Dnes Pondělí - obcasny-dest 16°C
Zítra Úterý - polojasno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Švédský velvyslanec: Rád bych prohloubil spolupráci mezi Prahou a Stockholmem
Švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen během setkání se studenty. Foto: Anglo-American University

Švédský velvyslanec: Rád bych prohloubil spolupráci mezi Prahou a Stockholmem

Švédsko zrovna prochází jednou z nejzásadnějších změn ve své novodobé historii. Vstup země do NATO překreslí politický a částečně i společenský charakter země. Pro Švédy je přístupový proces do Severoatlantické aliance poslední dny a týdny tématem číslo jedna. Švédský velvyslanec v Praze Fredrik Jörgensen však stihl v minulém týdnu během své přednášky na pražské Anglo-American University se studenty a zaměstnanci probrat mnohem více.

V duši každého Švéda i Čecha je farmář a milovník přírody

Ambasador hned na úvod své přednášky řekl, že Češi a Švédové toho mnohem více společného, než se na první pohled může zdát. Pro oba národy je například podle Jörgensena velmi důležitá role rodiny. Češi však se Švédy mají společnou například prý také svoji lásku ke psům, vášeň pro sběr hub a chataření. Podle velvyslance je v duši každého Švéda farmář a milovník přírody. Stejně jako v duši Čecha. Fredrik Jörgensen se také domnívá, že máme společnou obezřetnost k novým věcem a ve společnosti určitou introvertnost – na rozdíl třeba od národů na jihu Evropy.

A určité identické prvky Jörgensen vidí i v oblasti ekonomiky. Hnacím motorem obou hospodářství je výroba aut – v Česku Škodovky a ve Švédsku Volva. S úsměvem pak také dodal, že obě ekonomiky se pokouší soupeřit s tou německou.  Společný rys našel také v historii. Obě naše země si prošly ruskou invazí. Švédsko na počátku osmnáctého století a Česko v roce 1968.

Jednání o vstupu Švédska do NATO

Švédsku se podle Jörgensena dlouhá léta vyplácela politická neutralita. Výhody Stockholmu přinášela zejména během jednání na mezinárodních úrovních. Vše ale změnila válka na Ukrajině, kdy si Švédsko společně s Finskem uvědomilo, že potřebuje bezpečnostní záruky a spolehlivé partnery. Délka schvalování švédského členství velvyslance překvapila, nikdy ale prý v této otázce nepřestal být optimistou.

„A na co byste se rád soustředil během svého dalšího působení v Česku,“ ptá se jedna ze studentek. Fredrik Jörgensen bez dlouhého váhání odpovídá, že by rád prohloubil spolupráci mezi Prahou a Stockholmem, která podle něj může skvěle fungovat. 

Dobře to prý obě země ukázaly při vzájemném předávání, respektive navazování předsednictví v Radě Evropské unie. Švédsko podle svého velvyslance během toho, co drželo otěže evropské politiky, pokračovalo v mnoha projektech a myšlenkách, se kterými přišlo už české předsednictví.  

Ale řeč došla samozřejmě i na vzájemné rozdíly. Inspirovat by se Česko podle velvyslance prý mohlo ve švédském přístupu k uprchlíkům. Ambasador se domnívá, že Češi z principu nově příchozí odmítají a těžko hledají výhody, které cizinci do společnosti přinášejí. I o tomto tématu by chtěl velvyslanec s lidmi v Česku více mluvit.


Autor: red

Čarodějnice v parku U Čeňku

Dnes v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Včera v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Včera v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Včera v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Včera v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

13. dubna 2024 v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

13. dubna 2024 v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

13. dubna 2024 v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Další články
Nahoru