dnes
Středa - jasno
31°C
zítra
Čtvrtek - jasno
33°C
pozítří
Pátek - jasno
32°C
Svatomikulášská městská zvonice bude po opravách opět otevřena, na den nabídne volný vstup
V popředí věž chrámu sv. Mikuláše, za ním Svatomikulášská městská zvonice a v pozadí žižkovská věž. Foto: Ben Skála / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0  

Svatomikulášská městská zvonice bude po opravách opět otevřena, na den nabídne volný vstup

Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí, která je od poloviny loňského září uzavřena veřejnosti z důvodu rekonstrukce, bude 1. května znovu otevřena pro návštěvníky.   

V sobotu 4. května bude do věže vstup zdarma u příležitosti výročí zahájení Pražského povstání v květnu 1945, jehož dění se do značné míry soustředilo na Malou Stranu. K tomuto tématu připravilo Muzeum hlavního města Prahy i komentované vycházky.  Pražskému povstání je také věnována část stálé expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.

V souvislosti s volným vstupem do expozice 4. května připravilo muzeum ve stejný den také dvě komentované vycházky s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha pod názvem Svatomikulášská městská zvonice a Pražské povstání na Malé Straně.

Sraz zájemců o vycházku je před vchodem do věže v 11 a ve 14 hodin. Rezervace není nutná a vstup je volný.

Uzavírka zvonice byla původně plánována pouze do konce prosince loňského roku. Práce na obnově interiéru věže byla však prodloužena kvůli objevu podzemí, které dokládá její propojení s kryptou kostela sv. Mikuláše.

Při průzkumu zásypu podzemí bylo nalezeno velké množství kamenných prvků z doby největší opravy věže v letech 1880 až 1881. Ze suti byla vyjmuta řada předmětů denní potřeby ze života věžníků, například nádobí, obuv, či třeba kamnové kachle. Část schodiště do podzemí, tedy k zamýšlenému prostupu do krypty, byla ubourána pro potřeby vedení kanalizační štoly v době velké přestavby. Nyní je představa o dění v dolní části věže kompletní.


Praha 7 nabízí zdarma kompostéry do domů

Včera v 07:01

Sedmá městská část navazuje na úspěšný projekt z minulého volebního období, kdy do vnitrobloků a dvorků bytových domů poskytovala zahradní kompostéry zdarma. Do domácího kompostování se v minulých letech pustilo 33 domů. Nyní Praha 7 nabízí dalších...

Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

20. července 2019 v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 2 žádá magistrát o kontrolu stavu stromořadí v ulicích na svém území

17. července 2019 ve 14:11

Radní Prahy 2 se usnesli, že městská část požádá magistrát o kontrolu faktického stavu všech uličních stromořadí na území městské části. Tato stromořadí jsou majetkem hlavního města. Praha 2 chce znát stav stromů zejména s ohledem na bezpečnost.

Další články
Nahoru