraničními prodejci loni vyřešilo ESC

30. května 2022 v 11:40

Čeští spotřebitelé se loni dočkali výrazné pomoci od Evropského spotřebitelského centra (ESC). Jeho právníci úspěšně vyřešili 72 procent jejich sporů s podnikateli z jiných zemí Evropské unie, Norska, Islandu a Velké Británie, a to hlavně v oblasti nákupů přes internet. Nejvyšší mimosoudně...

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Další články
Nahoru