Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Světové vědecké špičky obdržely čestné doktoráty Univerzity Karlovy
Profesor Lipschits vede archeologické projekty. Foto: UK

Světové vědecké špičky obdržely čestné doktoráty Univerzity Karlovy

Profesor Paul Robert Milgrom, držitel Nobelovy ceny a jeden ze zakladatelů moderní ekonomie, který pomohl aplikovat teorii her a profesor Židovských dějin biblického období profesor Oded Lipschits obdrželi v úterý na Univerzitě Karlově nejvyšší čestný titul – doctor honoris causa.

Profesor Paul Robert Milgrom získal titul za originální přínos k teorii aukcí, za její významné prohloubení a objevy nových formátů aukcí, a pro jeho vstřícnost, ochotu a pomoc při rozvíjení ekonomie jako vědní disciplíny v podmínkách Univerzity Karlovy. Jeden ze zakladatelů moderní ekonomie pomohl aplikovat teorii her a informační ekonomii na širokou škálu ekonomických problémů, včetně cenové politiky, aukcí, finančních trhů a průmyslové organizace. 

„Příspěvky profesora Milgroma naší společnosti jsou stále důležitější zejména v době, kdy zaslepená ideologie často nahrazuje racionální diskuzi a ochuzuje nás o řešení, která jsou fyzicky i ekonomicky proveditelná,“ uvedl děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek. 

Profesor Oded Lipschits obdržel titul doctor honoris causa za mimořádný přínos v oblasti biblických studií, zejména historie a archeologie starověkého Izraele a Judska a za dlouhodobě iniciativní rozvíjení mezinárodní a interdisciplinární akademické spolupráce. 

Zaměřením vědecké práce a pedagogické činnosti profesora Lipschitse jsou dějiny jižní Levanty v době železné, perské, helenistické a hasmoneovské. Zvláště se zaměřuje na dějiny Judska v 7. a 6. století před naším letopočtem a v nich na otázky kontinuity obyvatelstva a organizaci státní správy v době perské. Prof. Lipschits vedl a v současné době vede několik projektů terénního archeologického výzkumu, které přinesly významné, ba přelomové objevy rozšiřující poznání dějin biblického Izraele. 

V letech 2004–2010 například vedl průzkum lokality Ramat Rachel nedaleko Betléma, kde byl odkryt m.j. impozantní palác a zahrady z konce 8. stol. př. n. l. Bylo tak objeveno, v literatuře do té doby nedoložené, správní sídlo podmanitelských mocností (asyrské, babylónské a perské). 

V současnosti je profesor Lipschits ředitelem archeologického projektu Lautenschlägerových vykopávek v Tel Azece, významném pevnostním městě v oblasti Judské nížiny. Vede také archeologický projekt vykopávek Tel Moca, kde byl před několika lety při stavbě dálnice učiněn jeden z archeologických objevů století – byl nalezen monumentální, a z biblických textů neznámý, chrám s nádvořím, pocházející z konce 10. století př. n. l. 

„Cením si dlouhodobé a intenzivní spolupráce těchto předních světových odborníků s Univerzitou Karlovou. Excelentní badatelé jsou inspirací pro naše studující i vědce a vědkyně v jejich vlastní práci, podporují je a umožňují jim působit na unikátních pracovištích,“ podtrhla význam badatelských interakcí rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková.

Profesor Milgrom v ČR podporuje společné pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR CERGE-EI, konzultuje se studenty a vede diskuse s akademiky. Významně tak přispívá ke zvýšení úrovně jejich práce na světovou úroveň. Také profesor Lipschits svým vědeckým i osobním přístupem pomáhá k rozvoji bádání na Univerzitě Karlově. 

„Vybraní studenti se spolu s učiteli fakulty každoročně aktivně účastní archeologických výzkumů, probíhá společná teoretická výuka a profesor Lipschits na svém institutu umožňuje badatelské stáže učitelům a doktorandům, koná v Praze hostovské přednášky, podílí se na pořádání odborných konferencí a vydává s našimi kolegy společné publikace,“ vyzdvihl přínos působení předního archeologa na UK děkan Evangelické teologické fakulty UK Jan Roskovec.


Autor: red

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru