
Suchej únor se blíží. Každý sedmý člověk, kterého potkáte, je zralý na konzultaci s adiktologem
17. ledna 2022 14:28
Dopad kampaně podle něj potvrdil průzkum Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti (NMS), který byl realizovaný na reprezentativním vzorku 3542 respondentů z populace ve věku 15+ let v roce 2020.
Podle tohoto výzkumu deklarovalo účast v kampani v roce 2020 (8. ročník kampaně) celkem 6,2 procenta dotázaných. Přibližně třetina ze zúčastněných respondentů spotřebu alkoholu vlivem kampaně omezila dlouhodobě (celkem 2,1 procenta respondentů, z toho 0,4 procenta úplně přestalo pít alkohol).
„Z výsledků je patrné, že kampaň v současné podobě má potenciál snížit celkovou spotřebu alkoholu v česku řádově o jednotky procent, přičemž největší dopad je vlivem redukce konzumace ve skupině uživatelů s frekvencí užívání alkoholu jednou až čtyřikrát týdně,“ uvedl k výzkumů Viktor Mravčík, jeden z jeho autorů a bývalý šéf NMS, nyní ředitel výzkumu ve Společnosti Podané ruce.
Každý rok se kampaň snaží otevírat nová témata, která ve společnosti rezonují. Změny na trhu práce a v pracovním prostředí vůbec, stejně jako rostoucí poptávka českých firem po konceptu „zdravého prostředí pro zaměstnance” inspiruje i organizátory kampaně.
„Letos chceme otevřít diskuzi zejména o zdravém firemním prostředí ve vztahu k rizikovému užívání. Koneckonců, každý sedmý dospělý, kterého potkáme v práci, je potenciálně rizikový konzument. Stejně tak se pouštíme do tématu konzumace více či méně alkoholických nápojů dětmi,” popisuje Petr Freimann.„Ano, v podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ přitakal adiktolog Michal Miovský, podle kterého je alarmující skutečnost, že více než milion obyvatel Česka balancuje za hranou rizikového pití.
Česko se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu. Za hranicí rizikového pití se u nás pohybuje přes 1 000 000 lidí.
„Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace z roku 2018 nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný obyvatel Česka podle této studie vypije 14,4 litru čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litru u mužů a 6,1 litru u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 56 miliard korun ročně,” okomentoval již dříve situaci v Česku Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví.