dnes
Pondělí - zatazeno
21°C
zítra
Úterý - oblacno
17°C
pozítří
Středa - oblacno
15°C
Svatomikulášská městská zvonice bude po opravách opět otevřena, na den nabídne volný vstup
V popředí věž chrámu sv. Mikuláše, za ním Svatomikulášská městská zvonice a v pozadí žižkovská věž. Foto: Ben Skála / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0  

Svatomikulášská městská zvonice bude po opravách opět otevřena, na den nabídne volný vstup

Svatomikulášská městská zvonice na Malostranském náměstí, která je od poloviny loňského září uzavřena veřejnosti z důvodu rekonstrukce, bude 1. května znovu otevřena pro návštěvníky.   

V sobotu 4. května bude do věže vstup zdarma u příležitosti výročí zahájení Pražského povstání v květnu 1945, jehož dění se do značné míry soustředilo na Malou Stranu. K tomuto tématu připravilo Muzeum hlavního města Prahy i komentované vycházky.  Pražskému povstání je také věnována část stálé expozice ve Svatomikulášské městské zvonici.

V souvislosti s volným vstupem do expozice 4. května připravilo muzeum ve stejný den také dvě komentované vycházky s historikem Tomášem Jaklem z Vojenského historického ústavu Praha pod názvem Svatomikulášská městská zvonice a Pražské povstání na Malé Straně.

Sraz zájemců o vycházku je před vchodem do věže v 11 a ve 14 hodin. Rezervace není nutná a vstup je volný.

Uzavírka zvonice byla původně plánována pouze do konce prosince loňského roku. Práce na obnově interiéru věže byla však prodloužena kvůli objevu podzemí, které dokládá její propojení s kryptou kostela sv. Mikuláše.

Při průzkumu zásypu podzemí bylo nalezeno velké množství kamenných prvků z doby největší opravy věže v letech 1880 až 1881. Ze suti byla vyjmuta řada předmětů denní potřeby ze života věžníků, například nádobí, obuv, či třeba kamnové kachle. Část schodiště do podzemí, tedy k zamýšlenému prostupu do krypty, byla ubourána pro potřeby vedení kanalizační štoly v době velké přestavby. Nyní je představa o dění v dolní části věže kompletní.


Úřad Prahy 6 je dnes uzavřen. Zastupitelstvo jedná o pomníku Koněva

12. září 2019 v 09:09

Z důvodu zvýšených bezpečnostních opatření, které si vyžádalo 6. jednání zastupitelstva, je dnes provoz úřadu omezen na minimum. K dispozici bude pouze výdej osobních a cestovních dokladů a dalších neodkladných úkonů po předchozí telefonické domluvě.

Další články
Nahoru