Světové vědecké špičky obdržely čestné doktoráty Univerzity Karlovy
20. března 2024 11:15
Profesor Paul Robert Milgrom získal titul za originální přínos k teorii aukcí, za její významné prohloubení a objevy nových formátů aukcí, a pro jeho vstřícnost, ochotu a pomoc při rozvíjení ekonomie jako vědní disciplíny v podmínkách Univerzity Karlovy. Jeden ze zakladatelů moderní ekonomie pomohl aplikovat teorii her a informační ekonomii na širokou škálu ekonomických problémů, včetně cenové politiky, aukcí, finančních trhů a průmyslové organizace.
„Příspěvky profesora Milgroma naší společnosti jsou stále důležitější zejména v době, kdy zaslepená ideologie často nahrazuje racionální diskuzi a ochuzuje nás o řešení, která jsou fyzicky i ekonomicky proveditelná,“ uvedl děkan Fakulty sociálních věd UK Tomáš Karásek.
Profesor Oded Lipschits obdržel titul doctor honoris causa za mimořádný přínos v oblasti biblických studií, zejména historie a archeologie starověkého Izraele a Judska a za dlouhodobě iniciativní rozvíjení mezinárodní a interdisciplinární akademické spolupráce.
Zaměřením vědecké práce a pedagogické činnosti profesora Lipschitse jsou dějiny jižní Levanty v době železné, perské, helenistické a hasmoneovské. Zvláště se zaměřuje na dějiny Judska v 7. a 6. století před naším letopočtem a v nich na otázky kontinuity obyvatelstva a organizaci státní správy v době perské. Prof. Lipschits vedl a v současné době vede několik projektů terénního archeologického výzkumu, které přinesly významné, ba přelomové objevy rozšiřující poznání dějin biblického Izraele.
V letech 2004–2010 například vedl průzkum lokality Ramat Rachel nedaleko Betléma, kde byl odkryt m.j. impozantní palác a zahrady z konce 8. stol. př. n. l. Bylo tak objeveno, v literatuře do té doby nedoložené, správní sídlo podmanitelských mocností (asyrské, babylónské a perské).
V současnosti je profesor Lipschits ředitelem archeologického projektu Lautenschlägerových vykopávek v Tel Azece, významném pevnostním městě v oblasti Judské nížiny. Vede také archeologický projekt vykopávek Tel Moca, kde byl před několika lety při stavbě dálnice učiněn jeden z archeologických objevů století – byl nalezen monumentální, a z biblických textů neznámý, chrám s nádvořím, pocházející z konce 10. století př. n. l.
„Cením si dlouhodobé a intenzivní spolupráce těchto předních světových odborníků s Univerzitou Karlovou. Excelentní badatelé jsou inspirací pro naše studující i vědce a vědkyně v jejich vlastní práci, podporují je a umožňují jim působit na unikátních pracovištích,“ podtrhla význam badatelských interakcí rektorka Univerzity Karlovy profesorka Milena Králíčková.
Profesor Milgrom v ČR podporuje společné pracoviště Univerzity Karlovy a Národohospodářského ústavu AV ČR CERGE-EI, konzultuje se studenty a vede diskuse s akademiky. Významně tak přispívá ke zvýšení úrovně jejich práce na světovou úroveň. Také profesor Lipschits svým vědeckým i osobním přístupem pomáhá k rozvoji bádání na Univerzitě Karlově.
„Vybraní studenti se spolu s učiteli fakulty každoročně aktivně účastní archeologických výzkumů, probíhá společná teoretická výuka a profesor Lipschits na svém institutu umožňuje badatelské stáže učitelům a doktorandům, koná v Praze hostovské přednášky, podílí se na pořádání odborných konferencí a vydává s našimi kolegy společné publikace,“ vyzdvihl přínos působení předního archeologa na UK děkan Evangelické teologické fakulty UK Jan Roskovec.