Dnes Sobota - jasno 20°C
Zítra Neděle - jasno 23°C
Neděle 4. 6. 2023
Svátek má Dalibor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Studium mám kvůli atakám spojené s neustálou bolestí, vzpomíná Veronika (33)
Oproti minulosti se už cítí lépe, počet záchvatů migrény klesl na čtyři měsíčně. Zdroj foto: se souhlasem paní Veroniky

Studium mám kvůli atakám spojené s neustálou bolestí, vzpomíná Veronika (33)

Co znamená mít tuto nemoc, znala Veronika (33) už od dětství, protože jí trpěla jak její maminka, tak babička. U ní samotné se trable s migrénou začaly projevovat v pubertě.

„Zpočátku mě pobolívala hlava, postupně se přidala nevolnost, závratě, kolapsové stavy a kolem mých 18. narozenin už bylo jasné, že se s migrénou budu potýkat i já,“ vzpomíná na začátky nemoci Veronika. Po nástupu na vysokou školu se záchvaty začaly objevovat častěji a na bolest už Veronice nezabírala běžná analgetika. Praktický lékař jí proto doporučil vyhledat neurologa, a ten jí nasadil preventivní takzvanou profylaktickou léčbu a na akutní bolest předepsal triptany. 

„První týdny s profylaktickou léčbou byly náročné, cítila jsem se neustále unavená, motala se mi hlava a můj už tak nízký tlak se ještě snižoval. Postupně si ale moje tělo na léky zvyklo, nicméně vliv na migrénu, na její četnost a intenzitu, byl minimální,“ vysvětluje Veronika. 

V dalších deseti letech jí lékaři léčbu vysazovali a znovu nasazovali, protože léky neměly požadovaný efekt nebo vůbec nezabraly. Úporné bolesti a zvracení tak Veroniku provázely po celý její vysokoškolský život.

„Studium na vysoké škole spojené s neustálou bolestí bylo jedno z nejnáročnějších období mého života. Velkou oporou mi tehdy byla moje rodina a partner, kteří ve chvíli, kdy jsem byla naprosto paralyzovaná, zastali veškeré povinnosti,“ popisuje Veronika. 

Čekala, že získáním vysokoškolského titulu v oboru speciální pedagogiky a opadnutím stresu dojde ke zmírnění symptomů nemoci. Tolik toužená úleva ale nepřišla. Ataky migrény ji provázely až devětkrát za měsíc a trvaly i tři dny. 

„V tomto období jsem nebyla schopná prakticky ničeho. Veškerý čas jsem trávila v zatemněné ložnici s otevřenými okny kvůli přísunu čerstvého vzduchu, na hlavě jsem střídala obklady vytažené z mrazáku a jen si v duchu přála, aby to už skončilo,“ říká o své nemoci Veronika. 

Ani po záchvatu migrény ale neměla vyhráno, ataka doznívala i několik dní. Projevovala se horším soustředěním, motáním hlavy a kolísáním tlaku. 

Když se dozvěděla o novince v léčbě migrény – biologické terapii, neváhala a požádala svého neurologa, aby ji doporučil do Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Po sérii vyšetření jí lékaři v červenci 2022 nasadili biologickou léčbu. „Počet záchvatů migrény mi klesl na čtyři měsíčně a doufám, že to vydrží, ideálně se i zlepší,“ říká Veronika.

Své záchvaty si poctivě zapisuje jak do deníku, tak do speciální mobilní aplikace Migréna Kompas. „Nejvíc mi na aplikaci vyhovuje možnost reportu nejčastějších spouštěčů, rizikových dnů, doby bolesti nebo léků, které užívám,“ uzavírá Veronika. 

Pacienti trpící migrénou se často potýkají s problémy v práci. Veronika měla ale podle svých slov vždy štěstí na chápavé nadřízené i kolegy: „Nikdy jsem v práci neměla potíže s tím, že potřebuji odejít domů nebo kvůli bolesti přijít nemohu. Mohla jsem si vzít indispoziční volno, zameškané hodiny odpracovat jindy nebo si s někým prohodit směnu,“ vysvětluje. 

„Svoji nemoc jsem v práci nikdy netajila. O migréně nemluvím proto, abych byla zajímavá, ale aby lidé kolem mě věděli, co je to za nemoc, jak se u mě projevuje a co na ni pomáhá,“ dodává Veronika, která v pacientské organizaci Migréna-help pomáhá dalším lidem, kteří trpí migrénou, mluvit o svých prožitcích a problémech jako koordinátorka kruhů sdílení. 


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Další články
Nahoru