dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Pražská kultura

Svět ve vitríně. Malé měsíční výstavky v Náprstkově muzeu budou

Od poloviny května budou mít návštěvníci Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur možnost účastnit se nového edukačního programu s názvem „Svět ve vitríně“. Program bude prostřednictvím malých měsíčních výstavek a doprovodných akcí představovat zajímavé předměty a sbírky z rozsáhlých a unikátních fondů Náprstkova muzea a zpřístupňovat tak unikátní sbírkové předměty, které mnohdy nebyly doposud vystaveny.

Mnohočetnost a různorodost sbírek je hlavní devízou Náprstkova muzea a veřejnost se nyní může těšit na výstavky zaměřené na Asii, Afriku, Ameriku a další oblasti. Edukační program rovněž přiblíží mimoevropské kultury a podpoří tak chápání kulturních rozdílů a schopnost jejich přijetí.

První výstavka z cyklu, věnována významnému českému vlastenci, bojovníku za pokrok a zakladateli muzea, Vojtěchu Náprstkovi, bude otevřena v polovině května. Dobové archivní a trojrozměrné exponáty připomenou především Náprstkova studentská léta a jeho mimoškolní aktivity.

Ve zcela netradičním duchu se ponese další výstava Tajemství hedvábí, která připomene pět tisíc let starou tradici výroby přírodního hedvábí. Kromě hedvábných předmětů z čínské sbírky Náprstkova muzea bude k vidění i ukázka chovu živých bourců morušových.

Návštěvníci se mohou těšit také na přednášku věnovanou fascinujícím dějinám hedvábného vlákna od bájných počátků ve starověké Číně až po zapomenuté české hedvábnictví a rovněž housenkám, které ho vytvářejí.

V dalších měsících se cyklus zaměří na korálkové šperky z jižní Afriky, japonské hračky či zimní oděvy severoamerických Indiánů. Nebude chybět ani Festival africké kultury plný představení, workshopů a tradiční africké kuchyně. Ten se odehraje na nádvoří muzea na konci července v rámci cyklu „Barevné nádvoří“.

Program bude pokračovat i v následujícím roce. Vstupné na prohlídku výstavky je zdarma v rámci běžného vstupného do muzea. Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 1, Praha 1.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru