Dnes Sobota - jasno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 11°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES
O kurzy je velký zájem. Foto: archiv

Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES

V České republice je zhruba 0,5 milionu lidí se sluchovým postižením. Sluchové postižení je velmi rozmanité a na první pohled je neviditelné. O sluchově postižených panuje mezi lidmi řada předsudků a mýtů. Nezisková organizace ORBI PONTES se od září loňského roku snaží slyšícím svět neslyšících přiblížit na kurzech, které navštěvují zaměstnanci státní správy, sociální pracovníci, zdravotníci a studenti.

Kurzy probíhají v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a jsou podpořeny nadačním fondem Kousek po kousku. „Na kurzech se lidé dozvědí základní informace o typech sluchových postižení a rozdílných komunikačních potřebách. Seznámí se s kompenzačními pomůckami a mohou společně s námi aktivně bořit mýty, předsudky a chyby v komunikaci s lidmi se sluchovým postižením. Na kurzech se otevírají dokonce i taková témata jako diskriminační praktiky s ohledem na přístupnost informací," vysvětluje Monika Jindrová jedna ze zakladatelek ORBI PONTES.

Věděli jste například, že sluchově postižení se dělí na neslyšící, nedoslýchavé, ohluchlé, uživatele kochleárních implantátů? Nebo že komunikačním prostředkem pro tyto lidi není pouze znakový jazyk, ale i odezírání a přepis mluveného slova? Pokud jste si odpověděli alespoň v jednom případě ne, určitě vás tyto kurzy budou zajímat. Zúčastnit se jich může každý a kromě nových poznatků si účastník kurzu odnese i větší respekt a toleranci k osobám, které trpí nějakým hendikepem.

Týden osob se sluchovým postižením

Nezisková organizace ORBI PONTES pomáhá lidem se sluchovým postižením již druhým rokem a snaží se propojit dva zdánlivě rozdílné světy – svět slyšících a svět neslyšících. ORBI PONTES pořádá každoročně Týden osob se sluchovým postižením. V rámci tohoto jedinečného týdne jsou pořádány kulturní, vzdělávací a sportovní akce, kde se setkávají slyšící společně s neslyšícími.

„Uvědomujeme si, že za jeden týden se postoj lidí k osobám se sluchovým postižením nezmění a že ve společnosti panuje stále mnoho předsudků. Naplno si uvědomujeme potřebu pravidelné osvěty a kde nejlépe začít, než tam, kde neslyšící často mohou narážet na bariéry," dodává Renata Škopková, druhá zakladatelka ORBI PONTES.

O kurzy je velký zájem. Od září 2013 do konce ledna bylo proškoleno přes 200 lidí a další budou proškoleni v průběhu letošního roku. Odhaduje se, že ke konci roku 2014 bude počet proškolených osob minimálně dvojnásobný.


Autor: Renata Rákosová

Pomoc lidem ve finanční tísni zintenzivňují innogy a občanské poradny

13. září 2023 ve 23:20

Společný projekt energetické firmy innogy a Asociace občanských poraden (AOP) pomohl v rámci celé České republiky v tomto roce již více než 10 tisícům klientů. Jedná se současně o zákazníky dodavatelů energií napříč trhem. Zejména kvůli rostoucím cenám v důsledku vysoké inflace totiž roste počet...

Nadační fond Veolia: Mapa řemeslníků, výrobců a služeb

25. července 2023 ve 12:04

Tradiční řemesla, nápadité projekty a drobné podnikatele, které podpořil v programu STARTér, Věř si a podnikej! Nadační fond Veolia, najdete nově na mapě.

MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia budou slavnostně předány zaměstnancům

6. června 2023 v 07:26

Správní rada Nadačního fondu Veolia schválila podporu projektům MiNiGRANTů, mezi které v letošním 16.ročníku rozdělí 5 811 200 Kč. MiNiGRANTY patří k ústředním programům Nadačního fondu Veolia. Každý zaměstnanec skupiny Veolia se může jednou za rok na jaře ucházet o finanční podporu až 50 tisíc...

Pink Bubble na Letišti Václava Havla

4. června 2023 ve 14:52

Letiště Václava Havla Praha otevřelo Pink Bubble Meditation Lounge. Speciální odpočinková místnost Nadačního fondu Pink Bubble se nachází přímo v Terminálu 1. 

Dobrodějna sídlí na nové adrese, pomohla radnice

7. dubna 2023 v 08:18

Charitativní projekt Dobrodějna funguje od dubna nově v ulici Milady Horákové 99. Do objektu, který patří šesté městské části, se přestěhovala z administrativního komplexu na Bořislavce. Přijít si pro pomoc si sem mohou nejen ukrajinští uprchlíci, ale také matky samoživitelky nebo...

V innogy nasbírali přes sto kilogramů oblečení

31. března 2023 v 08:04

V innogy proběhla sbírka oblečení. Zaměstnanci celkem vysbírali přes 100 kilogramů oblečení a pomohli 6 neziskovým organizacím.

Další články
Nahoru