dnes
Pátek - jasno
4°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - zatazeno
1°C
Světoví odborníci budou v Praze diskutovat o historických zahradách
Valdštejnská zahrada. Foto: Prague City Tourism

Světoví odborníci budou v Praze diskutovat o historických zahradách

Po dvaceti letech se na pozvání Národního památkového ústavu do Česka vrací prestižní mezinárodní konference zahradních a krajinářských architektů Mezinárodní rady pro památky a sídla a Mezinárodní federace zahradních a krajinných architektů (ICOMOS/IFLA). Své příspěvky přednese od zítřka v Praze a v Kroměříži 21 předních odborníků na zahradní dědictví z dvanácti zemí světa.

„Praha a Kroměříž nebyly vybrány náhodou: právě v nich nalezneme nejen zajímavé a cenné památky zahradního umění, ale také úspěšné příklady jejich obnov. Zpřístupněním a postupnými rehabilitacemi historických  zahrad a parků se široké veřejnosti otevírají nové možnosti poznání. Vrací se také povědomí a úcta k zahradní kultuře a zahradní řemeslo získává zpět svoji prestiž,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Stejně jako v roce 1977, kdy se historicky první setkání uskutečnilo v tehdejším Československu, budou hlavními tématy obnova, péče a prezentace historických zahrad. Krajinářští architekti i ostatní odborníci zabývající se historií zahrad a parků budou v průběhu konference ve dnech 21. až 23. září sdílet zkušenosti a osvědčené postupy při péči o zahrady i při prezentaci obnovených památek zahradního umění. Diskutovat budou také o nejnovějších poznatcích o zahradní archeologii, historických dokumentech a dalších zdrojích poznání.

„Hlavním aspektem obnovy, péče a prezentace zahradního dědictví jako pevné součásti světového kulturního bohatství jsou vazby mezi člověkem a zahradami. Způsoby, jakými se do zahrad vpisují jednotlivci a společenství, jsou podstatnými východisky pro jejich utváření a využívání dalšími generacemi,“ připomíná Steve Brown, prezident Mezinárodního vědeckého výboru kulturních krajin při ICOMOS/IFLA.

Jeho slova doplňuje i Naďa Goryczková: „Zahrady a parky jsou pevná a nedílná součást živého kulturního dědictví. Věřím, že tato mezinárodní konference přinese nejen nová témata, poznání  i užitečnou odbornou diskuzi, ale také obohatí živý proces péče o zahradní umění. Jistě není náhodou, že se konference pořádaná vždy jednou za dvacet let koná opětovně v České republice. Máme v tomto ohledu světu co nabídnout.“

V Praze promluví například David Jacques z Velké Británie, Monica Luengo ze Španělska či německý odborník Jochen Martz. Moravská část konference pak bude zaměřena na interpretaci a prezentaci zahrad.

Hlavními přednášejícími v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži budou belgický expert na historické zahrady Herman van den Bossche a Emanuela Borio z Itálie. Zájemci se také budou moci seznámit s předními zahradními památkami v Čechách a na Moravě.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

Včera ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru