dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Sucho posledních let poškozuje stromy v metropoli
Některé stromy mají kvůli suchu problém. A co teprve mají říkat ty v betonových květináčích. Foto: archiv

Sucho posledních let poškozuje stromy v metropoli

Menší množství srážek v posledních letech poškozuje stromy v Praze. Lesníci zaznamenávají větší množství napadení kůrovcem i usychání dřevin. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Lesů hlavního města Prahy (LHMP) Petra Fišerová. Největší problémy mají jehličnany, zasaženy jsou však i duby. Město plánuje opatření, jak alespoň stromům v ulicích zajistit více vláhy.

„V posledních dvou letech zaznamenali kolegové lesníci zvýšený výskyt napadení stromů kůrovcem, přísušky nových výsadeb, ale i usychání dospělých stromů," uvedla Fišerová. Lesníci vidí příčinu právě v období sucha a snížené zásobě vody v půdě.

Stromy jsou nedostatkem vláhy oslabené a nejsou s to se bránit nákazám. Masivní rozmnožení škůdce, typicky kůrovce, potom vede k uschnutí dřeviny. Oslabení stromu může být také příčinnou výraznějšího rozšíření dalších chorob, například hub.

„Různé formy poškození stromu, které lze dát do souvislosti se suchem, byly pozorovány zejména u smrku, borovice a dubu,“ uvedla Fišerová. V pražských lesích přirozeně převažuje smíšený listnatý les s převahou dubu, což respektují i LHMP při výsadbě. Letos na jaře lesníci v Praze vysadili 72 000 dubů, 43 000 buků, 10 000 borovic a 8000 jedlí. Lesy se starají i o některá stromořadí v ulicích, zbytek má na starosti Technická správa komunikací.

Praha připravuje strategii pro boj s klimatickými změnami, kterou by měla městská rada schvalovat 18. července. Poté magistrát nechá zpracovat plán konkrétních opatření, mezi která bude podle radní pro životní prostředí Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice) patřit i ochrana stromů a zvyšování množství zeleně. Podle odborníků město ochlazuje.

Stromy v ulicích je podle Plamínkové možné zavlažovat, případně využívat speciálních mřížek kolem kmene, které udržují půdu nakypřenou, takže i více saje vodu. Tento způsob město už pilotně zkouší v Budečské ulici na Vinohradech.

„Další možností, využívanou třeba v Kodani, je udělat chodníky spádové ke stromům," uvedla radní. Implementační plán by měl zpracovat Ústav globální změny Akademie věd.

Na území hlavního města je přes 5000 hektarů lesů, což je více než desetina rozlohy metropole. V majetku Prahy je 2900 hektarů. Lesníci pečují o významné pražské parky, jako jsou Stromovka, Petřín, Vítkov, Letná či obora Hvězda a také o zhruba stovku významnějších stromořadí v ulicích, zejména těch v širším centru města. Více ZDE.

Na sucho jsou nejvíce náchylné smrkové monokultury, které se v Praze už příliš nevyskytují. Těžba dřeva v českých lesích se loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o devět procent na 17,6 milionu metrů krychlových bez kůry hlavně kvůli zpracování seschlých, nemocných nebo polámaných stromů.


Další články
Nahoru