dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Havel dostane Václava, lidé na něj mohou přispět
Věže kostela sv. Havla, který stojí v Havelské ulici. Foto: Øyvind Holmstad / Wikimedia Commons

Havel dostane Václava, lidé na něj mohou přispět

Kostel svatého Havla v Praze 1 dostane nový zvon Václav. Na pořízení zvonu mohou lidé přispět ve veřejné sbírce. ČTK to dnes řekl jeden z organizátorů Ondřej Boháč. Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny na zhruba 850 000 korun. Vysvěcen by měl být letos v prosinci a rozeznít se má v lednu 2017. Zvon Václav má zaplnit místo po chybějícím zvonu a zároveň připomenout památku prezidenta Václava Havla. Sbírku pořádá Nadace Charty 77, která pak zvon daruje farnosti.

Hmotnost zvonu bude přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku i na šířku bude měřit metr. Odlit bude v rakouském Innsbrucku ve zvonařské dílně Grassmayr. „České zvonařské firmy nemají zkušenosti s litím zvonu požadované konstrukce, kdy bude mít tzv. těžké žebro, stejně jako je mají ostatní zvony v kostele," řekl Boháč.

Zvon bude umístěn v jižní věži kostela, kde chybí zvon od II. světové války. Původně tu byl zvon stejného jména, tedy Václav, ten byl ale zrekvírován za I. světové války a jeho nástupce zase nepřečkal druhou světovou válku. Václav bude viset v kostele sv. Havla společně s nejstarším zvonem v Praze, Marií. Ten je z roku 1455.

Zvon připomene památku Václava Havla, nepůjde však o zvon Václava Havla. „Zvon je poděkováním za dar svobody, nejde o proklamaci politických názorů, ale připomenout si lidi, kterým za ni vděčíme," řekl Boháč.

Veřejná sbírka na zvon bude trvat do konce letošního roku. Pokud se podaří vybrat vyšší částka, než která je nutná, budou peníze použity při udělení ceny Václava Havla.

Kostel sv. Havla byl založen v 13. století na Starém Městě pražském. Svou barokní podobu získal v 17. a 18. století. Uvnitř věží je však možné dodnes vidět gotické zdi a okna, které jsou obestavěny barokní fasádou. Kromě řady památek se v kostele nachází socha Panny Marie Lurdské, o které psal básník Jaroslav Seifert.


Další články
Nahoru