dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Světový den mokřadů připomene v Praze několik vycházek za ptáky, kteří zimují u Vltavy
V Praze zimuje u Vltavy také lyska černá. Foto: Richard Bartz / Wikimedia Commons

Světový den mokřadů připomene v Praze několik vycházek za ptáky, kteří zimují u Vltavy

Na 2. února připadá Světový den mokřadů. Při této příležitosti se v Praze o nadcházejícím víkendu a příští týden uskuteční vycházky pro veřejnost k zimovištím ptáků u Vltavy. Pořádá je Česká společnost ornitologická (ČSO), účast je zdarma.

Pták roku

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2015 nádherně a nápadně zbarvenou potápku černokrkou. Ještě nedávno hojný ptačí druh z Česka již téměř vymizel. Hlavním důvodem úbytku potápek je příliš intenzivní chov kaprů a nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí.

V sobotu 7. a v neděli 8. února se uskuteční dvě vycházky na ptačí zimoviště na Vltavě kolem trojské zoologické zahrady. Účastníkům nabídnou možnost pozorovat nejen mnoho našich druhů vodních ptáků nebo i ptačích zimních hostů ze severu, ale můžete se o nich i hodně zajímavého dozvědět.

Sobota 7. února
Sraz v 10 hodin před ZOO na konečné autobusu 112 v Praze-Troji, vycházka povede podél Vltavy a bude trvat zhruba do 12 hodin. S sebou dalekohledy a oblečení do terénu (vhodné pro zájemce od 6 let). Vede Jiří Sládeček.

Neděle 8. února
Sraz ve 14 hodin před ZOO na konečné autobusu 112 v Praze-Troji. Vycházka povede podél Vltavy. Pořádají Tomáš Telenský, Klára Polákova, Tereza Kejzlarova a Petra Voráčková.

„Věříme, že vycházky osloví mnoho zájemců a ukáží, že i zima je obdobím, kdy se vyplatí věnovat pozornost přírodě, a že i tehdy je možné pozorovat množství zajímavých druhů ptáků,“ uvedla ČSO.

Ve středu 11. února se uskuteční vycházka za ptáky zimujícími na Vltavě v centru Prahy. Sraz je ve 14 hodin v Praze na Klárově. Vedou Jaroslav Cepák a Miroslav Jelínek.

Na serveru Pražský patriot čtěte také:

Námraza znamená smrtelné nebezpečí pro ptáky. Jak je správně krmit?

Vzácným sokolům se v Praze líbí, žijí tu dva páry. Díky holubům nestrádají


Další články
Nahoru