Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Byznys

Světový den obětí dopravních nehod. Poradna poškozeného upozorňuje na nároky pozůstalých

Třetí listopadová neděle patří v mnoha státech světa již tradičně vzpomínce na oběti dopravních nehod. Světová zdravotnická organizace tímto připomíná, že tragické dopravní nehody připraví ročně o život přes milion lidí. Od začátku letošního roku bylo jen v České republice při dopravních nehodách usmrceno téměř 400 osob. Kdo ochraňuje práva pozůstalých?

Vážná dopravní nehoda, při které dojde k úmrtí blízké osoby, je pro pozůstalé často traumatizující událostí s celoživotními následky. Nečekaně se ocitají v situaci, kdy je třeba se životnímu zvratu přizpůsobit hned v několika oblastech, ať už se jedná o péči o vlastní psychické zdraví nebo udržení materiálního zázemí.

Mnoho zasažených si v tuto chvíli nemusí uvědomit, že pokud se člen jejich rodiny stal obětí nezaviněné dopravní nehody, mají právo na spravedlivé odškodnění duševních útrap a další nároky vyplývající ze zákona.

Petr se pozdě v noci vracel z návštěvy svých nedaleko žijících rodičů. Jen několik kilometrů před domovem se bohužel čelně střetl s protijedoucím vozidlem, jehož řidič předjížděl nákladní vůz v nepřehledné zatáčce. Petr, který měl manželku a dvě děti, na místě nehody zemřel a zanechal po sobě také truchlící rodiče.

I takto vypadají některé z příběhů, které se denně dostávají k týmu advokátů, lékařů, soudních znalců a psychologů prostřednictvím portálu [www.poradnaposkozeneho.cz](http://www.poradnaposkozeneho.cz/). Na tu se obrátila také Petrova manželka Marta, která se ze dne na den ocitla bez muže a otce svých dětí.

„Mnozí pozůstalí si v těžké chvíli nemusí uvědomit, jaké nároky jim z dopravní nehody, při které došlo ke smrti blízké osoby, vznikají. Víme, že peníze jim celoživotní ztrátu nenahradí, ale jsme rádi, že získáním spravedlivého odškodnění můžeme pozůstalým ulevit alespoň co se týče případných finančních starostí,“ říká Lukáš Kaplan, ze společnosti EUCS, která Poradnu poškozeného provozuje.

Na co mají pozůstalí nárok?
Při dopravní nehodě, kdy dojde k úmrtí řidiče, který nehodu nezavinil, mají pozůstalí příbuzní a další blízké osoby právo na odškodnění duševních útrap, pozůstalostní rentu a některé další nároky, jako je například úhrada nákladů za pohřeb. Tak je tomu i v případě, kdy je obětí nehody spolujezdec.

Mezi okruh oprávněných osob patří nejčastěji nejbližší rodina – manžel, manželka, děti, rodiče či sourozenci. V některých případech lze do této skupiny zahrnout i vzdálenější příbuzné nebo nejbližší přátele.

Velmi individuálním nárokem, který je nutné správným způsobem vyjádřit a uplatnit, je odškodnění duševních útrap. Jedná se o újmu způsobenou ztrátou blízké osoby, kdy je v praxi potřeba podrobně popsat vztah se zesnulým.
Odškodnění za duševní útrapy se pohybuje v řádech vyšších stovek tisíc korun. Výjimečněji částka dosáhne kolem milionu korun pro jednoho poškozeného.

Na druhou stranu existují i případy, kdy odškodnění činí pouze desítky tisíc korun.
„Vše záleží na vyjádření vzniklé újmy. Bohužel nejde o jednoduché situace – ani právně a už vůbec ne emočně. Naši specializovaní kolegové pomáhají pozůstalým v procesu uplatnění těchto nároků tak, aby získali adekvátní odškodnění a nemuseli se trápit komunikací s viníkem a jeho pojišťovnou,“ dodává Lukáš Kaplan.

Ke Světovému dni obětí dopravních nehod se v České republice připojuje hned několik organizací a subjektů, které vyjadřují solidaritu a sounáležitost s pozůstalými. Pokud jste se do této nelehké životní situace dostali i vy, neváhejte se na Poradnu poškozeného obrátit ohledně získání maximálního možného odškodnění.

Dne 15. listopadu 2021 uplyne 15 let od odhalení Památníku obětem dopravních nehod poblíž nultého kilometru dálnice D1, který je připomínkou zesnulých a místem pietních akcí.


Autor: TZ, red

Sirotčinec v Kongu z ČVUT slaví světový úspěch

24. května 2023 v 08:08

Soutěžní návrh vzniklý na Projektovém maratonu se úspěšně prosadil ve 43. ročníku prestižní architektonické soutěže World Architecture Award. V každém ročníku se vybírají nejlepší z projektů v kategorii Architektura nebo interiér. A projekt ICWD – zázemí pro sirotky v Kongu – byl oceněn...

Odborníci z oblasti chytrých měst a udržitelné mobility představí nové poznatky

23. května 2023 v 09:07

Fakulta dopravní ČVUT v Praze v letošním roce slaví 30 let od svého založení, a u této příležitosti pořádá ve dnech 25. a 26. května v Národní technické knihovně dvě významné akce: 21. ročník Evropského dopravního kongresu (ETC) společně s 9. ročníkem mezinárodního sympozia Smart Cities Symposium...

Pražský hotel Don Giovanni zahájil oslavy 30 let s místními policisty

21. května 2023 ve 21:11

V rámci oslav 30 let od založení hotelu Don Giovanni poblíž stanice metra Želivského, pohostili v uplynulých dnech zaměstnanci hotelu řadové policisty z Prahy 3 na slavnostním obědě.

Studenti ČVUT testovali emailové nástroje. Pomáhala umělá inteligence

19. května 2023 v 09:46

Studenti třetího ročníku Masarykova ústavu při ČVUT měli možnost na vlastní kůži projít kampaní e-mailového marketingu. Jejím cílem bylo vytvořit personalizovanou kampaň e-shopu, který nabízí různé druhy kávy a vnitřní procesy zautomatizovat. S obsahem pomáhala umělá...

Praha 14 uzavřela registraci do systému Corrency

19. května 2023 v 08:20

Registrace do systému Corrency pro obyvatele Prahy 14 je již uzavřena. Prvních 1000 místních občanů využilo šanci a získalo correnty ve výši 1000 korun.

Jaké příležitosti k hrdinství umožňují technologie? Odpovědi přinese konference

17. května 2023 v 08:40

Tématem druhého ročníku konference Technologie ve společnosti je hrdinství a hledání všech jeho podob. Co je hrdinství? A má v našem cloudovém světě hrdinství ještě vůbec místo? 

V anketě AČPM Pojišťovna roku dominovala Kooperativa

16. května 2023 v 08:13

Letošní anketu Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM) Pojišťovna roku ovládla pojišťovna Kooperativa. Na vyhlášení výsledků si převzala první místa v kategoriích Životní pojištění, Pojištění průmyslu a podnikatelů a Pojištění občanů. Třetí místo pak obsadila v kategorii...

Konference doručitelnosti přivede odborníky z celého světa

15. května 2023 v 10:48

Konference doručitelnosti se bude poprvé konat v Praze 1. a 2. června. Nabídne několik přednášek, panelových diskusí i interaktivních workshopů a představí technologie, díky kterým marketéři minimalizují riziko, že budou jejich kampaně označeny za spam. Experti z celého světa budou...

Scott.Weber Workspace otevře třetí lokalitu v Praze 8

15. května 2023 v 07:14

Poskytovatel privátních flexibilních kanceláří a coworkingu se rozšiřuje o lokalitu Dock v Libni na Praze 8. Třinácté centrum nabídne na ploše 3 190 m2 celkem 350 kancelářských míst, eventové prostory, privátní terasy a přes 20 zasedacích a jiných místností pro soustředěnou práci pro zvýšení...

Praha 14: Podniky Corrency poznáte podle červené samolepky

8. května 2023 v 08:47

Praha 14 se koncem března zapojila do programu podpory lokální ekonomiky Corrency se záměrem posílit koupěschopnost místních obyvatel. Podniky, které se do projektu zapojily, poznáte snadno podle červené samolepky umístěné většinou na dveřích nebo na výloze.

Další články
Nahoru