Dnes Pátek - obcasny-dest 11°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 10°C
Sobota 5. 10. 2024
Svátek má Eliška
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Světové vědecké špičky obdržely čestné doktoráty Univerzity Karlovy
Profesor Lipschits vede archeologické projekty. Foto: UK

Světové vědecké špičky obdržely čestné doktoráty Univerzity Karlovy

Profesor Paul Robert Milgrom, držitel Nobelovy ceny a jeden ze zakladatelů moderní ekonomie, který pomohl aplikovat teorii her a profesor Židovských dějin biblického období profesor Oded Lipschits obdrželi v úterý na Univerzitě Karlově nejvyšší čestný titul – doctor honoris causa.

Profesor Paul Robert Milgrom získal titul za originální přínos k teorii aukcí, za její významné prohloubení a objevy nových formátů aukcí, a pro jeho vstřícnost, ochotu a pomoc při rozvíjení ekonomie jako vědní disciplíny v podmínkách Univerzity Karlovy. Jeden ze zakladatelů moderní ekonomie pomohl aplikovat teorii her a informační ekonomii na širokou škálu ekonomických problémů, včetně cenové politiky, aukcí, finančních trhů a průmyslové organizace. 

„Příspěvky profesora Milgroma naší společnosti jsou stále důležitější zejména v době, kdy zaslepená ideologie často nahrazuje racionální diskuzi a ochuzuje nás o řešení, která jsou fyzicky i ekonomicky proveditelná,“ uvedl děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek. 

Profesor Oded Lipschits obdržel titul doctor honoris causa za mimořádný přínos v oblasti biblických studií, zejména historie a archeologie starověkého Izraele a Judska a za dlouhodobě iniciativní rozvíjení mezinárodní a interdisciplinární akademické spolupráce. 

Zaměřením vědecké práce a pedagogické činnosti profesora Lipschitse jsou dějiny jižní Levanty v době železné, perské, helenistické a hasmoneovské. Zvláště se zaměřuje na dějiny Judska v 7. a 6. století před naším letopočtem a v nich na otázky kontinuity obyvatelstva a organizaci státní správy v době perské. Prof. Lipschits vedl a v současné době vede několik projektů terénního archeologického výzkumu, které přinesly významné, ba přelomové objevy rozšiřující poznání dějin biblického Izraele. 

V letech 2004–2010 například vedl průzkum lokality Ramat Rachel nedaleko Betléma, kde byl odkryt m.j. impozantní palác a zahrady z konce 8. stol. př. n. l. Bylo tak objeveno, v literatuře do té doby nedoložené, správní sídlo podmanitelských mocností (asyrské, babylónské a perské). 

V současnosti je profesor Lipschits ředitelem archeologického projektu Lautenschlägerových vykopávek v Tel Azece, významném pevnostním městě v oblasti Judské nížiny. Vede také archeologický projekt vykopávek Tel Moca, kde byl před několika lety při stavbě dálnice učiněn jeden z archeologických objevů století – byl nalezen monumentální, a z biblických textů neznámý, chrám s nádvořím, pocházející z konce 10. století př. n. l. 

„Cením si dlouhodobé a intenzivní spolupráce těchto předních světových odborníků s Univerzitou Karlovou. Excelentní badatelé jsou inspirací pro naše studující i vědce a vědkyně v jejich vlastní práci, podporují je a umožňují jim působit na unikátních pracovištích,“ podtrhla význam badatelských interakcí rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková.

Profesor Milgrom v ČR podporuje společné pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR CERGE-EI, konzultuje se studenty a vede diskuse s akademiky. Významně tak přispívá ke zvýšení úrovně jejich práce na světovou úroveň. Také profesor Lipschits svým vědeckým i osobním přístupem pomáhá k rozvoji bádání na Univerzitě Karlově. 

„Vybraní studenti se spolu s učiteli fakulty každoročně aktivně účastní archeologických výzkumů, probíhá společná teoretická výuka a profesor Lipschits na svém institutu umožňuje badatelské stáže učitelům a doktorandům, koná v Praze hostovské přednášky, podílí se na pořádání odborných konferencí a vydává s našimi kolegy společné publikace,“ vyzdvihl přínos působení předního archeologa na UK děkan Evangelické teologické fakulty UK Jan Roskovec.


Autor: red

Projekt Ekoabeceda pro klima pomůže školám integrovat téma změny klimatu do výuky

Včera v 18:45

Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého programu Ekoabeceda pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme. Cílem projektu je během let 2024–25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do...

Ředitelka roku je z Prahy 11

Včera ve 12:44

Ředitelka základní školy Vitae, Iveta Jonášová, získala prestižní ocenění Ředitel/ka roku 2024 – Inspirativní osobnost. Toto ocenění je udělováno inovativním a progresivním ředitelům, kteří svým vedením škol naplňují vizi o kvalitním českém vzdělávání.

Památku Josefa Balabána uctili v Praze 6

Včera v 09:13

Za účasti představitelů městské části, senátu, zástupců armády i hostů z řad rodin pozůstalých se 3. října odehrál v jízdárně ruzyňských kasáren pietní akt u příležitosti výročí popravení generálmajora Josefa Balabána, velitele odbojové skupiny Tři králové, a dalších představitelů Obrany národa,...

Přívětivý úřad 2024. Praha 14 převzala ocenění

Včera v 07:49

V úterý 1. října převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac společně s tajemnicí Evou Koplíkovou ocenění Přívětivý úřad 2024, konkrétně za 2. místo v rámci hlavního města Prahy.

Praha 15 podala pomocnou ruku

3. října 2024 v 15:04

Zářijové povodně na mnoha místech naší republiky doslova ochromily život nejenom jednotlivců, ale celých obcí. Jedním takto krutě zasaženým místem v Olomouckém kraji je malebná horská obec Lipová-lázně, ležící na rozhraní pohoří Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, kde trvale žije zhruba...

Po zavražděném učiteli dostala název ulice v Michli

2. října 2024 ve 13:05

Nová ulice pojmenovaná po středoškolském učiteli Janu Knaislovi, kterého jeho žák zavraždil před dvěma lety mačetou, vznikla na místě bývalých Michelských pekáren. Vychází z další nové ulice Na Batalionu a končí u domu s číslem popisným 69. Pojmenování nové ulice schválila ulice Rada hlavního...

Další články
Nahoru