Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Světlo pro Ukrajinu

V pátek 24. února 2023 uplyne rok od počátku válečné agrese ruských vojsk na Ukrajině. Galerie hlavního města Prahy od začátku války aktivně vstupuje do pomoci Ukrajincům žijícím na území České republiky a nepřestává se na této činnosti podílet.

V souvislosti s tím GHMP připravila program Světlo pro Ukrajinu, který se skládá z výtvarných dílen, čtení pro děti, charitativního jarmarku nebo komentované procházky se sochařem Pavlem Karousem, která bude zakončena symbolickým odhalením sochy s názvem Utečenci hledají cestu na Google Maps.

V rámci připomenutí této události vyzývá GHMP k podpoře dobročinných sbírek, které nadále pomáhají ukrajinským uprchlíkům nebo zajišťují humanitární pomoc na území napadené Ukrajiny.

Světlo pro Ukrajinu je celodenní program pro ukrajinské občany i pro všechny, kteří se zajímají o ukrajinskou kulturu. Probíhat bude zdarma v pátek 24. února v objektech GHMP i ve veřejném prostoru. Program je realizován edukátory GHMP ve spolupráci s lektory z Ukrajiny.

PROGRAM PRO VEŘEJNOST V COLLOREDO-MANSFELDSKÉM PALÁCI
Karlova 5, Praha 1
10.00–18.00 workshop Světlo pro Ukrajinu – tvorba lampiček v ukrajinských barvách + prezentace edukačních aktivit pro ukrajinské uprchlíky – edukační listy v ukrajinštině, video a fotografie z akcí
10.00–18.00 charitativní jarmark – prodej výrobků dětí. Výtěžek bude věnován na podporu Ukrajiny – ve spolupráci s komunitou Malyn Volonter.
10.00–17.00 workshop: ukrajinské lidové umění – motanky
14.00, 16.00 čtení z dětské knihy o slovanské mytologii s ukrajinskou spisovatelkou Olenou Laň
16.30 čtení básní v ukrajinštině
17.00 zpívání s ukrajinskými dětmi z organizace Paljanycia

TURISTOU PROTI SVÉ VŮLI
Program ve veřejném prostoru s Pavlem Karousem
Turistou proti své vůli jsou performativní komentované procházky se sochařem a autorem knihy Vetřelci a volavky Pavlem Karousem. Procházka se bude konat celkem třikrát:
24. 2. od 16.00
26. 2. od 14.00
5. 3. od 14.00
Sraz je vždy před vstupem na Hlavní nádraží u Wilsonovy sochy ve Vrchlického sadech.

Pavel Karous během procházky okomentuje výtvarná díla ve veřejném prostoru a architekturu na trase od Hlavního nádraží k radnici na Mariánském náměstí. Svou pozornost bude soustředit na díla, která se vztahují nebo vznikala v kontextu historie válek, utečeneckých krizí, narukování a deportací, útěků z Prahy i do Prahy.

Program je pořádán jako poděkování dobrovolníkům, kteří se v oblasti Hlavního nádraží soustavně věnovali lidem prchajícím z Ukrajiny, nicméně je otevřen i široké veřejnosti. Výklad bude tlumočen do ukrajinštiny.

Na závěr programu Světlo pro Ukrajinu GHMP dočasně umístí ve vstupních prostorách Městské knihovny na Mariánském náměstí sochu Pavla Karouse Utečenci hledají cestu na Google Maps, věnovanou uprchlíkům.


Malostranský hřbitov zve na vycházku

Dnes v 07:40

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku v sobotu 27. července od 14 hodin. Kromě historie hřbitova se dozvíte také zajímavosti ze života osobností, jejichž výročí si o prázdninách připomínáme.

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Včera v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

23. července 2024 v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Další články
Nahoru