Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Suchej únor se blíží. Každý sedmý člověk, kterého potkáte, je zralý na konzultaci s adiktologem
Lidé kteří, to přeženou s alkoholem, končí i na záchytné stanici, která v hlavním městě dlouhodobě praská ve švech. Zdroj foto: Městská policie hl. m. Prahy

Suchej únor se blíží. Každý sedmý člověk, kterého potkáte, je zralý na konzultaci s adiktologem

V únoru proběhne jubilejní desátý ročník tradiční zdravotně-osvětové kampaně, která pomáhá veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loni se podle průzkumů zúčastnilo 10 procent dospělé populace. Informoval o tom Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor, která kampaň pořádá. 

Dopad kampaně podle něj potvrdil průzkum Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS), který byl realizovaný na reprezentativním vzorku 3542 respondentů z populace ve věku 15+ let v roce 2020. 

Podle tohoto výzkumu deklarovalo účast v kampani v roce 2020 (8. ročník kampaně) celkem 6,2 procenta dotázaných. Přibližně třetina ze zúčastněných respondentů spotřebu alkoholu vlivem kampaně omezila dlouhodobě (celkem 2,1 procenta respondentů, z toho 0,4 procenta úplně přestalo pít alkohol). 

„Z výsledků je patrné, že kampaň v současné podobě má potenciál snížit celkovou spotřebu alkoholu v česku řádově o jednotky procent, přičemž největší dopad je vlivem redukce konzumace ve skupině uživatelů s frekvencí užívání alkoholu jednou až čtyřikrát týdně,“ uvedl k výzkumů Viktor Mravčík, jeden z jeho autorů a bývalý šéf NMS, nyní ředitel výzkumu ve Společnosti Podané ruce. 

Každý rok se kampaň snaží otevírat nová témata, která ve společnosti rezonují. Změny na trhu práce a v pracovním prostředí vůbec, stejně jako rostoucí poptávka českých firem po konceptu „zdravého prostředí pro zaměstnance” inspiruje i organizátory kampaně.

„Letos chceme otevřít diskuzi zejména o zdravém firemním prostředí ve vztahu k rizikovému užívání. Koneckonců, každý sedmý dospělý, kterého potkáme v práci, je potenciálně rizikový konzument. Stejně tak se pouštíme do tématu konzumace více či méně alkoholických nápojů dětmi,” popisuje Petr Freimann.

„Ano, v podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ přitakal adiktolog Michal Miovský, podle kterého je alarmující skutečnost, že více než milion obyvatel Česka balancuje za hranou rizikového pití.

Česko se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu.  Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí.

„Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace z roku 2018 nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný obyvatel Česka podle této studie vypije 14,4 litru čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litru u mužů a 6,1 litru u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 56 miliard korun ročně,” okomentoval již dříve situaci v Česku Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. 


Autor: Lucie Rychlá

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

Včera ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru