dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pražský život

Světlušky svítí v ulicích i online, přispějte jim a pomůžete nevidomým

Dvojice dobrovolníků v kostýmech s tykadly a zapečetěnou pokladnou ve tvaru lucerny rozsvítí od  12–16. září města a obce po celé republice. Kupte si tykadla, náramek a další předměty a podpoříte prostřednictvím sbírky Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu děti i dospělé s těžkým zrakovým handicapem. V Praze se do prodeje pro Světlušku zapojí i známé osobnosti. Mapu Světlušek a možnost přispět online naleznete na webu svitis.cz a v mobilní aplikaci Světluška.

„Světluška dobře ví, že život nevidomých není pohádka, ale s naší společnou pomocí může být veselejší. Výtěžek sbírky proto poputuje například na výcvik vodicích psů, speciální pomůcky, studijní stipendia i osobní asistenty pro děti i dospělé,“ řekl ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip.

Na webu svitis.cz naleznou příznivci Světlušky kromě mapy více než sedmi tisíc dobrovolníků a zapojených institucí také vybrané příběhy těch, kterým Světluška pomáhá. Novinkou 14. ročníku celorepublikové sbírky je i možnost přispět online prostřednictvím mobilní aplikace nebo webu svitis.cz. „Těšíme se, až se nový sbírkový web zaplní vzkazy pro Světlušku a fotografiemi dárců i dobrovolníků v tykadlech,“ doplnil Filip.  

Pozdravit Světlušku a podpořit ji přijdou na Anděl 12. a 13. září i známé osobnosti. Mezi nimi například herečky Sandra Nováková a Berenika Kohoutová, zpěvák Adam Mišík, herci Pavel Nový a Petr Vondráček, moderátoři Barbora Černošková, Jiří Chum, Jan Kovařík a Jan Smetana. U stánku Světlušky bude navíc k dostání po oba dny speciální zmrzlina. Do sbírky se po celé ČR zapojují vybrané knihovny a mateřské školy, které připravují pro děti program o zraku a seznamují je srozumitelnou formou se světem těch, kterým nejdůležitější lidský smysl chybí.

Pomoc Světlušky v roce 2015
V roce 2015 rozdělila Světluška 13 705 678 korun a pomohla tak stovkám jednotlivců i menším neziskovým organizacím s celostátní i regionální působností, které umožňují lidem se zrakovým postižením vést maximálně samostatný život plný pestrých aktivit.

Ulétly vám Světlušky?
Pokud vám Světlušky ulétnou a chcete pomoci rozsvítit svět nevidomých, můžete tak učinit online na stránkách svitis.cz. Projekt můžete podpořit po celý rok také odesláním jednorázové dárcovské SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87 777, anebo jej podporovat pravidelně po dobu jednoho roku odesláním roční dárcovské SMS ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA. Cena jedné DMS je 30 korun, Světluška obdrží 28,50 korun. Dárci mohou také přispět přímo na sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100.


Další články
Nahoru