dnes
Neděle - jasno
1°C
zítra
Pondělí - snih
0°C
pozítří
Úterý - skorojasno
3°C
Svatomartinské slavnosti se konají v Praze na různých místech
Ilustrační foto: archiv

Svatomartinské slavnosti se konají v Praze na různých místech

Svatomartinské slavnosti, při kterých lze ochutnávat mladá vína českých i moravských vinařů a pochutnat si na huse, se v Praze konají každoročně na různých místech. Vybrali jsme několik pátečních a sobotních akcí.   

Náplavka

Degustační festival na náplavce představí letošní mladá vína od 25 českých a moravských vinařů. Nebude chybět ani pečená husa, husí speciality, středomořská kuchyně a výborné chuťovky k vínu.

Festival letos doprovodí hudební vystoupení:

11.00 – 14:00 VARMUŽOVA CIMBÁLOVÁ MUZIKA (CZ)

14:00 – 16:00 l´ARRACHE COEUR (CZ)

16:00 – 18:00 DŽEZVICA (CZ)

19:00 – 21:00 FAT FINGERS (A)

Vstupné je zdarma. Kdo bude chtít degustovat vínka, zakoupí si degustační set – sklenice, katalog, za 100 korun, kterým přispívá na hudební program a organizaci festivalu.

Náplavka, Rašínovo nábřeží, sobota 12. listopadu 10 – 21 hodin.

Řepy

Zahájení akce se koná v kostele sv. Rodiny v pátek 11. listopadu v 17 hodin. Následně se průvod, v jehož čele pojede sv. Martin na koni, vydá od Domova sv. Karla Boromejského (v ulici K Šancím 50) směrem ke kostelu sv. Martina.

Zde uvidíte krátkou scénku ze života sv. Martina, pro zájemce je připravena možnost prohlédnout si i interiér kostelíka.

Poté bude průvod pokračovat ulicí Žalanského k řepské radnici. Na travnaté ploše před budovou radnice na vás bude čekat krásná podívaná – slavnostní ohňostroj (cca v 18 hodin). Lampiony s sebou.
Mše svatá proběhne v kostele sv. Martina od 18.30 hodin.

Spojení: autobus č. 264 – zastávka Škola Řepy, tramvaj č. 9, 10, 16 – zastávka Sídliště Řepy a pak cca 7 minut pěšky.

Botanická zahrada

Milovníky mladého vína zve zahrada na slavnostní otevírání lahví tohoto svěžího moku od předních českých a moravských vinařů už pojedenácté. 

„Tradice Svatomartinského vína sahá již do dob Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba, a tak bylo zvykem ochutnávat novou sklizeň. Slavil se konec prací na polích, v sadech a na vinicích a lidé se těšili na blížící se advent,“ přiblížil tradici Oldřich Vacek, ředitel Botanické zahrady Praha.  

Návštěvníci zahrady mohou tuto tradici dodržet v pátek 11. listopadu od 11 hodin, kdy se ve Vinici sv. Kláry otevřou první Svatomartinské lahve ročníku 2016. Lidé budou moci ochutnat mladá vína od renomovaných českých a moravských vinařství Trávníček a Kořínek, Kovács, Lahofer, Kubík, Michlovský a mělnického vinařství Kraus. 

Botanická zahrada hl. m. Prahy, Trojská 800/196, Praha 7 – Troja.

Jiřák

Více než dvacet českých a moravských vinařství přiveze 11. listopadu na náměstí Jiřího z Poděbrad svá vína k degustaci. Na Svatomartinských slavnostech na Jiřáku nebude chybět tradiční pečená husa s knedlíkem a se zelím. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet bohatý kulturní program.

Program stage:
10:00 – Otevření stánků prodejců
11:11 – Oficiální zahájení
15:00 – Příjezd sv. Martina
15:15 – CIMBÁLOVKA MICHALA HORSÁKA
16:30 – Reprodukovaná hudba
17:00 – HOT DOG BAND
19:00 – HOT DOG BAND
20:00 – Ukončení akce

Dětská zóna: 12:00 –19:00
12:00 – 19:00 – Tvůrčí dílna Kroužky a proužky
16:00 – 18:00 – Toymachine o.s. divadlo pro děti
16:45 – 18:00 – Tvůrčí dílnička – výroba loutek s tématikou sv. Martina

Letná

Nenechejte si ujít jubilejní X. ročník slavnosti spojené se svatomartinskou tradicí. Připravili jsme pro vás řízenou degustaci svatomartinských a mladých vín předních moravských a českých producentů, prezentace, ochutnávky a prodej vína a různých gastronomických specialit. O dobrou náladu se postará Cimbálová muzika Alexandra Vrábela.

Sobota 12. 11., 10:00 – 17:00, Národní zemědělské muzeum, Kostelní 44, Praha 7

Dejvice

Na takzvaném Náměstíčku (křižovatka ulic Kafkova a Wuchterlova) před Husovým sborem se tento pátek uskuteční nefalšované Svatomartinské slavnosti. Oslavy, které nabídnou mladé víno z Moravy, čerstvě pečené martinské husy i další tradiční moravské speciality, započnou symbolicky v 11:11:11 a budou pokračovat pestrým kulturním programem až do pozdních večerních hodin.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru