Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES
O kurzy je velký zájem. Foto: archiv

Svět neslyšících přibližují kurzy pražské neziskovky ORBI PONTES

V České republice je zhruba 0,5 milionu lidí se sluchovým postižením. Sluchové postižení je velmi rozmanité a na první pohled je neviditelné. O sluchově postižených panuje mezi lidmi řada předsudků a mýtů. Nezisková organizace ORBI PONTES se od září loňského roku snaží slyšícím svět neslyšících přiblížit na kurzech, které navštěvují zaměstnanci státní správy, sociální pracovníci, zdravotníci a studenti.

Kurzy probíhají v Praze, v Jihomoravském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a jsou podpořeny nadačním fondem Kousek po kousku. „Na kurzech se lidé dozvědí základní informace o typech sluchových postižení a rozdílných komunikačních potřebách. Seznámí se s kompenzačními pomůckami a mohou společně s námi aktivně bořit mýty, předsudky a chyby v komunikaci s lidmi se sluchovým postižením. Na kurzech se otevírají dokonce i taková témata jako diskriminační praktiky s ohledem na přístupnost informací," vysvětluje Monika Jindrová jedna ze zakladatelek ORBI PONTES.

Věděli jste například, že sluchově postižení se dělí na neslyšící, nedoslýchavé, ohluchlé, uživatele kochleárních implantátů? Nebo že komunikačním prostředkem pro tyto lidi není pouze znakový jazyk, ale i odezírání a přepis mluveného slova? Pokud jste si odpověděli alespoň v jednom případě ne, určitě vás tyto kurzy budou zajímat. Zúčastnit se jich může každý a kromě nových poznatků si účastník kurzu odnese i větší respekt a toleranci k osobám, které trpí nějakým hendikepem.

Týden osob se sluchovým postižením

Nezisková organizace ORBI PONTES pomáhá lidem se sluchovým postižením již druhým rokem a snaží se propojit dva zdánlivě rozdílné světy – svět slyšících a svět neslyšících. ORBI PONTES pořádá každoročně Týden osob se sluchovým postižením. V rámci tohoto jedinečného týdne jsou pořádány kulturní, vzdělávací a sportovní akce, kde se setkávají slyšící společně s neslyšícími.

„Uvědomujeme si, že za jeden týden se postoj lidí k osobám se sluchovým postižením nezmění a že ve společnosti panuje stále mnoho předsudků. Naplno si uvědomujeme potřebu pravidelné osvěty a kde nejlépe začít, než tam, kde neslyšící často mohou narážet na bariéry," dodává Renata Škopková, druhá zakladatelka ORBI PONTES.

O kurzy je velký zájem. Od září 2013 do konce ledna bylo proškoleno přes 200 lidí a další budou proškoleni v průběhu letošního roku. Odhaduje se, že ke konci roku 2014 bude počet proškolených osob minimálně dvojnásobný.


Autor: Renata Rákosová

Česko balí krabice a sbírá dárky pro chudé děti

22. listopadu 2021 v 17:24

Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, zahajuje jedenáctý ročník sbírky dárků pro děti ohrožené chudobou. Sbírka dárků v celém Česku začíná 22. listopadu a potrvá do 5. prosince, finanční sbírka Krabice online běží...

Týden rané péče. Slogan kampaně zapůjčila hudební skupina Mirai

29. října 2021 v 10:19

První listopadový týden patří osvětové kampani, jejímž sloganem pro letošní rok je „Slovo NEJDE neexistuje“.

Do Prahy se sjeli investigativní novináři. Achillova Data 2021 byla zahájena

24. října 2021 v 16:24

Nadace Bakala Foundation připravila ve spolupráci s investigace.cz a slovenskou Nadácií Zastavme korupciu pátý ročník projektu Achillova data. Jeho první část proběhla minulý týden v Praze. 

V areálu biocentra Obora vznikly nové informační tabule

12. září 2021 v 10:10

Nadační fond Veolia finančně podpořil vznik nových informačních tabulí v areálu biocentra Obora ve Smiřicích. Zrealizovat tento projekt se podařilo díky společnému úsilí Českého svazu ochránců přírody Smiřice a společnosti Královéhradecká provozní, člena skupiny Veolia, která dlouhodobě podporuje...

Soutěž pro výtvarníky s mentálním postižením

23. srpna 2021 v 09:56

Domov Sulická pořádá s podporou radnice Prahy 2 první ročník umělecké soutěže pro lidi s mentálním postižením z Prahy aneb Každý může být umělcem. Přihlášená díla budou k vidění od 30. září ve výstavních prostorách bezbariérové radnice Prahy 2 na...

Praha 1: Sto tisíc na protidrogovou problematikou

19. srpna 2021 v 09:39

Praha 1 rozdělí 100 tisíc korun neziskovkám zabývajícím se protidrogovou problematikou. Na žádost první městské části bylo Zastupitelstvem hl. m. Prahy odsouhlaseno poskytnutí účelové neinvestiční dotace z rozpočtu hl. m. Prahy.

Dobrovolníci PVK získali v rámci projektu MiNiGRANTY přes osm set tisíc korun

16. července 2021 v 07:40

Pražské vodovody a kanalizace společně s Nadačním fondem Veolia i letos rozdělovaly finanční prostředky v rámci 14. ročníku MiNiGRANTŮ. V letošním ročníku získalo 29 zaměstnanců PVK na své projekty částku 828 800 korun.

Nová pracovní místa díky nadačnímu fondu

26. června 2021 ve 12:58

Nadační fond Veolia schválil podporu pro 9 nových projektů, díky nimž získá práci 15 osob, z toho 3 zdravotně znevýhodněné.  Mezi schválené projekty byla z grantového programu STARTér, Věř si a podnikej! ve čtvrtek 24. června v Olomouci rozdělena částka...

Další články
Nahoru