Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Světlo pro Ukrajinu

V pátek 24. února 2023 uplyne rok od počátku válečné agrese ruských vojsk na Ukrajině. Galerie hlavního města Prahy od začátku války aktivně vstupuje do pomoci Ukrajincům žijícím na území České republiky a nepřestává se na této činnosti podílet.

V souvislosti s tím GHMP připravila program Světlo pro Ukrajinu, který se skládá z výtvarných dílen, čtení pro děti, charitativního jarmarku nebo komentované procházky se sochařem Pavlem Karousem, která bude zakončena symbolickým odhalením sochy s názvem Utečenci hledají cestu na Google Maps.

V rámci připomenutí této události vyzývá GHMP k podpoře dobročinných sbírek, které nadále pomáhají ukrajinským uprchlíkům nebo zajišťují humanitární pomoc na území napadené Ukrajiny.

Světlo pro Ukrajinu je celodenní program pro ukrajinské občany i pro všechny, kteří se zajímají o ukrajinskou kulturu. Probíhat bude zdarma v pátek 24. února v objektech GHMP i ve veřejném prostoru. Program je realizován edukátory GHMP ve spolupráci s lektory z Ukrajiny.

PROGRAM PRO VEŘEJNOST V COLLOREDO-MANSFELDSKÉM PALÁCI
Karlova 5, Praha 1
10.00–18.00 workshop Světlo pro Ukrajinu – tvorba lampiček v ukrajinských barvách + prezentace edukačních aktivit pro ukrajinské uprchlíky – edukační listy v ukrajinštině, video a fotografie z akcí
10.00–18.00 charitativní jarmark – prodej výrobků dětí. Výtěžek bude věnován na podporu Ukrajiny – ve spolupráci s komunitou Malyn Volonter.
10.00–17.00 workshop: ukrajinské lidové umění – motanky
14.00, 16.00 čtení z dětské knihy o slovanské mytologii s ukrajinskou spisovatelkou Olenou Laň
16.30 čtení básní v ukrajinštině
17.00 zpívání s ukrajinskými dětmi z organizace Paljanycia

TURISTOU PROTI SVÉ VŮLI
Program ve veřejném prostoru s Pavlem Karousem
Turistou proti své vůli jsou performativní komentované procházky se sochařem a autorem knihy Vetřelci a volavky Pavlem Karousem. Procházka se bude konat celkem třikrát:
24. 2. od 16.00
26. 2. od 14.00
5. 3. od 14.00
Sraz je vždy před vstupem na Hlavní nádraží u Wilsonovy sochy ve Vrchlického sadech.

Pavel Karous během procházky okomentuje výtvarná díla ve veřejném prostoru a architekturu na trase od Hlavního nádraží k radnici na Mariánském náměstí. Svou pozornost bude soustředit na díla, která se vztahují nebo vznikala v kontextu historie válek, utečeneckých krizí, narukování a deportací, útěků z Prahy i do Prahy.

Program je pořádán jako poděkování dobrovolníkům, kteří se v oblasti Hlavního nádraží soustavně věnovali lidem prchajícím z Ukrajiny, nicméně je otevřen i široké veřejnosti. Výklad bude tlumočen do ukrajinštiny.

Na závěr programu Světlo pro Ukrajinu GHMP dočasně umístí ve vstupních prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí sochu Pavla Karouse Utečenci hledají cestu na Google Maps, věnovanou uprchlíkům.


Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

Včera v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Další články
Nahoru