Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Svěrač močové trubice implantovali lékaři VFN poprvé před 30 lety, řeší mužskou inkontinenci
Implantace umělého svěrače. Foto: se souhlasem VFN

Svěrač močové trubice implantovali lékaři VFN poprvé před 30 lety, řeší mužskou inkontinenci

Kompresivní manžeta, rezervoár a ovládací pumpička jsou hlavními součástmi umělého svěrače močové trubice, který v prosinci 1992 poprvé v České republice implantovali lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Unikátní mechanické zařízení dokáže dlouhodobě vyřešit nechtěný únik moči a s ním spojený sociální a hygienický problém především pacientů po radikální operaci karcinomu prostaty. Za uplynulých třicet let jich lékaři na Urologické klinice VFN a 1. LF UK implantovali téměř pět set. Informovala o tom mluvčí VFN Martina Voráčková.

Implantace umělého svěrače je stále nejefektivnější léčbou přetrvávající inkontinence u mužů po odstranění prostaty kvůli zhoubnému nádoru. Pacienti indikovaní k implantaci svěrače nejčastěji ztrácí nad 350 mililitrů moči denně, mohou ale ztrácet i litr a půl, což pro člověka představuje velký sociální a hygienický problém. 

Po zákroku jsou pacienti opět buď zcela kontinentní nebo jim přetrvává malý únik moče při fyzické práci, mohou se ale vrátit do běžného života, sportovat a společensky žít. Bez nadsázky se mnohým doslova vrací elán do života a další řadu let jej prožijí kvalitně.

umely-sverac

Kompresivní manžeta, rezervoár a ovládací pumpička jsou hlavními součástmi umělého svěrače močové trubice. Zdroj: VFN

„Zákrok provádíme v celkové anestezii na urologickém stole v poloze na zádech. Je to obdoba gynekologické polohy. Začneme řezem na hrázi, na močovou trubici nasadíme kompresivní manžetu a pokračujeme řezem v podbřišku. Do dutiny břišní pak uložíme aktivní balónek neboli rezervoár, který funguje jako regulátor tlaku. Pumpu ovládající svěrač umístíme dovnitř šourku obvykle za levé varle. Přívodná hadička od manžety, která je nasazená na močovou trubici, se nakonec protáhne do podbřišku, kde hadičky všech komponent spojíme, a vznikne tak silikonový svěrač,“ přiblížil průběh zákroku náměstek ředitele pro léčebnou péči VFN Ivan Pavlík. 

Tento uznávaný urolog se před třiceti lety učil aplikovat umělý svěrač močové trubice v Minneapolis, Innsbrucku, Vídni a Istanbulu. Následně byl součástí týmu, který zákrok jako první v České republice provedl. Přestože během 30 let řada firem uvedla na trh nějakou variantu umělého svěrače, na srovnatelné výsledky po letech podle Pavlíka žádný svěrač nedosáhl.

„Lepší systém zatím nikdo nevymyslel. Vše je velmi jemné, takže pacient o svěrači téměř vůbec neví, pokud ho zrovna neovládá. Umělý svěrač má navíc dlouhou životnost. Padesát procent z nich vydrží v pacientovi zhruba deset let. Rekord je ale 29 let. Pokud dojde k nějaké komplikaci, například vlivem cévkování nebo infekce, provedeme reoperaci a systém celý nebo jeho část nahradíme,“ doplnil Pavlík. 

A jak to celé vlastně funguje? Chce-li pacient močit, zmáčkne pumpičku, ta uvolní manžetu nasazenou na močovou trubici a pacient může vykonat potřebu. V okamžiku, kdy přestane pumpovat a tekutina se z manžety přesune do rezervoáru, má pacient asi dvě minuty na to se vymočit. „Následně se začne tekutina automaticky přečerpávat zpět přes pumpičku do manžety, až se obnoví uzávěr,“ vysvětlil Pavlík.


Autor: Karel Netolický

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Algoritmy umělé inteligence pomáhají urychlovat vývoj protinádorových léčiv

12. května 2023 v 07:23

Při hledání účinné léčby nádorových onemocnění budou hrát stále větší roli algoritmy umělé inteligence. Metody strojového učení totiž dokáží výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Na jejich objevování spolupracují informatici z katedry kybernetiky Fakulty...

Pouť Českého Anděla na Říp

11. května 2023 v 16:24

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 20. května. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se poté účastníci vydají na horu Říp...

Další články
Nahoru