Svatý Václav hrdinou komiksů
4. března 2013 18:25
Prezentovaným faksimiliím a uměleckým kopiím, jejichž iluminace mohou svým spojením obrazu a textu připomínat dnešní komiks, bude od 7. března do 13. dubna letošního roku vévodit Život svatého Václava mistra Matyáše Hutského od Křivoklátu.
Expozice představí prostřednictvím faksimilií a uměleckých kopií, doplněných zvětšeninami iluminací zásadní díla z období 8. – 12. století propojená osobou svatého Václava. Ten byl příslušníkem třetí generace historicky známých přemyslovských knížat, první dynastie na českém panovnickém trůnu.
Nedlouho poté, co byl svým bratrem Boleslavem zavražděn, začal být uctíván jako světec. Po celé starší období od slohu románského až po baroko byla postava sv. Václava předmětem slovesného a výtvarného umění.
Předchůdce moderního komiksu
Vedle literárních legend a se zachovaly také deskové obrazy, nástěnné malby a knižní iluminace se svatováclavskou tematikou. Mezi nimi jsou pozoruhodné zejména středověké a renesanční svatováclavské výtvarné epické cykly, které lze v jistém smyslu považovat za předchůdce moderního žánru komiksu.
„Podstatné v obou případech je, že při spojení obrazu a textu je dominantní obraz a nikoli text, který vystupuje většinou jen v podobě popisků; ovšem leckdy i popisky chybějí a vizuálně jsou přítomné pouze obrazy. To neznamená, že by text chyběl zcela, je však přítomen pouze ve virtuální podobě,“ vysvětluje Zdeněk Uhlíř, vedoucí Referátu Manuscriptorium, digitální knihovny rukopisů a historických dokumentů.
Stěžejním exponátem je zbrusu nové faksimile rukopisu Život svatého Václava.K vidění bude Józuúv svitek, jedinečná ukázka byzantského dvorského umění ve formě svitku z 10. století, bohatě zdobený Život Kiliána a Markéty zhotovený pravděpodobně na objednávku ottonského císařského dvora kolem roku 975, listina Ostarrichi Urkunde z roku 996, Lekcionář ze Sankt Peterburgu či z Trapezuntu nazývaný rovněž „zlatý lekcionář“ datovaný do 2. poloviny 10. století.
Faksimile jedné z nejstarších biblí
Návštěvníci také uvidí nejmenší knihu žalmů na světě Žaltář svatého Ruperta obsahující 150 žalmů krále Davida a dvě miniatur, příklad ottonského knižního umění Perikopy z Reichenau (začátek 11. století), 166 fantastických miniatur z karolinské školy Utrechtský žaltář, nebo vrcholné dílo pozdního období Reichenauské školy Eusebiova Harmonie evangelií.
Za povšimnutí bude rovněž stát faksimile jedné z nejstarších biblí světa (okolo r. 989.) zvané Ečmiadzin kodex.
Výstavu Svatý Václav ve středověkém komiksu bude možné navštívit od 7. března do 13. dubna na Výstavní chodbě v přízemí Národní knihovny ČR každý den od 9 do 19 hodin s výjimkou neděle. Vstupné je pro uživatele a držitele průkazu Národní knihovny ČR zdarma, pro ostatní návštěvníky 5 korun.