Dnes Neděle - polojasno 14°C
Zítra Pondělí - jasno 10°C
Neděle 9. 5. 2021
Svátek má Ctibor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Světový den mokřadů letos slaví padesáté výročí
Za finanční podpory Nadačního fondu Veolia vykoupil Český svaz ochránců přírody část přírodovědně unikátní lokality na Broumovsku, bývalé odkaliště dolu a úpravny měděné rudy. Foto: NF Veolia

Světový den mokřadů letos slaví padesáté výročí

Ramsarská úmluva o mokřadech, podle íránského města Ramsar na břehu Kaspického moře, byla podepsána 2. února 1971. 

Letošní motto Světového dne mokřadů „Mokřady a voda“ upozorňuje na mokřady jako zdroj sladké vody a podporuje akce k jejich obnovení a zastavení jejich úbytku.

„Ramsarská úmluva má širší význam a významné postavení v rámci celého environmentálního hnutí. Byla připravená na jeho úplném počátku, v 60. letech 20. století a byli to ornitologové, kteří iniciovali její vznik na základě pozorovaného úbytku vodních a mokřadních ptáků, který dali do souvislosti s ubýváním jejich stanovišť – mokřadů. Bez mezinárodní spolupráce by nebylo možné ochránit například jednotlivé mokřady důležité při migraci. Nejdříve byla úmluva zaměřená na ochranu ptáků a až později se její záběr rozšířil na komplexní ochranu a udržitelné využívání všech typů mokřadů jako jednoho z nejvýznamnějších ekosystémů na Zemi,“ říká Katarína Slabeyová z České společnosti ornitologické.

V současnosti čelíme stále narůstající sladkovodní krizi, která ohrožuje lidi i naši planetu. Používáme více sladké vody, než dokáže příroda doplnit, a ničíme prostředí, na kterém voda a veškerý život závisí nejvíce – mokřady. Kampaň roku 2021 zdůrazňuje příspěvek mokřadů k množství a kvalitě sladké vody na naší planetě. Voda a mokřady jsou spojeny v neoddělitelném soužití, které je životně důležité pro život a zdraví lidí a celé naší planety.

Mokřady jsou vůbec nejohroženějším prostředím na planetě. Odhaduje se, že od roku 1900 celosvětově zmizelo 64 % mokřadů, v České republice se hovoří až o 80 %, přičemž vnitrozemské mokřady mizí rychleji, než přímořské.

Vraťme vodu přírodě
Roku 2018 představil Nadační fond Veolia charitativní projekt zaměřený na oblast České republiky. Pod názvem „Vraťme vodu přírodě“ se skrývá unikátní sbírka, která si klade za cíl pomoci přírodě tím nejlepším způsobem, a to výkupem a zachováním cenných přírodních lokalit, především mokřadů. Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) jako svým dlouhodobým partnerem pomáhá chránit ohrožené lokality a s tím související faunu a flóru.

ČSOP vyhledává vhodné lokality, následně je vykupuje a dlouhodobě chrání, tím je i uchovává přírodě.

Projekt je založen na principu veřejné sbírky, kterou k němu založil Nadační fond Veolia. Z každého předmětu přispívá kupující uvedenou částku ve výši min. 20 % z ceny do sbírky. Zde shromážděné prostředky převede nadační fond jako dar ČSOP, který zajistí výkup a následnou ochranu přírodních lokalit.

Na účel projektu je možné přispět i přímým finančním darem na sbírkové konto k projektu Vraťme vodu přírodě zřízené u Komerční banky  – č. účtu 1112011120/0100.

Pomůžete nákupem
Nadační fond Veolia připravil eshop -  eshop.nfveolia.cz, kde můžete vybrat dárek a pomoci mokřadům. „Zakoupením například křišťálové karafy na vodu podle návrhu studentů UMPRUM zkrášlíte svůj domov a zároveň přispějete na vykupování těchto cenných přírodních lokalit částkou 200 korun. Pod hlavičkou tohoto projektu nadační fond celoročně prodává vždy limitovanou sérii dárkových předmětů,“ říká k projektu Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia.


Světluška otevírá Půjčovnu pomůcek a sportovního vybavení

6. května 2021 v 11:48

Další ulehčení v každodenním fungování čeká nevidomé a slabozraké. Světluška, projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, spustila 1. května novou Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení. Potřebným nabídne například kamerové lupy, tablety s aplikacemi pro zrakovou stimulaci, počítače...

Nedoklubko vybralo přes 880 tisíc korun pro miminka do dlaně

6. května 2021 v 11:28

Charitativního běhu a procházky organizace Nedoklubko se v neděli 2. května zúčastnilo 1148 běžců, celkem 4459 osob včetně miminek v kočárku vyrazilo na procházku. 

Máma, co bych podpořil. Palmovka podporuje matky samoživitelky společně s Norou Fridrichovou

6. května 2021 v 10:20

U příležitosti Dne matek dnešním dnem startuje v Divadle pod Palmovkou nový projekt s názvem Máma, co bych podpořil. Patronkou projektu je herečka divadla Tereza Dočkalová. Pod záštitou Nory Fridrichové a zakoupením dárkového voucheru budou podpořeny matky samoživitelky, které si návštěvu...

Nadační fond Šestý smysl rozdával radost dětem

29. dubna 2021 v 08:45

Sociální odbor Prahy 6 se obrátil na Nadační fond Šestý smysl s prosbou pomoci. Týkala se zakoupení mobilních telefonů a notebooku pro 2 děti.

Máte už za sebou jarní úklid? innogy pomáhá s Jarní sbírkou pro Armádu spásy

13. dubna 2021 v 10:23

innogy pořádá ve spolupráci s Armádou spásy tradiční jarní sbírku, letos s mnohými změnami. I přes společensky tíživou situaci chce pomoci Armádě spásy s péčí o klienty bez domova. Podpoří vybavení nocleháren, nouzových center i obytných kontejnerů, které slouží nejen jako možnost nouzového...

Trochu jiná truhlařina. Nadační fond podpořil dílnu

7. dubna 2021 v 08:37

V Kunčičkách u Bašky si otevřel truhlářskou dílnu František Chromják. Pracoval dlouho v bankovním sektoru a rozhodl se pro práci, kterou miluje. Chce úročit své zkušenosti s prací s přírodními dřevěnými materiály. Jeho hlavním sortimentem budou venkovní posezení a zahradní pergoly jak pro...

Do 10. dubna může veřejnost nominovat osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

6. dubna 2021 v 11:24

Ještě pět dní, tedy do soboty 10. dubna, jsou otevřené nominace na Cenu Olgy Havlové pro rok 2021. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým a inspiruje nás všechny. 

Nominujte osobnosti s handicapem na Cenu Olgy Havlové

9. února 2021 v 08:14

Tento rok již po sedmadvacáté udělí Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) Cenu Olgy Havlové. Prestižní ocenění získá osobnost, která přes svůj zdravotní handicap pomáhá druhým. VDV otevřel online nominace pro letošní ročník a zasílat je lze až do...

Nadační fond Dvojka srdcem pomáhá

1. února 2021 v 17:53

Nacházíte se v obtížné životní situaci a potřebujete finančně či materiálně pomoci? Můžete se obrátit na Nadační fond Dvojka srdcem, který propojuje ty občany Prahy 2, kteří chtějí a můžou pomoci s těmi, kteří pomoc potřebují.

Čtvrt století od odchodu paní Olgy si připomíná nadace, kterou založila

25. ledna 2021 v 09:30

Ve středu 27. ledna uplyne 25 let od úmrtí Olgy Havlové. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) dodnes naplňuje odkaz své zakladatelky a pomáhá dle přání paní Olgy tam, kde je nejvíce potřeba a kde nikdo jiný pomoc nanabízí.   

Další články
Nahoru