dnes
Pondělí - polojasno
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - zatazeno
7°C
Světoví odborníci budou v Praze diskutovat o historických zahradách
Valdštejnská zahrada. Foto: Prague City Tourism

Světoví odborníci budou v Praze diskutovat o historických zahradách

Po dvaceti letech se na pozvání Národního památkového ústavu do Česka vrací prestižní mezinárodní konference zahradních a krajinářských architektů Mezinárodní rady pro památky a sídla a Mezinárodní federace zahradních a krajinných architektů (ICOMOS/IFLA). Své příspěvky přednese od zítřka v Praze a v Kroměříži 21 předních odborníků na zahradní dědictví z dvanácti zemí světa.

„Praha a Kroměříž nebyly vybrány náhodou: právě v nich nalezneme nejen zajímavé a cenné památky zahradního umění, ale také úspěšné příklady jejich obnov. Zpřístupněním a postupnými rehabilitacemi historických  zahrad a parků se široké veřejnosti otevírají nové možnosti poznání. Vrací se také povědomí a úcta k zahradní kultuře a zahradní řemeslo získává zpět svoji prestiž,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Stejně jako v roce 1977, kdy se historicky první setkání uskutečnilo v tehdejším Československu, budou hlavními tématy obnova, péče a prezentace historických zahrad. Krajinářští architekti i ostatní odborníci zabývající se historií zahrad a parků budou v průběhu konference ve dnech 21. až 23. září sdílet zkušenosti a osvědčené postupy při péči o zahrady i při prezentaci obnovených památek zahradního umění. Diskutovat budou také o nejnovějších poznatcích o zahradní archeologii, historických dokumentech a dalších zdrojích poznání.

„Hlavním aspektem obnovy, péče a prezentace zahradního dědictví jako pevné součásti světového kulturního bohatství jsou vazby mezi člověkem a zahradami. Způsoby, jakými se do zahrad vpisují jednotlivci a společenství, jsou podstatnými východisky pro jejich utváření a využívání dalšími generacemi,“ připomíná Steve Brown, prezident Mezinárodního vědeckého výboru kulturních krajin při ICOMOS/IFLA.

Jeho slova doplňuje i Naďa Goryczková: „Zahrady a parky jsou pevná a nedílná součást živého kulturního dědictví. Věřím, že tato mezinárodní konference přinese nejen nová témata, poznání  i užitečnou odbornou diskuzi, ale také obohatí živý proces péče o zahradní umění. Jistě není náhodou, že se konference pořádaná vždy jednou za dvacet let koná opětovně v České republice. Máme v tomto ohledu světu co nabídnout.“

V Praze promluví například David Jacques z Velké Británie, Monica Luengo ze Španělska či německý odborník Jochen Martz. Moravská část konference pak bude zaměřena na interpretaci a prezentaci zahrad.

Hlavními přednášejícími v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži budou belgický expert na historické zahrady Herman van den Bossche a Emanuela Borio z Itálie. Zájemci se také budou moci seznámit s předními zahradními památkami v Čechách a na Moravě.


Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Dnes ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Další články
Nahoru