Dnes Úterý - obcasny-dest 1°C
Zítra Středa - polojasno 2°C
Úterý 3. 12. 2024
Svátek má Svatoslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Knižní tipy

Sudetský tulák vypráví skutečné příběhy z pohraničí od středověku až po současnost

V bohaté historii Sudet existují příběhy, které takřka nebo úplně upadly do zapomnění. Žily tu fascinující osobnosti, o kterých se moc neví, stála tu města, která už neexistují, mluvilo se jazyky, kterými už nikdo nemluví. 

V nakladatelství Garamond právě vychází Sudetský tulák  od Stanislava Dvořáka. Určen je nejen zájemcům o historii a současnost Sudet, ale zejména všem milovníkům výletů, kteří hledají nepoznané a inspirativní cíle pro své toulky. Řada informací obsažených v knize není příliš známa. Popisuje místa, ale i osobnosti pocházející ze Sudet. Projdete s ní například vojenským prostorem Doupov, zastavíte se na zámku Chyše, jehož historie je spjata s Karlem Čapkem, nebo na hradě Hauenštejn, který už několik let opravuje nadšenec Pavel Palacký.

Zajímavostí je, že v roce 1917, tedy v době kdy Karel Čapek žil na zámku v Chyši, došlo k výbuchu muničního skladu Škodových závodů v Bolevci, a že spisovatele tato událost později inspirovala k napsání slavného románu Krakatit, jehož ústředním tématem je vynález mimořádně ničivé a nevyzpytatelné výbušniny.

Pokud jde o zajímavé osobnosti spjaté s krajem, seznámíme se s osudy Rudolfa Siebera, manžela Marlene Dietrich, atomové vědkyně Lili Hornig, výrobce motorek Böhmerland Albina Liebische nebo německé herečky Margaret Schell.

„Sudetský tulák vypráví historii, která byla odsouzena k zapomnění, tedy příběhy z česko-německého pohraničí od středověku až do 20. století. Žily tu fascinující osobnosti, o kterých málokdo ví, stála tu města, která už neexistují,“ říká Stanislav Dvořák. Kniha tak odkrývá strhující minulost divokého a zjizveného kraje. Čtenář se v Sudetském tulákovi dozví o významu krušnohorských dolů, o dramatických událostech v Mostě provázejících vznik republiky, o kadaňském masakru v roce1919 a jeho zneužití nacisty, o velké letecké bitvě nad Krušnými horami, o významných hradech, na nichž se psala historie, a zapomenutých koutech s netknutou přírodou, kam skoro nikdo nezavítá. Knihu doprovázejí staré i nové fotografie míst.

sudetsky-tulak

Stanislav Dvořák o své knize:
Jako malí žáci základní školy v Kadani jsme o pohraničí nevěděli vůbec nic. Neznali jsme ani slovo Sudety. Neučilo se o tom, nepsalo se o tom. Náš kraj neměl historii. Připadalo mi pozoruhodné, že se v horách okolo rozpadá spousta zchátralých domů, a jednou jsem si na procházce v bývalých Mikulovicích povšiml záhadného starého nápisu na polozřícené zdi hospody: Zur dürrer Ziege. Tehdy jsem ovšem nevěděl, co to znamená. Až později mi došlo v plném rozsahu, že z našeho kraje zmizely nejen domy, ale celá kultura – nářečí, literatura, pověsti, písničky, zvyky, jídla, kroje, řemesla. Komunistické školství nám fakta zatajovalo, a když už to nešlo jinak, tak je alespoň překroutilo. Dnes už se o historii severočeského a západočeského pohraničí psát může a hlavně můžeme na vlastní oči všechno vidět – zbytky zmizelých měst, tajemné opuštěné doly na cín, měď a stříbro, polorozpadlé zámky a hrady a neskutečnou horskou přírodu.

Zaměstnavatel Karla Čapka byl známý tím, že byl otevřeně protihabsburský a považoval se za Slovana, což je úsměvné, protože neuměl dobře česky. Byl to rozhodně velmi zvláštní muž, svérázný paličák a buřič. Šlechtic ze Sudet, vychován spíše německy, ale přesto duší český vlastenec. Všechna místa obsazoval českými úředníky a hajnými – což je v převážně německy mluvícím kraji další kuriozitou.

Na Národopisné výstavě v Praze si prý oblékl i valašský lidový kroj, aby přivítal delegaci z Moravy. Známá je i historka o tom, jak vynadal německým vojákům, našim tehdejším spojencům, že v pražské restauraci zpívali německou píseň Wacht am Rhein. Rozházel jim noty a zakázal další zpěv. Asi jen díky titulu hraběte se mu nic nestalo.

Už 29. listopadu začaly československé orgány v Mostě úřadovat. Bylo nařízeno odevzdání zbraní, kterých bylo mezi obyvatelstvem poměrně dost, a učiněny další kroky, které město nasměrovaly k běžnému životu. Když se ve městě téhož dne objevil bývalý starosta Josef Herold, nevycházel z údivu. Právě se totiž vrátil ze zasedání vlády samozvané provincie Deutschböhmen, která ještě sídlila v Liberci (Reichenberg), a nevěděl, že už starostou není. Českoslovenští vojáci se ale chovali s respektem, pouze mu doporučili, aby se odebral na svůj statek u Kadaně, kam ho doprovodili. Kadaňský Volkswehr v listopadu ještě existoval na tamním hradě, tradičně používaném jako kasárna. Jejich vláda nad Kadaní už ale měla trvat pouhý měsíc a o Vánocích ji ukončil příjezd československé armády.



Autor: Cen

Daniel Polman: Rychlejší než vítěz

Dnes v 07:01

Divoká 25 dní trvající jízda přímo z pohledu předního českého ultracyklisty Daniela Polmana, který se zúčastnil 7400 km dlouhého závodu „North Cape – Tarifa“.

Pavla Jazairová a její upřímná výpověď Venkovský zápisník

Včera v 19:54

Známá reportérka a spisovatelka Pavla Jazairová předkládá ve své nové knize působivou literární reportáž, v níž se prolíná osobní deník s pozorováním života v pohraniční vesnici Poustka, kde autorka nyní žije. Venkovský zápisník vydává nakladatelství Universum.

Hedvika Kaplánová: Z blondýny zubařkou

30. listopadu 2024 v 10:30

Vtipná, chytrá, neotřelá a zároveň i plná zajímavých a praktických informací nejen pro zájemce o zdravý chrup – taková je kniha Z blondýny zubařkou z nakladatelství Mladá fronta (369 Kč). Knihu napsala Hedvika Kaplánová podle svého blogu Autentický deník MDDr. Bloncky: Od studia až k otevření...

Móda a životní styl 60. až 80. Let optikou Míši Zindelové v knize Takoví jsme byli…

27. listopadu 2024 ve 14:41

Jak jsme žili v šedesátkách? Jak jsme se oblékali v sedmdesátkách a kdo byly naše idoly v osmdesátkách? Tehdejší studentka, později módní redaktorka, autorka mnoha knih a sběratelka času, Michaela Zindelová, představuje módu a životní styl 60. až 80. let minulého století v knize Takoví...

Aby škola neškodila. Průvodce pro žáky, studenty, rodiče a dobré učitele

25. listopadu 2024 ve 23:34

Jak se pozná dobrý učitel? Jsou domácí úkoly povinné? Za co nikdy nesmí student dostat pětku? A jak do vzdělávacího procesu zapadají rodiče? V těchto a dalších otázkách vám teď udělají jasno oblíbení vzdělávací influenceři. Štěpánka Cimlová alias Štěkánka a Robert Čapek alias Líný učitel si...

Daniel Krejčík: HÁJEMSTVÍ – PŘÍBĚH KLUKA Z POHŘEBKY

22. listopadu 2024 v 10:37

Říká se, že děti si vybírají, do jaké rodiny se narodí. Dan si tím tak jistý není. Anebo měl jako embryo mnohem černější smysl pro humor než osud, který ho čekal. Narodil se do rodiny, kde se již po několik generací dědí pohřebácké řemeslo, v malebném městě v Českém ráji,...

Vojtěch Vrtiška: Kuchařka

20. listopadu 2024 v 11:18

Chcete se naučit, jak péct ty nejlahodnější a nejkrásnější dezerty? Vojtěch Vrtiška, vítěz populární pekařské soutěže, ve své Kuchařce (CPress, 549 Kč) připravil třicet receptů dezertů, a to ve dvou verzích. Jedna je vhodná pro začínající pekaře a jedna pro ty, kteří chtějí své pečení povýšit na...

Michal Sirotek: Zelený muž

18. listopadu 2024 v 07:07

Před rokem přišla během tragického požáru o matku. Teď se Nikol vrací z Prahy zpět do rodného města v srdci Šumavy. Minulost ale ještě neřekla své poslední slovo a znovu otevírá staré rány.

Marek Eben: Myšlenky za volantem 2

17. listopadu 2024 ve 21:58

O tom, že Marek Eben rád při řízení auta přemýšlí a ještě o tom píše úsměvné fejetony, se všeobecně ví. Tedy minimálně od velkého úspěchu jeho první knížky Myšlenky za volantem, která vyšla v roce 2020. Autor na ni nyní navazuje volným pokračováním Myšlenky za volantem 2, které opět vychází...

Jaroslav Čechura: Heinrich Franz Boblig, temná postava čarodějnických procesů

15. listopadu 2024 v 11:51

Inkvizitor mýtů zbavený. Přelomová publikace Heinrich Franz Boblig od významného českého historika Jaroslava Čechury vás při čtení nenechá v klidu..

Odstíny mateřství. Rozhovory s maminkami, které osud nešetřil

14. listopadu 2024 v 06:10

Jak to vypadá, když se musíte vypořádávat s nepřízní osudu? Odstíny mateřství (CPress, 399 Kč) Barbory Kroužkové jsou inspirativními příběhy, které potvrzují, že sílu a radost ze života lze najít i v těch nejtemnějších chvílích.

Bernard Minier a jeho Nenávist

12. listopadu 2024 ve 04:44

Neznámý zabiják v Galicii vraždí pracující ženy, které brzy ráno pospíchají do zaměstnání. Nenápadné. Neviditelné. Zničehonic vymazané…

Zábavná novela Maluj můru nohama vzhůru

11. listopadu 2024 ve 14:59

Něžně a moudře střelenou pohádku pro dospělé Maluj můru nohama vzhůru (nastole, 349 Kč) napsala herečka Marta Dancingerová na základě komentářů lidí sledujících její instagramový profil. Na začátku byla #autorskavyzva. Z protnutí nápadů, návrhů, postřehů, přání a autorčiny fantazie se zrodila...

Opraski f bichli právě vychází!

10. listopadu 2024 ve 14:57

Díky nakladatelskému domu Grada spatřila světlo světa nová kniha Opraski f bichli od skvělého Jaze (Opráski sčeskí historje f koztce, Opráski f krichli a další).

Další články
Nahoru