dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Světelné tabule pro řidiče se v Praze osvědčily, přibudou další
Informační tabule se osvědčily během červnových povodní. Foto: archiv TSK

Světelné tabule pro řidiče se v Praze osvědčily, přibudou další

Když bylo v druhé polovině dubna uvedeno na pražských silnicích do provozu pět desítek informačních světelných tabulí, které umožňují zobrazit před řidičem vícebarevné zobrazení symbolů i schémat dopravní situace, nikdo netušil, že o pár týdnů později jejich praktičnost prověří povodně. Tabule se osvědčily a do budoucna se plánuje jejich rozvoj.

Informační tabule se staly pro motoristy v průběhu povodní zdrojem aktuálních zpráv a mnoha řidičům usnadnily orientaci v postižených oblastech. Jen v hlavním městě Praze se na tabulích zobrazilo přes 250 mimořádných událostí, hlavně uzavírek a dalších omezení.

Dopravní informační centrum Praha, které dodává informace na tabule v metropoli, úzce spolupracovalo s Národním dopravním informačním centrem. „S národním centrem jsme si předávali informace, využívali vzájemně svá zařízení tak, aby motoristé byli, co nejvíce a co nejaktuálněji informováni,“ uvedl šéf Technické správy komunikací hl. m. Prahy Ladislav Pivec.

Světelné tabule, se kterými se řidiči setkávají především na důležitých příjezdových komunikacích, ale i v centru města, jsou různých typů a to podle místních podmínek v jednotlivých lokalitách. Řidičům nabízejí aktuální informace o dopravě na komunikacích, o nehodách a krátkodobých či dlouhodobých uzavírkách.

Vedle textových informací se na nich budou postupně objevovat i mezinárodně srozumitelné symboly, dojezdové doby do vybraných míst ve městě, obsazenost parkovišť P+R a nově také dopravní schémata.

Do budoucna by se síť těchto tabulí i nadále rozšiřovat. V souvislosti s dostavbou tunelového komplexu Blanka bude instalováno dalších přibližně 40 informačních tabulí různých typů v samotných tunelech i v jejich okolí.


Další články
Nahoru