Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Štvanická lávka získala titul Stavba roku 2023
Štvanická lávka. Zdroj foto: Skanska/Alex Shoots Buildings

Štvanická lávka získala titul Stavba roku 2023

Štvanická lávka spojující pražské čtvrti Holešovice a Karlín s ostrovem Štvanice získala titul Stavba roku 2023. Porotci ocenili jak architektonickou a urbanistickou hodnotu lávky v rámci centra Prahy, tak její unikátní technologické řešení. Stavba, jejímž investorem je hlavní město, slouží svým obyvatelům od letošního července. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Lávka, začala vznikat v lednu 2022 a k užíváni byla předána letos v červenci. Představuje spojnici pro pěší a cyklisty mezi městskými částmi Praha 7 a Praha 8 s tím, že je z lávky přímý přístup také na ostrov Štvanice. Tři sta metrů dlouhá konstrukce z bílého ultra-vysocehodnotného betonu s antigraffiti nátěrem je nezvyklá svým zakřivením. 

Její pochozí šířka je čtyři metry, u rampy na ostrov Štvanice pak tři metry. Most je osvětlen LED pásy ukrytými v madle zábradlí, nevzniká tedy zbytečný světelný smog. Zajímavostí je, že zakončení madla na karlínské straně je v podobě koní, na té holešovické zase v podobě býků, ostrov Štvanici pak zdobí zajíci.  

Na rozdíl od mostů z běžných typů betonu jsme na této stavbě použili materiál, který nenasakuje vodu, která by v zimě zamrzala a lávku postupně narušovala. Spolu s použitím vysokopevnostního betonu to znamená, že most vydrží déle a bude mnohem jednodušší na údržbu než jiné stavby,“ uvedl Petr Hlaváček (STAN), náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Připomněl, že hlavní město vytvořilo manuál rozvoje ostrova Štvanice, přes který a na který lávka vede. „Na některé změny na Štvanici – jako například vznik příjemného sezení u vody – se Pražané mohou těšit už v blízké době,“ dodal Hlaváček. 

Mezi Karlínem a Štvanicí lávka překlenuje koryto Vltavy o šířce 38 metrů a mezi Štvanicí a Holešovicemi šířka koryta činí dokonce 149 metrů. Poslední pole mostu u holešovické strany je možné zvednout tak, aby odolalo i průtoku tisícileté vody. Stavba má také drobné spáry, kterými odtéká dešťová voda. Výstavba lávky, jejímž investorem je hlavní město, vyšla celkem na 352 milionů korun. Autory její podoby jsou Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek a Vít Najvárek, realizaci provedla společnost Skanska a.s. Autory soch a ornamentů jsou Aleš Hvízdal a Jan Hendrych.  

„Praha i letos dosáhla na prestižní ocenění Stavba roku, tentokrát pro Štvanickou lávku. Tato elegantní lávka, která je od prvního dne svého uvedení do provozu intenzivně využívaná veřejností, si ho rozhodně zaslouží. V minulém roce tuto cenu hned ve dvou kategoriích získal pražský projekt rekonstrukce Clam-Gallasova paláce. těším se, až budeme moci v roce 2025 přihlásit Dvorecký most, který se právě staví,” uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Štvanická lávka v Praze spolu s pavilonem péče o rodinu v nemocnici Pelhřimov nebo s multifunkční sportovní halou Kapka ve Vsetíně získala prestižní titul Stavba roku 2023 v rámci letošního 31. ročníku soutěže Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Ocenění byla předána v pátek 24. listopadu na slavnostním večeru v pražském Rudolfinu.  

Mezi 110 stavbami, které byly v letošním roce do soutěže přihlášeny, lávka podle názoru poroty jasně vyčnívala hned v několika ohledech. „Bílá, tvarově velmi lapidární, výtvarnému účinku podřízená, konstrukčně unikátní lávka, která dojmově odhmotňuje použitou železobetonovou konstrukci a obohacuje unikátním způsobem pražský veřejný prostor,“ shrnula ve svém vyjádření odborná porota.  

Hlavním organizátorem soutěže je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěží, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru