
Světový den mokřadů letos slaví padesáté výročí
2. února 2021 11:48
Letošní motto Světového dne mokřadů „Mokřady a voda“ upozorňuje na mokřady jako zdroj sladké vody a podporuje akce k jejich obnovení a zastavení jejich úbytku.
„Ramsarská úmluva má širší význam a významné postavení v rámci celého environmentálního hnutí. Byla připravená na jeho úplném počátku, v 60. letech 20. století a byli to ornitologové, kteří iniciovali její vznik na základě pozorovaného úbytku vodních a mokřadních ptáků, který dali do souvislosti s ubýváním jejich stanovišť – mokřadů. Bez mezinárodní spolupráce by nebylo možné ochránit například jednotlivé mokřady důležité při migraci. Nejdříve byla úmluva zaměřená na ochranu ptáků a až později se její záběr rozšířil na komplexní ochranu a udržitelné využívání všech typů mokřadů jako jednoho z nejvýznamnějších ekosystémů na Zemi,“ říká Katarína Slabeyová z České společnosti ornitologické.
V současnosti čelíme stále narůstající sladkovodní krizi, která ohrožuje lidi i naši planetu. Používáme více sladké vody, než dokáže příroda doplnit, a ničíme prostředí, na kterém voda a veškerý život závisí nejvíce – mokřady. Kampaň roku 2021 zdůrazňuje příspěvek mokřadů k množství a kvalitě sladké vody na naší planetě. Voda a mokřady jsou spojeny v neoddělitelném soužití, které je životně důležité pro život a zdraví lidí a celé naší planety.
Mokřady jsou vůbec nejohroženějším prostředím na planetě. Odhaduje se, že od roku 1900 celosvětově zmizelo 64 % mokřadů, v České republice se hovoří až o 80 %, přičemž vnitrozemské mokřady mizí rychleji, než přímořské.
Vraťme vodu přírodě
Roku 2018 představil Nadační fond Veolia charitativní projekt zaměřený na oblast České republiky. Pod názvem „Vraťme vodu přírodě“ se skrývá unikátní sbírka, která si klade za cíl pomoci přírodě tím nejlepším způsobem, a to výkupem a zachováním cenných přírodních lokalit, především mokřadů. Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) jako svým dlouhodobým partnerem pomáhá chránit ohrožené lokality a s tím související faunu a flóru.
ČSOP vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává přírodě.
Projekt je založen na principu veřejné sbírky, kterou k němu založil Nadační fond Veolia. Z každého předmětu přispívá kupující uvedenou částku ve výši min. 20 % z ceny do sbírky. Zde shromážděné prostředky převede nadační fond jako dar ČSOP, který zajistí výkup a následnou ochranu přírodních lokalit.
Na účel projektu je možné přispět i přímým finančním darem na sbírkové konto k projektu Vraťme vodu přírodě zřízené u Komerční banky – č. účtu 1112011120/0100.
Pomůžete nákupem
Nadační fond Veolia připravil eshop - eshop.nfveolia.cz, kde můžete vybrat dárek a pomoci mokřadům. „Zakoupením například křišťálové karafy na vodu podle návrhu studentů UMPRUM zkrášlíte svůj domov a zároveň přispějete na vykupování těchto cenných přírodních lokalit částkou 200 korun. Pod hlavičkou tohoto projektu nadační fond celoročně prodává vždy limitovanou sérii dárkových předmětů,“ říká k projektu Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.