Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Superfinále jarní Robosoutěže ovládla Havárie

Jarní část Robosoutěže určená pro 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií měla letos speciální dohru v neděli 11. června na festivalu Maker Faire Prague. Ze 14 týmů, které se v předchozích kolech umístily nejlépe, v nedělním superfinále zvítězil tým Havárie z Technecia Pardubice, jehož „pingpongový“ lego robot  v závěrečném souboji zvítězil nad robotem týmu Labužníci ze ZŠ Klíček z Prahy 4. 

Oficiální finálová kola jarní Robosoutěže pro ZŠ se podobně jako každý rok konala už v posledním dubnovém týdnu přímo na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze – letos se zúčastnilo celkem 113 týmů a každé kolo mělo svého samostatného vítěze. Organizátoři se ale tentokrát rozhodli, že pozvou nejlepší roboty ještě jednou a umožní tak vyhlásit absolutního vítěze. Vhodná příležitost se naskytla na festivalu Maker Faire Prague, který o víkendu 10. a 11. června navštívilo na Výstavišti téměř 10 000 lidí.

Nejlepším robotem úlohy Ping-pong se stává… Havárie!
Cílem letošní úlohy s názvem Ping-pong bylo sestavit a naprogramovat lego robota tak, aby dokázal na stanovené hrací ploše v časovém limitu 90 vteřin samostatně a bez další pomoci přemístit co nejvíc barevných pingpongových míčků do vyhrazených úložišť. Ve třech dubnových kolech i ve včerejším festivalovém superfinále se utkávali vždy dva roboti na jednom symetricky rozděleném hracím plánu, úspěch se přitom měřil počtem získaných bodů.

V neděli kolem 15. hodiny se v jednom z pavilonů Výstaviště Praha za potlesku shromážděného davu ve finále vyřazovacího pavouka setkaly dva týmy, z nichž absolutní vítězství nakonec připadlo týmu Havárie ve složení Martin Půlpytel, Radek Kalousek a Johana Šimon z Technecia Pardubice, který poměrem 71: 60 bodů porazil tým Labužníci ve složení Vojtěch Nerad, Jakub Hajný a Lukáš Molnáry ze ZŠ Klíček, Praha 4.

Střední školy v Robosoutěži zase od září
„Uspořádat superfinále na festivalu Maker Faire byl dobrý nápad ze dvou důvodů – jednak se mohli utkat roboti, kteří v předchozích kolech soutěžili odděleně, a my jsme tak mohli vyhlásit absolutního vítěze,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, a pokračuje: „Druhou výhodou festivalového superfinále bylo, že jsme mohli představit Robosoutěž tisícům návštěvníků včetně malých dětí, kteří se o robotice a naší soutěži teprve dozvídají.“

„Starší studenti se teď můžou těšit a připravovat na podzimní část Robosoutěže pro středoškolské týmy,“ připomíná Hlinovský. „Registrace začíná v září a finálový souboj se uskuteční před Vánoci.“ Informace o výsledcích jarní Robosoutěže 2023 i o nastávající podzimní části pro střední školy najdete na webových stránkách nebo facebooku Robosoutěže.
 


Autoři: Hla, TZ

Jaká je pro letošek nejmódnější obuv pro ni i pro něj? Trendy v roce 2023

24. září 2023 ve 20:45

Každý nový rok přináší nové módní trendy – a to platí bezesporu i pro obuv. Ani rok 2023 nepředstavoval výjimku. Podívejme se proto na nejnovější trendy v obuvi určené pro dámy i pro pány. Jaké kousky stojí za to mít v botníku? Víme o nich a rádi vám prozradíme, které...

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

22. září 2023 v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Další články
Nahoru