Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů
Lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Vizualizace: IPR Praha

Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů

Nová čtvrť kolem budoucí stanice pražského metra D Nové Dvory má mít okolo 2000 převážně městských nájemních bytů, část může být i na prodej. Na rozloze téměř 30 hektarů mají podle dnes představené urbanistické studie zadané magistrátem vyrůst kanceláře, obchody, mateřská školka, základní i střední škola, poliklinika, venkovní hřiště a sportovní hala nebo komunitní kulturní centrum s knihovnou. Jednotlivé části se mají realizovat v horizontu deseti až 15 let.

„Nové Dvory nabídnou po změně územního plánu, na které pracujeme, dostupné městské nájemní bydlení, vznikne až 5000 nových pracovních míst a příležitosti pro využití volného času," řekl na tiskové konferenci Petr Hlaváček (za STAN), první náměstek pražského primátora pro územní rozvoj.

Územní studie zpracovaná společností UNIT architekti navrhuje udržitelný rozvoj ve čtyřech aspektech – sociálním, ekonomickém, environmentálním a kulturním.

Vedoucí studie Jitka Molnárová uvedla, že záměrem Prahy je vybudovat nájemní bydlení určené především pro preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory. Hlaváček dodal, že část může být i družstevní a část na prodej investorům za protihodnotu, což bude záležet i na financování projektu, které má být vyřešeno do půl roku.

Vedle obchodů a kanceláří mají mít Nové Dvory, které se rozkládají na Praze 4 a 12, tři náměstí, z nichž některá budou propojena parkem Jalodvorská louka. „Část bude jako městský park a část by měla být ponechána v přírodnějším charakteru," řekla Molnárová. Navrhuje se vystavění polikliniky a počítá se se zelenými střechami a zachytáváním dešťové vody. Prostorový model území, jak jej navrhli studenti, je k vidění ve foyer fakulty architektury ČVUT v Praze Dejvicích.

Vedení hlavního města pověřilo investorsko-realizační přípravou Pražskou developerskou společnost (PDS). Loni se mluvilo o tom, že stavět by se mohlo začít v roce 2027. Ředitel PDS Petr Urbánek včera na dotaz ČTK řekl, že letos by měly začít projektové práce na infrastruktuře a začátek stavby záleží i na výstavbě metra. Stavět se mají byty tří kategorií – bezbariérové, menší a standardní.

PDS, což je příspěvková organizace, kterou město založilo kvůli přípravě bytových projektů na městských pozemcích, se také zabývá přípravou větších záměrů, mezi které patří třeba plán v Dolních Počernicích či budoucí nová čtvrť s parkem na Palmovce.

Pražský dopravní podnik (DPP) loni zahájil v druhé polovině dubna stavbu úseku metra z Pankráce na Olbrachtovu ulici, na který naváže úsek právě na Nové Dvory, kde bude nová stanice. Na Nové Dvory mají v budoucnu jezdit rovněž tramvaje. DPP nyní prodlužuje trať z Modřan na Libuš, na kterou by měla v budoucnu navázat trať až na Nové Dvory.


Autor: ČTK

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru