dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - skorojasno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES
O kurzy je velký zájem. Foto: archiv

Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES

V České republice je zhruba 0,5 milionu lidí se sluchovým postižením. Sluchové postižení je velmi rozmanité a na první pohled je neviditelné. O sluchově postižených panuje mezi lidmi řada předsudků a mýtů. Nezisková organizace ORBI PONTES se od září loňského roku snaží slyšícím svět neslyšících přiblížit na kurzech, které navštěvují zaměstnanci státní správy, sociální pracovníci, zdravotníci a studenti.

Kurzy probíhají v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a jsou podpořeny nadačním fondem Kousek po kousku. „Na kurzech se lidé dozvědí základní informace o typech sluchových postižení a rozdílných komunikačních potřebách. Seznámí se s kompenzačními pomůckami a mohou společně s námi aktivně bořit mýty, předsudky a chyby v komunikaci s lidmi se sluchovým postižením. Na kurzech se otevírají dokonce i taková témata jako diskriminační praktiky s ohledem na přístupnost informací," vysvětluje Monika Jindrová jedna ze zakladatelek ORBI PONTES.

Věděli jste například, že sluchově postižení se dělí na neslyšící, nedoslýchavé, ohluchlé, uživatele kochleárních implantátů? Nebo že komunikačním prostředkem pro tyto lidi není pouze znakový jazyk, ale i odezírání a přepis mluveného slova? Pokud jste si odpověděli alespoň v jednom případě ne, určitě vás tyto kurzy budou zajímat. Zúčastnit se jich může každý a kromě nových poznatků si účastník kurzu odnese i větší respekt a toleranci k osobám, které trpí nějakým hendikepem.

Týden osob se sluchovým postižením

Nezisková organizace ORBI PONTES pomáhá lidem se sluchovým postižením již druhým rokem a snaží se propojit dva zdánlivě rozdílné světy – svět slyšících a svět neslyšících. ORBI PONTES pořádá každoročně Týden osob se sluchovým postižením. V rámci tohoto jedinečného týdne jsou pořádány kulturní, vzdělávací a sportovní akce, kde se setkávají slyšící společně s neslyšícími.

„Uvědomujeme si, že za jeden týden se postoj lidí k osobám se sluchovým postižením nezmění a že ve společnosti panuje stále mnoho předsudků. Naplno si uvědomujeme potřebu pravidelné osvěty a kde nejlépe začít, než tam, kde neslyšící často mohou narážet na bariéry," dodává Renata Škopková, druhá zakladatelka ORBI PONTES.

O kurzy je velký zájem. Od září 2013 do konce ledna bylo proškoleno přes 200 lidí a další budou proškoleni v průběhu letošního roku. Odhaduje se, že ke konci roku 2014 bude počet proškolených osob minimálně dvojnásobný.


Autor: Renata Rákosová

Pohovory nanečisto. Šance pro ženy s trestní minulostí

9. prosince 2017 v 11:23

Mít záznam v Rejstříku trestů není ideální pozice pro nalezení práce. Navíc pokud máte ještě obrovské dluhy, malé sebevědomí a vyšší věk.

Dvě významná ocenění pro Vodní dům

4. prosince 2017 v 07:53

Vodní dům zvítězil v pátém ročníku soutěže o nejoblíbenější turistický cíl Česka v kategorii Kudy z nudy – zážitek pro celou rodinu.

Cena Přístav za rok 2017 zná své držitele

2. prosince 2017 v 10:53

Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila 30. listopadu pět svých tradičních ocenění těm, kteří v sobě nalézají kromobyčejnou vůli podporovat mimoškolní práci s dětmi a mládeží.

Lidé pomocí Nadačního fondu Pečovatel letos zajistili potřebným 5648 hodin asistenční péče

28. listopadu 2017 v 07:38

K Nadačnímu fondu Pečovatel se v letošním roce přidalo pět známých osobností, které nyní v roli patrona pomáhají s financováním péče pro nemocné či nemohoucí klienty. I díky nim se v letošním roce vybralo přes 700 000 korun, které putují přímo na úhradu služeb...

Giving Tuesday, mezinárodní svátek dárcovství

27. listopadu 2017 ve 12:27

Po nákupní horečce na Black Friday do Česka letos podruhé přichází Giving Tuesday – světový svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Celý svět včetně Česka se spojí s jediným cílem, aby pomáhal a vrátil společnosti něco dobrého zpět. Giving Tuesday si v Česku pod svá křídla vzala Asociace...

O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

Další články
Nahoru