Studie proměny Motolského údolí je k vidění v galerii na radnici Prahy 5
26. února 2019 21:29
Radní Zdeněk Doležal a starosta Daniel Mazur (zprava)
I. etapu proměny Motolského údolí nazvanou „Plzeňská/Vrchlického“ z dílny A69-architekti občané přijali kladně a její realizace už byla schválena radními Prahy 5. V návaznosti na ni vzikla vize II. etapy rozvoje potenciálu údolí, již zmíněná studie „Plzeňská/Motol“, která řeší proměnu západní části Motolského údolí.
„Studie je jedním ze zásadních témat budoucí podoby naší městské části a nastavuje cestu i cíl proměny Motolského údolí. Budoucí podobu údolí budou moci ovlivňovat občané, jedná se o dlouhodobý úkol, který budeme naplňovat postupnou realizací dílčích projektů,“ uvedl radní Prahy 5 pro územní rozvoj Zdeněk Doležal (ODS).
V následujících týdnech podle něj budou oznámeny termíny setkání s veřejností, na kterých bude studie podrobně představena a diskutována s odborníky. „Díky těmto setkáním budeme mít zpětnou vazbu od lidí, co by si přáli z navrženého řešení celého údolí realizovat v prvních etapách. My tak budeme vědět, na co se zaměřit prioritně,“ řekl Doležal serveru Pražský patriot.
Už samotnému vytvoření studie II. etapy předcházela řada setkání s místními občany za účelem podchycení skutečných problémů a přání obyvatel této části Prahy 5.
„Za nás mohu říci, že bychom se rádi se zaměřili na okolí motolských rybníků. Je tam čistá voda, ale okolí je zanedbané. Chtěli bychom tam udělat promenádu, park a lepší zázemí u vodních ploch. Vizí je také vytvoření biotopu ke koupání, jaký je třeba v Radotíně,“ dodal Doležal.
Součástí navržené studie je přerod Plzeňské ulice z dopravní tepny na zelený bulvár, lemovaný dvouřadým stromořadím. Architekti vycházejí z teze, že ulice nesmí být bariérou, ale spojnicí protilehlých zelených svahů. Neprostupné výrobní a skladové areály, lze proměnit na sérii lokálních center, která budou ohnisky služeb a zázemí pro celou lokalitu.
Podle starosty Prahy 5 Daniela Mazura (Piráti) je i studie II. etapy proměny Motolského údolí udělána velmi svědomitě. „Líbí se mi a budu se během svého působení na radnici zasazovat o realizaci navržených kroků,“ řekl. „Rád bych pozval na výstavu obyvatele Prahy 5 a zvláště ty, kteří bydlí podél Plzeňské ulice. Uvidí vizi budoucnosti celého údolí od tunelu Mrázovka až po křižovatku Plzeňské s Bucharovou ulicí. Zásluhy na studii jsou na předchozím vedení radnice, my jsme to jen finalizovali,“ pokračoval starosta Prahy 5, který přiznal, že už na první pohled je patrný kontrast s tvořeným metropolitním plánem.
Podle dosavadního návrhu metropolitního dokumentu by se totiž mělo v bezprostřední blízkosti Plzeňské ulice stavět mnohem více, než navrhuje prezentovaná studie. „Ale budeme se s tvůrci plánu co nejvíce komunikovat a prosazovat, aby práce na studii nepřišla vniveč. Jsem přesvědčen, že vize představená ve studii je pro správnou přeměnu údolí lepší, než masivní výstavba,“ dodal.
Podle architekta Borise Redčenkova je studie koncepčním dokumentem, což v metropoli nebývá úplně zvykem. „V tomto ohledu se jedná o výjimečný projekt a já jsem za celé studio A69 – architekti vděčen Praze 5, že o takový projekt stála. Jeho hodnotu zvyšuje fakt, že výsledná podoba odráží půlroční participaci s veřejností, kterou se díky tomu do tvorby podařilo vtáhnout. I proto věřím, že se s výsledkem ztotožní. My jsme totiž při tvorbě reagovali na zpětnou vazbu od veřejnosti.
„Vidím reálnou šanci, že by se z Plzeňské ulice mohla stát městská třída, která posílí význam údolí. Věřím, že se se studií ztotožní Institut plánování a rozvoje, který připravuje metropolitní plán. Praha 5 získala studií argument pro vyjednávání o podobě plánu pro tuto oblast. Když chcete něco kritizovat, je dobré mít v ruce návrh jiného řešení,“ dodal spoluzakladatel studia A69 – architekti Redčenkov. Výstavu s názvem Plzeňská – Motol lze ve Štefánikově ulici 13–15 navštívit do 29. března, od úterý do pátku, vždy od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Součástí budou i komentované prohlídky, čas jejich konání bude stanoven.