dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

Své DesetiLETÍ oslaví Projekt scénických skic 8@8

Jubilejním desátým ročníkem cyklu scénických skic 8@8 završí Divadlo LETÍ oslavy svého výročí. Projekt 8@8, jehož hlavním cílem je představit nejžhavější současné zahraniční i české divadelní hry, získal během let obrovskou popularitu. Jubilejní ročník navíc přináší překvapení: uvede texty, které čeští a zahraniční autoři napsali přímo jako dárek divadlu k DesetiLETÍ. 

Horké novinky autorů, jakými jsou např. Viliam Klimáček, Esteve Soler, Kateřina Rudčenková nebo Saara Turunen, uvede LETÍ 13. a 25. listopadu a 2. prosince ve Studiu Švandova divadla. Oslavy vyvrcholí 3. prosince Maratonem scénických skic.

Hlavním cílem projektu 8@8 je pravidelně představovat divákům i odborné veřejnosti zbrusu nové divadelní texty ve formě scénických skic. Jednotlivé večery cyklu koncipují tvůrci jako komorní skici k budoucím inscenacím. Nejde tedy o klasická scénická čtení, ale o zcela specifickou formu na pomezí čteného a inscenovaného divadla, která je natolik flexibilní, že umožňuje uvádět novinky řádově v měsících od jejich světové premiéry. Hlavním producentem je Divadlo LETÍ, na projektu se však podílí i Agentura DILIA a Švandovo divadlo.

„Agentura DILIA se snaží dlouhodobě podporovat a propagovat současnou dramatiku a cyklus scénických skic 8@8, na němž spolupracuje již deset let, zcela naplňuje tento cíl. Odborná veřejnost, především dramaturgové a režiséři si mohou ověřit jevištní kvality nové hry a případně jimi obohatit repertoár českých divadel, což se i hojně děje. Z dosud uvedených 86 textů se již 35 dočkalo řádné inscenace, samo Divadlo LETÍ už na svůj stálý repertoár zařadilo 12 her, které původně nastudovalo jako skici a několik textů si do svého programu vybral také Český rozhlas,“ říká vedoucí Divadelního a hudebního oddělení Zdeněk Harvánek.

V rámci DesetiLETÍ 8@8 bude 13. listopadu v režii Adama Svozila uvedena scénická skica hry Silent House Radmily Adamové, jejíž text Holky Elky uvedlo LETÍ ve své první sezóně. 25. listopadu představí mladý režisér Jan Holec noirovou bio detektivku s názvem Satanovy dcery, kterou pro LETÍ napsal matador slovenské dramatiky Viliam Klimáček. Svůj debut naopak zažije mladý autor a zároveň dramaturg Divadla LETÍ David Košťák. Jeho hru Taxistyx bude 2. prosince režírovat Martina Schlegelová, společně s textem Přízrak obyčejnosti mladé finské dramatičky Saary Turunen, jejíž hru Králíček mělo LETÍ několik let úspěšně na repertoáru. Oslavy desátého výročí završí 3. prosince Maratón scénických skic, kde se v režii Natálie Deákové, Ivo K. Kubáka, Jana Holce a Martiny Schlegelové představí narozeninové dárky od autorů Ivety Horváthové, Esteve Solera, Kateřiny Rudčenkové, Heleny Eliášové a Ondřeje Novotného.

Více informací na www.divadlo-leti.cz, www.dilia.cz/8v8 nebo na adrese pr@divadlo-leti.cz

Rezervace na adrese pr@divadlo-leti.czČeské fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru