Dnes Čtvrtek - zatazeno 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Superfinále jarní Robosoutěže ovládla Havárie

Jarní část Robosoutěže určená pro 2. stupně základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií měla letos speciální dohru v neděli 11. června na festivalu Maker Faire Prague. Ze 14 týmů, které se v předchozích kolech umístily nejlépe, v nedělním superfinále zvítězil tým Havárie z Technecia Pardubice, jehož „pingpongový“ lego robot  v závěrečném souboji zvítězil nad robotem týmu Labužníci ze ZŠ Klíček z Prahy 4. 

Oficiální finálová kola jarní Robosoutěže pro ZŠ se podobně jako každý rok konala už v posledním dubnovém týdnu přímo na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT na Karlově náměstí v Praze – letos se zúčastnilo celkem 113 týmů a každé kolo mělo svého samostatného vítěze. Organizátoři se ale tentokrát rozhodli, že pozvou nejlepší roboty ještě jednou a umožní tak vyhlásit absolutního vítěze. Vhodná příležitost se naskytla na festivalu Maker Faire Prague, který o víkendu 10. a 11. června navštívilo na Výstavišti téměř 10 000 lidí.

Nejlepším robotem úlohy Ping-pong se stává… Havárie!
Cílem letošní úlohy s názvem Ping-pong bylo sestavit a naprogramovat lego robota tak, aby dokázal na stanovené hrací ploše v časovém limitu 90 vteřin samostatně a bez další pomoci přemístit co nejvíc barevných pingpongových míčků do vyhrazených úložišť. Ve třech dubnových kolech i ve včerejším festivalovém superfinále se utkávali vždy dva roboti na jednom symetricky rozděleném hracím plánu, úspěch se přitom měřil počtem získaných bodů.

V neděli kolem 15. hodiny se v jednom z pavilonů Výstaviště Praha za potlesku shromážděného davu ve finále vyřazovacího pavouka setkaly dva týmy, z nichž absolutní vítězství nakonec připadlo týmu Havárie ve složení Martin Půlpytel, Radek Kalousek a Johana Šimon z Technecia Pardubice, který poměrem 71: 60 bodů porazil tým Labužníci ve složení Vojtěch Nerad, Jakub Hajný a Lukáš Molnáry ze ZŠ Klíček, Praha 4.

Střední školy v Robosoutěži zase od září
„Uspořádat superfinále na festivalu Maker Faire byl dobrý nápad ze dvou důvodů – jednak se mohli utkat roboti, kteří v předchozích kolech soutěžili odděleně, a my jsme tak mohli vyhlásit absolutního vítěze,“ říká hlavní organizátor soutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, a pokračuje: „Druhou výhodou festivalového superfinále bylo, že jsme mohli představit Robosoutěž tisícům návštěvníků včetně malých dětí, kteří se o robotice a naší soutěži teprve dozvídají.“

„Starší studenti se teď můžou těšit a připravovat na podzimní část Robosoutěže pro středoškolské týmy,“ připomíná Hlinovský. „Registrace začíná v září a finálový souboj se uskuteční před Vánoci.“ Informace o výsledcích jarní Robosoutěže 2023 i o nastávající podzimní části pro střední školy najdete na webových stránkách nebo facebooku Robosoutěže.
 


Autoři: Hla, TZ

Den zdraví v Praze 5 na radnici

26. května 2024 v 08:51

Nechte si zdarma otestovat své zdraví ve středu 29. května mezi 13:00 – 17:00 hodinou v jednacím sále zastupitelstva radnice Prahy 5.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Kde končí zdravé nasazení a nastává neřešený problém? České pracovní prostředí je tavicím kotlem všemožných závislostí

21. května 2024 v 16:17

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí. V obou případech je to pomyslná prohra jak...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru