dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Svěrací kazajka, tepláky, donucovací prostředky. Otevře se unikátní výstava o českém vězeňství
Ilustrační foto: archiv

Svěrací kazajka, tepláky, donucovací prostředky. Otevře se unikátní výstava o českém vězeňství

Z minulosti do přítomnosti českého vězeňství (1850–2014). To je název výstavy, která bude k vidění od 9. července do 5. září v Galerii Jazzové sekce ve Valdštejnské ulici 14 na Malé Straně.

„Cílem výstavy je prezentovat veřejnosti vězeňství jako službu společnosti, která nestojí mimo ni, ale je její součástí při společném úsilí o zajištění bezpečnosti, předcházení trestné činnosti a reintegraci pachatelů,“ uvedl předseda Jazzové sekce Karel Srp.

Půjde o první výstavu o systému vězeňství s širokým záběrem do navazujících profesí – vzdělání, zahraniční styky, převýchova, nestátní subjekty postpeniterciální péče, reforma justice a podobně.

Vězeňství v monarchii i za protektorátu

Na čtrnácti panelech bude zachyceno vězeňství habsburské monarchie (1850–1918), zestátnění soudnictví a vězenství (1850), rozvoj vzdělávání vězňů, sociální pomoc při propuštění (podle trestního zákona 117/1852) nebo to, jaká byla úloha Kongregace milosrdných sester v ženských věznicích.

Návštěvníci se seznámí i s vězeňstvím Československé republiky (1918–1939), v období Protektorátu Čechy a Moravy (1939–1945), s internačními a sběrnými pracovními tábory po skončení války či s „třídními“ výkony trestů v 50. letech.

Uvidí i to, co přinesla reforma československého vězeňství v letech 1965 až 1992 a další splňující požadavky Evropských vězeňských pravidel. Výstava nezapomíná ani na současnou humanizaci a odborné zacházení s odsouzenými vězni.

Vězeňské blůzy, nádobí i výrobky odsouzených

Zájemci si budou moci prohlédnout exponáty z 19. století, například vězeňskou blůzu a čepici, kameninovou misku, lžíci, hrneček a džbán, křížová řetězová pouta, svěrací kazajku, celový zámek s klíčem.

Dále exponáty ze 70 až 80. let 20. století, například historickou modrou blůzu, čepici a ženský modrý šátek a prádlo pro odsouzené, hnědé tepláky pro obviněné, jídelní nádobí či ústavní poukázky.

Uvidí také současnou výstroj, například šedivou blůzu pro odsouzené, vazební ústroj pro obviněné a nové jídelní nádobí. A také výrobky a výtvory odsouzených z mimopracovních aktivit v současné době, donucovací a zásahové prostředky vězeňského personálu ze 70. a 80.let 20. století i ze současnosti.

Výstavu Z minulosti do přítomnosti českého vězeňství spolupořádá Vězeňská služba ČR. Připravována byla ve spolupráci s odborníky z Generální ředitelství vězeňské služby. Autory koncepce jsou Aleš Kýr a Alena Kafková. Počínaje 9. červencem bude otevřena denně od 11 do 17 hodin. Vstup bude volný.


Autor: Anna Skálová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru