dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Dětská PrahaVíkendové tipy

Svatováclavská pouť na Proseku

Tradiční podzimní Svatováclavská pouť na Proseku, která patří 26 let již neodmyslitelně k současnému životu dnešního Proseka, se koná se v sobotu 24. a neděli 25. září v okolí kostela sv. Václava v Praze 9.

Počátky této tradice sahají k první historicky doložené pouti, která se tu konala v roce 1609. Význam slova pouť, znamená putovat k určitému cíli. Cílovým místem tohoto putování věřících nebyl Prosek, ale Stará Boleslav, kde byl přechováván a hojně uctívaný Mariánský reliéf. Slavnost roku 1609 byla obzvlášť významná, protože uctívaný reliéf byl prohlášen za „Paladium země české“. Reliéf je dodnes uložen ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Kostel na Proseku je zasvěcen Svatému Václavu, našemu národnímu světci, který provází náš národ ve všech dějinných okamžicích. Jeho odkaz je platný již víc jak tisíc let. Letos budete mít možnost navštívit kostel sv. Václava v době konání bohoslužeb: sobota – 8.00 hodin, neděle – 8.00, 10.00, 18,00 hodin a na svátek sv. Václava ve středu 28. 9. v 8.00, v 10.00 se sborem a v 18.00 hodin.

Také v sobotu 24. září při slavnostním koncertě rozezní varhany Ivana Michalovičová a spolu s ní vystoupí Eva Myslivcová na flétnu. Na programu v 19 hodin bude např. J. S. Bach: Toccata a fuga d moll BWV 538, J. Bernátek: Chorálová předehra na „Svatý Václave“, J. Brahms: chorálová předehra Ozdobiž se, duše milá.

Diváci se mohou těšit na bohatý program, který moderuje Lada Jelínková :
Sobota 24. 9.
11,00     MUZIKA ŠPALÍČEK PRAHA  a taneční soubor MATENÍK
13,00    Slavnostní zahájení XXVI. Svatováclavské pouti na Proseku a XVII. Vysočanské vinobraní
13,30    FIAKR  spolek emeritních umělců pražských    
14,30    Příchod Sv. Václava se svojí družinou, křest kalendáře Prahy 9              
15,00    GOLDEN BIG BAND PRAGUE  – České hity, Karel Štědrý a Pavlína Filipovská
17,00    ZDENĚK  IZER
17,45    BLUESBERRY

Neděle 25. 9.
10,00    Základní umělecká škola Prosek žáci a studenti populárního oddělení a třídy Irských tanců
11,30    HOT WINGS
13,00    PRAŠTĚNKA lidový soubor a taneční soubor LUČINKA
14,00    ELVIS PRESLEY revival band
16,00    JELEN

Historická scéna za kostelem:
„DEN NA DVOŘE KNÍŽETE VÁCLAVA“ scénky ze života knížete Václava, skupina historického šermu Briganti, ochutnávky středověké kuchyně, ukázky výcviku dravců, středověcí umělci, hudební skupina Gnomus a Grál, žonglér Miloš, kejklíř Vítek, rytířský tábor, historické tance, scénky herců divadla Bída, soutěže pro děti, řemeslníci a prodejci na dobovém tržišti.

Pohádková zahrada po oba dny  / TJ Sokol Prosek /
sobota -  DIVADLO KAKÁ    
11,15    Jak bobr hledal déšť
13,15    Kyklopci
15,15    Lakomá Barka           

Výtvarné dílny budou probíhat od 14.00 do 17.00 hodin v zahradě              

neděle  – DIVADLO  KOZLÍK
11,15   Jak šel kozlík do světa
13,15   O Luciáškovi
15,15   O pyšné čarodějnici

Pro děti jsou připravena lákadla v podobě pouťových střelnic, kolotočů a houpaček až po strašidelné zámky, jízdu na koních a dalších atrakcích. Pro všechny pak řada pouťových dobrot a široká nabídka zboží stánkového prodeje, vína a burčáku.


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

Včera v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Další články
Nahoru