dnes
Středa - skorojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
13°C
Pražský život

Svá hřiště mají v Praze nejen děti, ale také psi. Kam je můžete vzít?

O venčení psů v Praze se diskutuje léta. Jejich volný pohyb reguluje obecně závazná vyhláška o městské zeleni. Na mnoha dětských hřištích je cedule s přeškrtnutým psem – aby nedošlo k napadnutí dítěte. V Praze ale vznikají pro změnu hřiště (někdy jsou nazývána loukami) vyhrazená pro psy.

Psím hřištěm či loukou můžeme nazvat prostor, který je určen psům k venčení a „řádění“ bez vodítka. K výcviku jen ojediněle. Světové metropole prostřednictvím nich nabízejí vstřícnost vůči pejskařům, ale i těm, kteří kritizují psí exkrementy na chodnících. Hřiště má většinou svou „provozní“ dobu, aby se tam v noci neshlukovali vandalové, kteří by prostor s herními prvky poničili.

První specializované psí hřiště v USA bylo otevřeno již v roce 1979 v kalifornském Berkeley. Mezi první psí hřiště v České republice patří hřiště na Proseku (Park Přátelství, Praha 9), které vzniklo v roce 2010, a hřiště v Úvalské ulici ve Strašnicích (Praha 10), které vzniklo o rok později.

Činžovní dům odděluje psí hřiště od dětského

V Praze 10 je v současné době psích hřišť vícero. „V Malešickém parku jsou dvě, pak vámi zmíněné v Úvalské ve Strašnicích, na Zahradním Městě – nad Jižní spojkou u ulice Želivecká, ve Vršovicích U Vršovickeho nádraží. Pro letošek chystáme další,“ uvedla pro Pražský patriot radní Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ).

Na prvním „desítkovém hřišti“ v Úvalské je hřiště činžovním domem odděleno od hřiště pro děti. Na obou jsou hojně využívané herní prvky. Zatímco děti si hrají na pískovišti bez psích exkrementů, houpají se na houpačce, psi proskakují kruhy, prolézají prolézačky nebo běhají nahoru a dolů po překážkách. Po hřišti mají i možnost se jen tak proběhnout. Jsou tam i lavičky pro páníčky a odpadkové koše.

Patronkou podolského hřiště je Marta Kubišová

Další psí hřiště se nachází v Praze 4-Podolí, poblíž Podolské vodárny, vedle seniorparku. Na čtyřnohé návštěvníky tam čeká deset překážek, proskakovat mohou třeba gumovým kruhem od kola od vozu, lézt nahoru a dolů mohou po vyvýšených překážkách, skákat můžou na malé stolečky. Je možné tam i trénovat agility sport. Tedy nic monotónního. Hřiště bylo otevřeno v roce 2012, pod patronací zpěvačky Marty Kubišové.

Pejsci se mohou vyřádit také například na jim určených hřištích v Příborské ulici (Letňany), kde je jim k dispozici oplocená travnatá plocha s herními prvky a lavičkami pro jejich majitele. Nebo v ulici U Meteoru (Praha 8), kde na pejsky čeká obrovská oplocená travnatá plocha, přičemž i tam mohou jejich páníčci posedět na lavičkách.

Louky v Bohnicích, na Invalidovně nebo ve Stromovce

Psi se mohou vyřádit i na oplocených loukách v ulicích Bohnic Katovická, Ratibořská a Ústavní, v karlínské Invalidovně nebo na sídlišti Ďáblice U Jezírka, v ulici Taussigova (sídliště Ďáblice se nachází v Kobylisích). Dále v Čimicích, v Chvatěrubské ulici a také na oplocené louce za městským úřadem na Praze 8 (U Meteoru 6). Psí louka je i mezi ulicemi Tupulevovou a valem Malkovského v Letňanech. Bez jakýchkoli omezení se mohou psi pořádně proběhnout na velké psí louce ve Stromovce (Praha 7).

Psí louka je také v Praze 14 – na křižovatce ulic Hloubětínská a V Chaloupkách. Jedná se o oplocený prostor se sedmi prvky vhodnými pro agility, jsou kovové a s protiskluzovou gumou. Na louce nechybí ani tabule s návštěvním řádem, schránka na sáčky pro sběr psích exkrementů, které jsou součástí i dalších psích hřišť, a odpadkový koš.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru