Dnes Čtvrtek - zatazeno 11°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Sudetský tulák vypráví skutečné příběhy z pohraničí od středověku až po současnost

V bohaté historii Sudet existují příběhy, které takřka nebo úplně upadly do zapomnění. Žily tu fascinující osobnosti, o kterých se moc neví, stála tu města, která už neexistují, mluvilo se jazyky, kterými už nikdo nemluví. 

V nakladatelství Garamond právě vychází Sudetský tulák  od Stanislava Dvořáka. Určen je nejen zájemcům o historii a současnost Sudet, ale zejména všem milovníkům výletů, kteří hledají nepoznané a inspirativní cíle pro své toulky. Řada informací obsažených v knize není příliš známa. Popisuje místa, ale i osobnosti pocházející ze Sudet. Projdete s ní například vojenským prostorem Doupov, zastavíte se na zámku Chyše, jehož historie je spjata s Karlem Čapkem, nebo na hradě Hauenštejn, který už několik let opravuje nadšenec Pavel Palacký.

Zajímavostí je, že v roce 1917, tedy v době kdy Karel Čapek žil na zámku v Chyši, došlo k výbuchu muničního skladu Škodových závodů v Bolevci, a že spisovatele tato událost později inspirovala k napsání slavného románu Krakatit, jehož ústředním tématem je vynález mimořádně ničivé a nevyzpytatelné výbušniny.

Pokud jde o zajímavé osobnosti spjaté s krajem, seznámíme se s osudy Rudolfa Siebera, manžela Marlene Dietrich, atomové vědkyně Lili Hornig, výrobce motorek Böhmerland Albina Liebische nebo německé herečky Margaret Schell.

„Sudetský tulák vypráví historii, která byla odsouzena k zapomnění, tedy příběhy z česko-německého pohraničí od středověku až do 20. století. Žily tu fascinující osobnosti, o kterých málokdo ví, stála tu města, která už neexistují,“ říká Stanislav Dvořák. Kniha tak odkrývá strhující minulost divokého a zjizveného kraje. Čtenář se v Sudetském tulákovi dozví o významu krušnohorských dolů, o dramatických událostech v Mostě provázejících vznik republiky, o kadaňském masakru v roce1919 a jeho zneužití nacisty, o velké letecké bitvě nad Krušnými horami, o významných hradech, na nichž se psala historie, a zapomenutých koutech s netknutou přírodou, kam skoro nikdo nezavítá. Knihu doprovázejí staré i nové fotografie míst.

sudetsky-tulak

Stanislav Dvořák o své knize:
Jako malí žáci základní školy v Kadani jsme o pohraničí nevěděli vůbec nic. Neznali jsme ani slovo Sudety. Neučilo se o tom, nepsalo se o tom. Náš kraj neměl historii. Připadalo mi pozoruhodné, že se v horách okolo rozpadá spousta zchátralých domů, a jednou jsem si na procházce v bývalých Mikulovicích povšiml záhadného starého nápisu na polozřícené zdi hospody: Zur dürrer Ziege. Tehdy jsem ovšem nevěděl, co to znamená. Až později mi došlo v plném rozsahu, že z našeho kraje zmizely nejen domy, ale celá kultura – nářečí, literatura, pověsti, písničky, zvyky, jídla, kroje, řemesla. Komunistické školství nám fakta zatajovalo, a když už to nešlo jinak, tak je alespoň překroutilo. Dnes už se o historii severočeského a západočeského pohraničí psát může a hlavně můžeme na vlastní oči všechno vidět – zbytky zmizelých měst, tajemné opuštěné doly na cín, měď a stříbro, polorozpadlé zámky a hrady a neskutečnou horskou přírodu.

Zaměstnavatel Karla Čapka byl známý tím, že byl otevřeně protihabsburský a považoval se za Slovana, což je úsměvné, protože neuměl dobře česky. Byl to rozhodně velmi zvláštní muž, svérázný paličák a buřič. Šlechtic ze Sudet, vychován spíše německy, ale přesto duší český vlastenec. Všechna místa obsazoval českými úředníky a hajnými – což je v převážně německy mluvícím kraji další kuriozitou.

Na Národopisné výstavě v Praze si prý oblékl i valašský lidový kroj, aby přivítal delegaci z Moravy. Známá je i historka o tom, jak vynadal německým vojákům, našim tehdejším spojencům, že v pražské restauraci zpívali německou píseň Wacht am Rhein. Rozházel jim noty a zakázal další zpěv. Asi jen díky titulu hraběte se mu nic nestalo.

Už 29. listopadu začaly československé orgány v Mostě úřadovat. Bylo nařízeno odevzdání zbraní, kterých bylo mezi obyvatelstvem poměrně dost, a učiněny další kroky, které město nasměrovaly k běžnému životu. Když se ve městě téhož dne objevil bývalý starosta Josef Herold, nevycházel z údivu. Právě se totiž vrátil ze zasedání vlády samozvané provincie Deutschböhmen, která ještě sídlila v Liberci (Reichenberg), a nevěděl, že už starostou není. Českoslovenští vojáci se ale chovali s respektem, pouze mu doporučili, aby se odebral na svůj statek u Kadaně, kam ho doprovodili. Kadaňský Volkswehr v listopadu ještě existoval na tamním hradě, tradičně používaném jako kasárna. Jejich vláda nad Kadaní už ale měla trvat pouhý měsíc a o Vánocích ji ukončil příjezd československé armády.Autor: Cen

Hana Kneblová: Šlechta v českých zemích (Díl druhý)

Včera ve 23:24

Do knihy Šlechta v českých zemích (vyd. 2022) se vešlo pouze omezené množství osobností nebo byla zmíněna pouze část jejich života. A tak vznikl tento druhý díl, ve kterém dostali prostor i jiní aristokraté. Jedná se o šlechtice, kteří významně zasáhli do dějin země, nebo o ty, jež měli...

Dita Edelmanová: Milan Malý

27. února 2024 v 11:59

V osudech Milana Malého se spojují dramatické události naší vlasti ve 20. století. Naštěstí se jeho vzpomínky podařilo zaznamenat a nyní vám je přinášíme v knižní podobě. Jeho příběh nám dává možnost nahlédnout do života vojenského pilota, jehož odvaha a odhodlání jsou nezbytné nejen pro vlastní...

Viktorín Šulc: Když vzlétne děs a nevíra

27. února 2024 v 11:52

Titul prvního svazku pentalogie Panoptikum sexuálních vražd zachycující 77 kriminálních případů z historie České republiky vychází z úryvku básně Viktora Huga: „Když dotkneš se mých víček lehce dlaní, vzlétne zpod nich děs a nevíra."

Radka Votavová radí, jak na rozkvetlou a soběstačnou zahradu

27. února 2024 v 10:44

Džungloidní zahrady od Nezkrotné zahradnice (CPress, 499 Kč) jsou unikátním mixem praktického rádce pro každodenní život v zahradě a autorčiným osobním příběhem s filozofickými přesahy.  Radka Votavová alias Nezkrotná zahradnice vám poradí s každou zahradou – s pokorou a úctou ke všemu živému, bez...

Petr Sojka: Praha v proměnách času

26. února 2024 ve 23:21

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v knize z pera Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně.

Morgane Moncomble: Srdcové eso

26. února 2024 ve 13:29

Jestli je tu něco, co mají Rose a Levi společného, kromě temné minulosti, pak je to poker. Ona má talent od pánaboha; on strávil život vymetáním kasin po celém světě v touze stát se světovou jedničkou.

Srdcová desítka: Deset autorek se v povídkové knize vydává po cestách, pro ně netypických

26. února 2024 v 05:58

Jak se autorka psychologických románů vypořádá se žánrem sci-fi, spisovatelka známá milostnými příběhy naopak s thrillerem, nebo jak autorka úžasných historických románů umí zpracovat aktuální současnost?

Anders de la Motte: Pán hory

25. února 2024 ve 13:38

Fanoušky severských thrillerů určitě potěší Pán hory z pera švédského autora Anderse de la Motteho. Svůj první případ zde řeší inspektorka Leonore Askerová, která moc nevychází s kolegy, a proto byla odsunuta do Oddělení ztracených duší, kde se řeší odložené případy. Jeden z nich však úzce souvisí...

Nela Kyselová: Vidlák bůůk

25. února 2024 ve 12:24

V nakladatelství Kazda vyšla kniha Vidlák bůůk s podtitulem Úsměvné venkovské počtení do podivně zajímavých časů o tom, co mi zrovna od vidlí. 

77 tipů pro zdravá střeva

24. února 2024 v 16:43

Zdravá střeva jsou předpokladem zdravého těla. Chronická onemocnění, jako jsou cukrovka, únava, kožní problémy nebo autoimunitní choroby, lze vyléčit. Ale pouze pokud střeva naleznou svoji přirozenou rovnováhu.

Sarah Shockeová: Jak zhubnout břicho

23. února 2024 v 08:53

Dvoufázový výživový program s chutnými recepty, které vám pomohou zhubnout. Nejprve vás čeká rychlý rozjezd s velkým množstvím bílkovin a poté přejdete na dlouhodobé hubnutí díky vyváženému jídelníčku se sníženým obsahem sacharidů a kalorií.  

Egor Egorov: 10x se nadechněte a bude po únavě

22. února 2024 ve 13:05

Tato otázka není pouhým sloganem, který má posílit váš zájem o tuto knihu. Nesouvisí ani s ezoterikou či zaručenými „babskými radami“ na vychytávky proti stárnutí. Vychází z vědy a lékařských výzkumů. Stojí za ní nejméně dvě Nobelovy ceny, nespočet vědeckých studií a bohaté lékařské zkušenosti,...

Daniela Šafránková: Za čárou

22. února 2024 v 11:53

Miloš píše básně. Miloš je zedník. Miloš umí spravit každé hodinky. Miloš žije v šumavské vesnici kousek od hranic s NSR, tedy s Německou spolkovou republikou – a jsou 80. léta 20. století. 

Bylinková babička, to jsou pohádky, ve kterých to voní bylinkami

22. února 2024 v 11:03

Byla jednou jedna babička a ta měla sedm vnoučat: čtyři holčičky a tři kluky. Kromě nich však měla také velké tajemství. Nikdo totiž netušil, že je kouzelná! V přírodě vždy dokázala najít neviditelné, tajuplné a čarovné věci, o kterých jiní lidé nemají ani tušení. O téhle babiččině schopnosti...

Roman Bureš: Říše

22. února 2024 v 06:36

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu.

Další články
Nahoru