Dnes Úterý - zatazeno 9°C
Zítra Středa - oblacno 10°C
Úterý 23. 4. 2024
Svátek má Vojtěch
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Studium mám kvůli atakám spojené s neustálou bolestí, vzpomíná Veronika (33)
Oproti minulosti se už cítí lépe, počet záchvatů migrény klesl na čtyři měsíčně. Zdroj foto: se souhlasem paní Veroniky

Studium mám kvůli atakám spojené s neustálou bolestí, vzpomíná Veronika (33)

Co znamená mít tuto nemoc, znala Veronika (33) už od dětství, protože jí trpěla jak její maminka, tak babička. U ní samotné se trable s migrénou začaly projevovat v pubertě.

„Zpočátku mě pobolívala hlava, postupně se přidala nevolnost, závratě, kolapsové stavy a kolem mých 18. narozenin už bylo jasné, že se s migrénou budu potýkat i já,“ vzpomíná na začátky nemoci Veronika. Po nástupu na vysokou školu se záchvaty začaly objevovat častěji a na bolest už Veronice nezabírala běžná analgetika. Praktický lékař jí proto doporučil vyhledat neurologa, a ten jí nasadil preventivní takzvanou profylaktickou léčbu a na akutní bolest předepsal triptany. 

„První týdny s profylaktickou léčbou byly náročné, cítila jsem se neustále unavená, motala se mi hlava a můj už tak nízký tlak se ještě snižoval. Postupně si ale moje tělo na léky zvyklo, nicméně vliv na migrénu, na její četnost a intenzitu, byl minimální,“ vysvětluje Veronika. 

V dalších deseti letech jí lékaři léčbu vysazovali a znovu nasazovali, protože léky neměly požadovaný efekt nebo vůbec nezabraly. Úporné bolesti a zvracení tak Veroniku provázely po celý její vysokoškolský život.

„Studium na vysoké škole spojené s neustálou bolestí bylo jedno z nejnáročnějších období mého života. Velkou oporou mi tehdy byla moje rodina a partner, kteří ve chvíli, kdy jsem byla naprosto paralyzovaná, zastali veškeré povinnosti,“ popisuje Veronika. 

Čekala, že získáním vysokoškolského titulu v oboru speciální pedagogiky a opadnutím stresu dojde ke zmírnění symptomů nemoci. Tolik toužená úleva ale nepřišla. Ataky migrény ji provázely až devětkrát za měsíc a trvaly i tři dny. 

„V tomto období jsem nebyla schopná prakticky ničeho. Veškerý čas jsem trávila v zatemněné ložnici s otevřenými okny kvůli přísunu čerstvého vzduchu, na hlavě jsem střídala obklady vytažené z mrazáku a jen si v duchu přála, aby to už skončilo,“ říká o své nemoci Veronika. 

Ani po záchvatu migrény ale neměla vyhráno, ataka doznívala i několik dní. Projevovala se horším soustředěním, motáním hlavy a kolísáním tlaku. 

Když se dozvěděla o novince v léčbě migrény – biologické terapii, neváhala a požádala svého neurologa, aby ji doporučil do Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Po sérii vyšetření jí lékaři v červenci 2022 nasadili biologickou léčbu. „Počet záchvatů migrény mi klesl na čtyři měsíčně a doufám, že to vydrží, ideálně se i zlepší,“ říká Veronika.

Své záchvaty si poctivě zapisuje jak do deníku, tak do speciální mobilní aplikace Migréna Kompas. „Nejvíc mi na aplikaci vyhovuje možnost reportu nejčastějších spouštěčů, rizikových dnů, doby bolesti nebo léků, které užívám,“ uzavírá Veronika. 

Pacienti trpící migrénou se často potýkají s problémy v práci. Veronika měla ale podle svých slov vždy štěstí na chápavé nadřízené i kolegy: „Nikdy jsem v práci neměla potíže s tím, že potřebuji odejít domů nebo kvůli bolesti přijít nemohu. Mohla jsem si vzít indispoziční volno, zameškané hodiny odpracovat jindy nebo si s někým prohodit směnu,“ vysvětluje. 

„Svoji nemoc jsem v práci nikdy netajila. O migréně nemluvím proto, abych byla zajímavá, ale aby lidé kolem mě věděli, co je to za nemoc, jak se u mě projevuje a co na ni pomáhá,“ dodává Veronika, která v pacientské organizaci Migréna-help pomáhá dalším lidem, kteří trpí migrénou, mluvit o svých prožitcích a problémech jako koordinátorka kruhů sdílení. 


Autor: Lucie Rychlá

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru