Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Sounáležitost s nemocnými: Červeně se rozzáří Petřínská rozhledna, Tančící dům i ministerstvo
Petřínská rozhledna. Foto: puc

Sounáležitost s nemocnými: Červeně se rozzáří Petřínská rozhledna, Tančící dům i ministerstvo

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v Česku. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke kterým kromě hemofilie patří také Von Willebrandova choroba, se daří snižovat díky moderním léčebným postupům i osvětě. K té přispívá Světový den hemofile, který připadá na 17. dubna.

Léčba krvácivých onemocnění prošla v uplynulých 15 letech zásadním vývojem. Podle docenta Petra Dulíčka z Hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové je klíčovým posunem možnost krvácení předcházet.

„Dříve jsme léčili krvácení, to znamená, že jsme reagovali na to, když přišlo. Dnes umíme díky takzvané profylaxi bránit vzniku spontánního krvácení. Tím pádem můžeme nemocným umožnit žít co nejvíce normální život, jak v oblasti sociální, tak třeba i u sportu,“ uvedl Dulíček.

Profylaktická léčba spočívá v tom, že nemocní preventivně dostávají chybějící faktory – látky, které regulují sráživost krve. Nemusí kvůli tomu dojíždět do hematologických center. Koncentráty mohou mít u sebe a aplikovat si je například doma.

I přes tyto pokroky se hemofilici dostávají do situací, kdy jsou kvůli své chorobě ohroženi více než zdraví lidé. Český svaz hemofiliků (ČSH) se v poslední době zaměřil na případy, kdy nemocní potřebují ošetření od záchranné služby. 

„Pokud se stane nějaký úraz nebo třeba dopravní nehoda, může být okamžité podání potřebného koncentrátu otázkou života a smrti. Poruchu srážlivosti krve ale na první pohled nikdo nepozná,“ uvedl předseda ČSH Martin Bohůn. „Proto jsme ve spolupráci s organizací Hemojunior a Zdravotnickou záchrannou službou sestavili sadu čtyř takzvaných identifikátorů, díky kterým je jasné, že zraněný člověk je hemofilik,“ doplnil.

Červený náramek s potřebnými kontakty a diagnózou, označení na průkazce zdravotní pojišťovny, průkaz hemofilika, červená brašna, v níž jsou uložené léky, a především informovanost záchranářů mohou podle zkušeností Bohůna přispět k záchraně života.

Osvětové aktivity jsou proto pravidelnou součástí Světového den hemofilie. Nemocní i jejich okolí díky němu dostávají prostor seznámit společnost s touto nemocí a jejími úskalími.

petrinska-rozhledna-cervena Sounáležitost s hemofiliky si lidé na celém světě připomínají symbolickým oblečením červené barvy. Tradicí se stává také nasvícení budov. „Na podporu Světového dne hemofilie rozsvítíme budovu Ministerstva financí červeně už podruhé. Je to ta nejmenší věc, kterou můžeme udělat a činíme tak velmi rádi,“ říká státní tajemník Ministerstva financí Petr Bejček. Červeně bude dnes večer nasvícena také Petřínská rozhledna a Tančící dům na Jiráskově náměstí.

Jak funguje nasvětlení Petřínské rozhledny? „Náš technik nejdříve nachystá barevná schémata na počítači v kanceláři, a pak je nahraje do takzvaného scénického počítače na Petříně. Ten barevnou kompozici rozhledny nastaví,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy, která má na starosti architekturní osvětlení 140 pražských památek.


Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Startuje osvětová kampaň na podporu vzdělávání dětí s těžkým postižením a na podporu jejich asistentů

4. května 2021 ve 20:20

Mají právo a povinnost se vzdělávat, ale nemají možnost chodit do školy. Po změně financování speciálních škol a zrušení dotací na takzvaná podpůrná opatření, která, zahrnovala i mzdy individuálních asistentů, je vzdělávání dětí s tím nejtěžším postižením zásadně ohroženo. Mnoho dětí s těžkým...

Unikátní iMUCHA Show míří na EXPO Dubaj

28. dubna 2021 v 11:33

Velkolepá mezinárodní multimediální iMUCHA Show se na jaře roku 2022 stane součástí českého pavilonu na EXPO v Dubaji. Zařazení show do výběru exkluzivních prezentací toho nejlepšího z jednotlivých zemí v rámci prestižní a nejvýznamnější kosmopolitní výstavy svědčí o její špičkové kvalitě a...

Další články
Nahoru