Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sounáležitost s nemocnými: Červeně se rozzáří Petřínská rozhledna, Tančící dům i ministerstvo
Petřínská rozhledna. Foto: puc

Sounáležitost s nemocnými: Červeně se rozzáří Petřínská rozhledna, Tančící dům i ministerstvo

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v Česku. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke kterým kromě hemofilie patří také Von Willebrandova choroba, se daří snižovat díky moderním léčebným postupům i osvětě. K té přispívá Světový den hemofile, který připadá na 17. dubna.

Léčba krvácivých onemocnění prošla v uplynulých 15 letech zásadním vývojem. Podle docenta Petra Dulíčka z Hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové je klíčovým posunem možnost krvácení předcházet.

„Dříve jsme léčili krvácení, to znamená, že jsme reagovali na to, když přišlo. Dnes umíme díky takzvané profylaxi bránit vzniku spontánního krvácení. Tím pádem můžeme nemocným umožnit žít co nejvíce normální život, jak v oblasti sociální, tak třeba i u sportu,“ uvedl Dulíček.

Profylaktická léčba spočívá v tom, že nemocní preventivně dostávají chybějící faktory – látky, které regulují sráživost krve. Nemusí kvůli tomu dojíždět do hematologických center. Koncentráty mohou mít u sebe a aplikovat si je například doma.

I přes tyto pokroky se hemofilici dostávají do situací, kdy jsou kvůli své chorobě ohroženi více než zdraví lidé. Český svaz hemofiliků (ČSH) se v poslední době zaměřil na případy, kdy nemocní potřebují ošetření od záchranné služby. 

„Pokud se stane nějaký úraz nebo třeba dopravní nehoda, může být okamžité podání potřebného koncentrátu otázkou života a smrti. Poruchu srážlivosti krve ale na první pohled nikdo nepozná,“ uvedl předseda ČSH Martin Bohůn. „Proto jsme ve spolupráci s organizací Hemojunior a Zdravotnickou záchrannou službou sestavili sadu čtyř takzvaných identifikátorů, díky kterým je jasné, že zraněný člověk je hemofilik,“ doplnil.

Červený náramek s potřebnými kontakty a diagnózou, označení na průkazce zdravotní pojišťovny, průkaz hemofilika, červená brašna, v níž jsou uložené léky, a především informovanost záchranářů mohou podle zkušeností Bohůna přispět k záchraně života.

Osvětové aktivity jsou proto pravidelnou součástí Světového den hemofilie. Nemocní i jejich okolí díky němu dostávají prostor seznámit společnost s touto nemocí a jejími úskalími.

petrinska-rozhledna-cervena Sounáležitost s hemofiliky si lidé na celém světě připomínají symbolickým oblečením červené barvy. Tradicí se stává také nasvícení budov. „Na podporu Světového dne hemofilie rozsvítíme budovu Ministerstva financí červeně už podruhé. Je to ta nejmenší věc, kterou můžeme udělat a činíme tak velmi rádi,“ říká státní tajemník Ministerstva financí Petr Bejček. Červeně bude dnes večer nasvícena také Petřínská rozhledna a Tančící dům na Jiráskově náměstí.

Jak funguje nasvětlení Petřínské rozhledny? „Náš technik nejdříve nachystá barevná schémata na počítači v kanceláři, a pak je nahraje do takzvaného scénického počítače na Petříně. Ten barevnou kompozici rozhledny nastaví,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva městské společnosti Technologie hlavního města Prahy, která má na starosti architekturní osvětlení 140 pražských památek.


Autor: TZ, red

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru