Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů
Lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Vizualizace: IPR Praha

Studie: Kolem budoucí stanice metra Nové Dvory má vyrůst až 2000 bytů

Nová čtvrť kolem budoucí stanice pražského metra D Nové Dvory má mít okolo 2000 převážně městských nájemních bytů, část může být i na prodej. Na rozloze téměř 30 hektarů mají podle dnes představené urbanistické studie zadané magistrátem vyrůst kanceláře, obchody, mateřská školka, základní i střední škola, poliklinika, venkovní hřiště a sportovní hala nebo komunitní kulturní centrum s knihovnou. Jednotlivé části se mají realizovat v horizontu deseti až 15 let.

„Nové Dvory nabídnou po změně územního plánu, na které pracujeme, dostupné městské nájemní bydlení, vznikne až 5000 nových pracovních míst a příležitosti pro využití volného času," řekl na tiskové konferenci Petr Hlaváček (za STAN), první náměstek pražského primátora pro územní rozvoj.

Územní studie zpracovaná společností UNIT architekti navrhuje udržitelný rozvoj ve čtyřech aspektech – sociálním, ekonomickém, environmentálním a kulturním.

Vedoucí studie Jitka Molnárová uvedla, že záměrem Prahy je vybudovat nájemní bydlení určené především pro preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory. Hlaváček dodal, že část může být i družstevní a část na prodej investorům za protihodnotu, což bude záležet i na financování projektu, které má být vyřešeno do půl roku.

Vedle obchodů a kanceláří mají mít Nové Dvory, které se rozkládají na Praze 4 a 12, tři náměstí, z nichž některá budou propojena parkem Jalodvorská louka. „Část bude jako městský park a část by měla být ponechána v přírodnějším charakteru," řekla Molnárová. Navrhuje se vystavění polikliniky a počítá se se zelenými střechami a zachytáváním dešťové vody. Prostorový model území, jak jej navrhli studenti, je k vidění ve foyer fakulty architektury ČVUT v Praze Dejvicích.

Vedení hlavního města pověřilo investorsko-realizační přípravou Pražskou developerskou společnost (PDS). Loni se mluvilo o tom, že stavět by se mohlo začít v roce 2027. Ředitel PDS Petr Urbánek včera na dotaz ČTK řekl, že letos by měly začít projektové práce na infrastruktuře a začátek stavby záleží i na výstavbě metra. Stavět se mají byty tří kategorií – bezbariérové, menší a standardní.

PDS, což je příspěvková organizace, kterou město založilo kvůli přípravě bytových projektů na městských pozemcích, se také zabývá přípravou větších záměrů, mezi které patří třeba plán v Dolních Počernicích či budoucí nová čtvrť s parkem na Palmovce.

Pražský dopravní podnik (DPP) loni zahájil v druhé polovině dubna stavbu úseku metra z Pankráce na Olbrachtovu ulici, na který naváže úsek právě na Nové Dvory, kde bude nová stanice. Na Nové Dvory mají v budoucnu jezdit rovněž tramvaje. DPP nyní prodlužuje trať z Modřan na Libuš, na kterou by měla v budoucnu navázat trať až na Nové Dvory.


Autor: ČTK

V šest U Kalicha

Dnes v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

Včera ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

Včera v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

Včera ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Další články
Nahoru