Dnes Pátek - obcasny-dest 17°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 13°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Světlo pro Ukrajinu

V pátek 24. února 2023 uplyne rok od počátku válečné agrese ruských vojsk na Ukrajině. Galerie hlavního města Prahy od začátku války aktivně vstupuje do pomoci Ukrajincům žijícím na území České republiky a nepřestává se na této činnosti podílet.

V souvislosti s tím GHMP připravila program Světlo pro Ukrajinu, který se skládá z výtvarných dílen, čtení pro děti, charitativního jarmarku nebo komentované procházky se sochařem Pavlem Karousem, která bude zakončena symbolickým odhalením sochy s názvem Utečenci hledají cestu na Google Maps.

V rámci připomenutí této události vyzývá GHMP k podpoře dobročinných sbírek, které nadále pomáhají ukrajinským uprchlíkům nebo zajišťují humanitární pomoc na území napadené Ukrajiny.

Světlo pro Ukrajinu je celodenní program pro ukrajinské občany i pro všechny, kteří se zajímají o ukrajinskou kulturu. Probíhat bude zdarma v pátek 24. února v objektech GHMP i ve veřejném prostoru. Program je realizován edukátory GHMP ve spolupráci s lektory z Ukrajiny.

PROGRAM PRO VEŘEJNOST V COLLOREDO-MANSFELDSKÉM PALÁCI
Karlova 5, Praha 1
10.00–18.00 workshop Světlo pro Ukrajinu – tvorba lampiček v ukrajinských barvách + prezentace edukačních aktivit pro ukrajinské uprchlíky – edukační listy v ukrajinštině, video a fotografie z akcí
10.00–18.00 charitativní jarmark – prodej výrobků dětí. Výtěžek bude věnován na podporu Ukrajiny – ve spolupráci s komunitou Malyn Volonter.
10.00–17.00 workshop: ukrajinské lidové umění – motanky
14.00, 16.00 čtení z dětské knihy o slovanské mytologii s ukrajinskou spisovatelkou Olenou Laň
16.30 čtení básní v ukrajinštině
17.00 zpívání s ukrajinskými dětmi z organizace Paljanycia

TURISTOU PROTI SVÉ VŮLI
Program ve veřejném prostoru s Pavlem Karousem
Turistou proti své vůli jsou performativní komentované procházky se sochařem a autorem knihy Vetřelci a volavky Pavlem Karousem. Procházka se bude konat celkem třikrát:
24. 2. od 16.00
26. 2. od 14.00
5. 3. od 14.00
Sraz je vždy před vstupem na Hlavní nádraží u Wilsonovy sochy ve Vrchlického sadech.

Pavel Karous během procházky okomentuje výtvarná díla ve veřejném prostoru a architekturu na trase od Hlavního nádraží k radnici na Mariánském náměstí. Svou pozornost bude soustředit na díla, která se vztahují nebo vznikala v kontextu historie válek, utečeneckých krizí, narukování a deportací, útěků z Prahy i do Prahy.

Program je pořádán jako poděkování dobrovolníkům, kteří se v oblasti Hlavního nádraží soustavně věnovali lidem prchajícím z Ukrajiny, nicméně je otevřen i široké veřejnosti. Výklad bude tlumočen do ukrajinštiny.

Na závěr programu Světlo pro Ukrajinu GHMP dočasně umístí ve vstupních prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí sochu Pavla Karouse Utečenci hledají cestu na Google Maps, věnovanou uprchlíkům.


V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

Včera ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

Včera v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

Včera v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Včera v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

22. března 2023 v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Další články
Nahoru