dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Advent v PrazePražský život

Supermarkety možná budou muset mít týden v roce zavřeno. Chtě nechtě!

Ještě letos budou moci mít obchodní řetězce a další vybrané provozovny otevřeno i o vánočních svátcích, příští rok tomu už tak ale být nemusí. Senát, kde má většinu levice, se totiž shodl na návrhu zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, na základě kterého by sedm dnů v roce musely mít řetězce zavřeno a na Štědrý den by mohly mít otevřeno jen do 12 hodin. V příštím volebním období rozhodne Poslanecká sněmovna.

Kdy by podle návrhu muselo být zavřeno

  • 1. leden – Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu
  • pohyblivé Velikonoční pondělí
  • 8. květen – Den vítězství
  • 28. září – Den české státnosti
  • 28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
  • 25. prosinec – 1. svátek vánoční
  • 26. prosinec – 2. svátek vánoční
  • na Štědrý den (24. prosinec) by mohlo být otevřeno jen do 12 hodin

Podle návrhu by se zákaz prodeje týkal obchodů s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních i některých jiných provozoven – zastaváren, sběren odpadů a provozoven obchodujících s použitým zbožím.

Naopak otevřeno by mohlo být na čerpacích stanicích, v lékárnách, v letištních prodejnách, na vlakových a autobusových nádražích a v prodejnách ve zdravotnických zařízeních.

ZÁKAZ PRODEJE BY SE TÝKAL například vánočních svátků 25. a 26. prosince nebo pohyblivého Velikonočního pondělí. Návrh v Senátu prosadil senátor František Bublan (ČSSD), Poslanecká sněmovna jej zatím nestačila projednat, protože se rozpustila a koncem tohoto měsíce (25. a 26 října) se uskuteční nové volby.

ZÁKAZ PRODEJE BY SE NAOPAK NETÝKAL Svátku práce (1. květen), Dne boje za svobodu a demokracii (17. listopad), Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. červenec) a Dne upálení mistra Jana Husa (6. červenec).

O Velikonocích 2014 bude zřejmě ještě otevřeno

Návrh dlouhodobě podporují politici ČSSD a KSČM. V Senátu jej podpořilo 39 senátorů z přítomných 61 – také z KDU-ČSL, Severočechů a Starostů a nezávislých. Nesouhlas naopak vyslovilo 8 senátorů (především z ODS), zdrželo se jich 14.

Pokud za dva týdny zvítězí v předčasných volbách levice, což je podle dosavadních průzkumů volebních preferencí reálné, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že návrh úspěšně projde celým legislativní procesem a bude schválen.

Je málo pravděpodobné, že by vše šlo bleskurychle a v případě schválení návrhu by řetězce a další provozovny musely mít zavřeno již o příštích Velikonocích či na Den vítězství – 8. května. Reálnější je, že pokud sněmovna s návrhem vysloví souhlas, časově se to projeví až na některých z příštích podzimních či vánočních svátků.

Anketa

Souhlasíte s omezením prodeje o svátcích?

69.3%
(69.3%)
30.7%
(30.7%)
Názory na případný zákaz prodeje o státních svátcích politiky rozdělují. Zatímco pravice říká, že o případném zavření obchodů by měli rozhodovat výhradně soukromníci a že prodavačky by přišly o peníze za sváteční služby, levice argumentuje tím, že prodávající se potřebují věnovat rodině a že na spotřebu by to nemělo vliv, protože lidé by zboží nakoupili jindy.

Sociální inženýrství, nebo sobectví veřejnosti?

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) návrh označil za „sociální inženýrství v krystalické podobě“. „Povolání, která se konají o svátcích, je přece víc. Pojďme tedy zákon dotáhnout do konce. Proč by se měli lidi o Vánocích dívat po osmaapadesáté na Mrazíka, místo aby se věnovali rodinnému životu?! V televizi pracují desítky a stovky techniků i o svátcích. Policisté chodí po ulicích i o svátcích. Metro jezdí o svátcích…,“ uvedl s ironií.

Naopak senátorka Dagmar Zvěřinová (ČSSD) návrh podpořila: „Zboží, které si nakupujeme, bychom si koupili o den dva později. Prodavačky tam sedí kolikrát od rána do večera. Také by chtěly některé svátky trávit s rodinami a ne vždycky si mohou vybrat, protože stav personálu je takový, že právě na svátky tam jsou skoro všichni. Je to i naše sobeckost, že když se nám zachce o svátcích si něco koupit, vyžadujeme servis.“

Z výzkumu, který letos v dubnu provedl Odborový svaz pracovníků obchodu, vyplývá, že s regulací otevírací doby v řetězcích souhlasí přes 75 % obyvatel ČR, a že přímo ve státní svátky chodí na nákup jen 5,74 % lidí. Otevírací doba v supermarketech je regulována například v Belgii, Rakousku, Německu, Polsku, Maďarsku či na Slovensku.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru