Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů
Lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Vizualizace: IPR Praha

Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů

Nová čtvrť kolem budoucí stanice pražského metra D Nové Dvory má mít okolo 2000 převážně městských nájemních bytů, část může být i na prodej. Na rozloze téměř 30 hektarů mají podle dnes představené urbanistické studie zadané magistrátem vyrůst kanceláře, obchody, mateřská školka, základní i střední škola, poliklinika, venkovní hřiště a sportovní hala nebo komunitní kulturní centrum s knihovnou. Jednotlivé části se mají realizovat v horizontu deseti až 15 let.

„Nové Dvory nabídnou po změně územního plánu, na které pracujeme, dostupné městské nájemní bydlení, vznikne až 5000 nových pracovních míst a příležitosti pro využití volného času," řekl na tiskové konferenci Petr Hlaváček (za STAN), první náměstek pražského primátora pro územní rozvoj.

Územní studie zpracovaná společností UNIT architekti navrhuje udržitelný rozvoj ve čtyřech aspektech – sociálním, ekonomickém, environmentálním a kulturním.

Vedoucí studie Jitka Molnárová uvedla, že záměrem Prahy je vybudovat nájemní bydlení určené především pro preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory. Hlaváček dodal, že část může být i družstevní a část na prodej investorům za protihodnotu, což bude záležet i na financování projektu, které má být vyřešeno do půl roku.

Vedle obchodů a kanceláří mají mít Nové Dvory, které se rozkládají na Praze 4 a 12, tři náměstí, z nichž některá budou propojena parkem Jalodvorská louka. „Část bude jako městský park a část by měla být ponechána v přírodnějším charakteru," řekla Molnárová. Navrhuje se vystavění polikliniky a počítá se se zelenými střechami a zachytáváním dešťové vody. Prostorový model území, jak jej navrhli studenti, je k vidění ve foyer fakulty architektury ČVUT v Praze Dejvicích.

Vedení hlavního města pověřilo investorsko-realizační přípravou Pražskou developerskou společnost (PDS). Loni se mluvilo o tom, že stavět by se mohlo začít v roce 2027. Ředitel PDS Petr Urbánek včera na dotaz ČTK řekl, že letos by měly začít projektové práce na infrastruktuře a začátek stavby záleží i na výstavbě metra. Stavět se mají byty tří kategorií – bezbariérové, menší a standardní.

PDS, což je příspěvková organizace, kterou město založilo kvůli přípravě bytových projektů na městských pozemcích, se také zabývá přípravou větších záměrů, mezi které patří třeba plán v Dolních Počernicích či budoucí nová čtvrť s parkem na Palmovce.

Pražský dopravní podnik (DPP) loni zahájil v druhé polovině dubna stavbu úseku metra z Pankráce na Olbrachtovu ulici, na který naváže úsek právě na Nové Dvory, kde bude nová stanice. Na Nové Dvory mají v budoucnu jezdit rovněž tramvaje. DPP nyní prodlužuje trať z Modřan na Libuš, na kterou by měla v budoucnu navázat trať až na Nové Dvory.


Autor: ČTK

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Dnes v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Dnes v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Dnes v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

Včera v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

Včera ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

Včera v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

Včera v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

Včera v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru