Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Svěrač močové trubice implantovali lékaři VFN poprvé před 30 lety, řeší mužskou inkontinenci
Implantace umělého svěrače. Foto: se souhlasem VFN

Svěrač močové trubice implantovali lékaři VFN poprvé před 30 lety, řeší mužskou inkontinenci

Kompresivní manžeta, rezervoár a ovládací pumpička jsou hlavními součástmi umělého svěrače močové trubice, který v prosinci 1992 poprvé v České republice implantovali lékaři ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN). Unikátní mechanické zařízení dokáže dlouhodobě vyřešit nechtěný únik moči a s ním spojený sociální a hygienický problém především pacientů po radikální operaci karcinomu prostaty. Za uplynulých třicet let jich lékaři na Urologické klinice VFN a 1. LF UK implantovali téměř pět set. Informovala o tom mluvčí VFN Martina Voráčková.

Implantace umělého svěrače je stále nejefektivnější léčbou přetrvávající inkontinence u mužů po odstranění prostaty kvůli zhoubnému nádoru. Pacienti indikovaní k implantaci svěrače nejčastěji ztrácí nad 350 mililitrů moči denně, mohou ale ztrácet i litr a půl, což pro člověka představuje velký sociální a hygienický problém. 

Po zákroku jsou pacienti opět buď zcela kontinentní nebo jim přetrvává malý únik moče při fyzické práci, mohou se ale vrátit do běžného života, sportovat a společensky žít. Bez nadsázky se mnohým doslova vrací elán do života a další řadu let jej prožijí kvalitně.

umely-sverac

Kompresivní manžeta, rezervoár a ovládací pumpička jsou hlavními součástmi umělého svěrače močové trubice. Zdroj: VFN

„Zákrok provádíme v celkové anestezii na urologickém stole v poloze na zádech. Je to obdoba gynekologické polohy. Začneme řezem na hrázi, na močovou trubici nasadíme kompresivní manžetu a pokračujeme řezem v podbřišku. Do dutiny břišní pak uložíme aktivní balónek neboli rezervoár, který funguje jako regulátor tlaku. Pumpu ovládající svěrač umístíme dovnitř šourku obvykle za levé varle. Přívodná hadička od manžety, která je nasazená na močovou trubici, se nakonec protáhne do podbřišku, kde hadičky všech komponent spojíme, a vznikne tak silikonový svěrač,“ přiblížil průběh zákroku náměstek ředitele pro léčebnou péči VFN Ivan Pavlík. 

Tento uznávaný urolog se před třiceti lety učil aplikovat umělý svěrač močové trubice v Minneapolis, Innsbrucku, Vídni a Istanbulu. Následně byl součástí týmu, který zákrok jako první v České republice provedl. Přestože během 30 let řada firem uvedla na trh nějakou variantu umělého svěrače, na srovnatelné výsledky po letech podle Pavlíka žádný svěrač nedosáhl.

„Lepší systém zatím nikdo nevymyslel. Vše je velmi jemné, takže pacient o svěrači téměř vůbec neví, pokud ho zrovna neovládá. Umělý svěrač má navíc dlouhou životnost. Padesát procent z nich vydrží v pacientovi zhruba deset let. Rekord je ale 29 let. Pokud dojde k nějaké komplikaci, například vlivem cévkování nebo infekce, provedeme reoperaci a systém celý nebo jeho část nahradíme,“ doplnil Pavlík. 

A jak to celé vlastně funguje? Chce-li pacient močit, zmáčkne pumpičku, ta uvolní manžetu nasazenou na močovou trubici a pacient může vykonat potřebu. V okamžiku, kdy přestane pumpovat a tekutina se z manžety přesune do rezervoáru, má pacient asi dvě minuty na to se vymočit. „Následně se začne tekutina automaticky přečerpávat zpět přes pumpičku do manžety, až se obnoví uzávěr,“ vysvětlil Pavlík.


Autor: Karel Netolický

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru