Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Štvanickou lávku ozdobí žena. Podle autora si má každý podobu sochy vyložit po svém
Aktuální stav výstavby Štvanické lávky. Pohled z místa, na kterém bude stát socha. Foto: Magistrát hl. m. Prahy (MHMP)

Štvanickou lávku ozdobí žena. Podle autora si má každý podobu sochy vyložit po svém

Práce na stavbě Štvanické lávky pro pěší a cyklisty, která po dokončení propojí přes stejnojmenný ostrov čtvrti Karlín a Holešovice, jsou v plném proudu. Se stavebním dokončením lávky počítá hlavní město počátkem příštího roku. Ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy (GHMP) bude pořízena nová figurální socha od sochaře Jana Hendrycha. Postava ženy bude umístěna na ostrově Štvanice přímo u vstupu na Štvanickou lávku, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
socha-pro-stvanickou-lavku

Jan Hendrych a jeho socha ženy. Foto: se souhlasem MHMP

„Když naši předkové stavěli mosty, sochy byly vždy jejich neoddělitelnou součástí, ať už to byl svatý Jan Nepomucký nebo nefigurální sochy jaké zdobí třeba Barrandovský most. V této tradici chceme pokračovat, a právě vznikající Štvanickou lávku doplnit o dílo pražského sochaře Jana Hendrycha, který je s mosty a jejich sochami silně spjat,“ uvedla pražská pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Socha ženské postavy v životní velikosti bude umístěna na soklu o výšce 1,5 metru a bude vyrobena z patinovaného vysokopevnostního betonu, tedy ze stejného materiálu jako je lávka.

„Může to být personifikace vody, řeky Vltavy, lidské bytosti obecně nebo třeba světice. Záměrně ale nebude prezentován žádný výklad, ten ať si každý dosadí podle svého,“ popsal sochař Jan Hendrych. Český sochař, malíř a restaurátor se narodil v Praze roku 1936.

Studiu sochařství se věnoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v sochařských ateliérech pod vedením Josefa Wagnera a Jana Kavana a poté i na Akademii výtvarných umění. Po roce 1968 ztratil možnost vystavovat, živil se proto restaurováním soch, zejména barokních soch na mostech.

„Jan Hendrych, dlouholetý a ctěný pedagog AVU bude mít realizaci spojenou s mostní stavbou. Je to určitě jeho splněný sen. Z jeho tvorby známe řadu drobnějších plastik věnovaných tomuto tématu, které je pro něj symbolem propojování nejen dvou břehů ale také společenských entit,“ řekla ředitelka GHMP Magdalena Juříková.

Spolupráce sochaře Jana Hendrycha s architektem Petrem Tejem, autorem Štvanické lávky, začala malou realizací sochy Strážce u lávky přes Dřetovický potok ve Vrapicích. Tato společná realizace získala několik nejvyšších architektonických ocenění v Česku

„Sochy vždy neoddělitelně patřily k mostům a v době baroka tento trend ještě zesílil. Kromě jeho hlavní funkce můžeme most chápat i jako sokl pro sochy. V případě štvanické lávky bude propojení se sochou umístěné v jeho blízkosti skrze použití identického stavebního materiálu,“ řekl architekt Tej.

Profesor Jan Hendrych v těchto dnech pracuje na dokončení sochy a stejně tak postupuje i stavba Štvanické lávky. Na staveništi již můžeme vidět bílé segmenty naskládané na skruži od Karlína až na Štvanici, kde již došlo k propojení obou břehů.

Bílá linka lávky bude zanedlouho vidět i nad širší částí řeky a propojí tak Karlín a Štvanický ostrov s Holešovicemi. Na Holešovické straně lávka vyústí mezi sochy býků od Čeňka Vosmíka a Bohuslava Schnircha na vysokých soklech, které rámují vstup do Tržnice. Na karlínské straně uvažuje soukromý investor o umístění sochy v pozici osy lávky, sdělil Hofman.


Autor: Karel Netolický

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

Včera v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru