dnes
Středa - oblacno
12°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
11°C
pozítří
Pátek - jasno
9°C
Studie: Kanceláře zdraží nejvíce v Amsterdamu, Praha je pátá
Retro kancelář. Foto: archiv CC

Studie: Kanceláře zdraží nejvíce v Amsterdamu, Praha je pátá

Praha patří mezi pět evropských měst, kde je největší pravděpodobnost růstu cen kancelářských nájmů v příštích dvou letech. První je Amsterdam, následují Stuttgart, Stockholm a Mnichov, Praha je pátá. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti JLL, kterou má ČTK k dispozici.

Hlavním důvodem růstu nájemného je nedostatek nabídky kanceláří. Podle údajů sdružení realitních poradenských firem Prague Research Forum (PRF) v Praze ke konci června klesl podíl volných kanceláří meziročně o 1,7 procentního bodu na 6,9 procenta.

Nejvíce prázdných kanceláří bylo v Praze 5 (11,3 procenta) a Praze 3 (8,7 procenta), nejméně v Praze 10 (3,9 procenta) a Praze 6 (4,9 procenta). Celkem bylo v Praze evidováno 236.700 metrů čtverečních volných kanceláří. To zhruba odpovídá rozloze pěti Václavských náměstí.

„Růst nájemného zaznamenáváme u kanceláří na pražském trhu již delší dobu. Tento trend se v posledních letech projevoval hlavně u efektivního nájemného, kdy pronajímatelé postupně snižují objem pobídek, které svým nájemcům spolu s nájemní smlouvou poskytují. Oproti období po krizi v roce 2008 jsme dnes na polovičních až třetinových hodnotách těchto bonusů," uvedl vedoucí oddělení zastupování nájemců JLL Štěpán Šatoplet.

Mezi nejčastější bonusy, které pronajímatelé nájemcům poskytují, patří například částečné odpuštění nájemného, tzv. nájemní prázdniny, příspěvek na vybavení kanceláří nebo garáže a sklady zdarma, případně levněji. Efektivní nájemné je rozdíl mezi nominálním nájemným a těmito bonusy.

Podle vedoucího oceňování nemovitostí v JLL Jána Zibury dosahovaly před dvěma až třemi lety bonusy přibližně sedm měsíců nájemních prázdnin a příspěvek na vybavení až 150 eur (3800 Kč) na metr čtvereční.

„Za předpokladu nominálního nájemného 21 eur za metr čtvereční měsíčně a při pětileté nájemní smlouvě by tehdy skutečné nájemné činilo 16,05 eura za metr čtvereční. V dnešní době zkrácením nájemních prázdnin na pět měsíců a snížením příspěvku na vybavení na 100 eur za metr čtvereční by při stejném nominálním nájemném a délce nájmu efektivní nájem činil 17,58 eura za metr čtvereční měsíčně," dodal Zibura.

Podle údajů PRF na konci prvního pololetí vzrostlo nejvyšší nájemné v centru Prahy na 21 až 22 eur (543 až 569 korun) za metr čtvereční měsíčně. Ve vnitřním městě zůstalo na 15 až 16,50 eura (388 až 427 korun), ve vnějším městě na 13,50 až 15 eur (349 až 388 korun).


Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Dnes v 10:32

Nejvíce nových bytů se prodává v Praze 5

Dnes v 08:46

Nejvíce nových bytů v Praze se pravidelně prodává v páté a deváté městské části. První dvojice se letos nemění, stejná místa obsadily obě lokality i ve třetím čtvrtletí. Pětka obhájila prvenství z předchozího kvartálu s velkým náskokem, hlavně díky oblibě...

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Dnes v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

Včera ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

V České republice je 103 000 spících firem, víc než polovina z nich má sídlo v Praze

12. listopadu 2018 v 10:02

Každá pátá firma registrovaná v České republice není aktivní. Podíl spících firem je o 5,75procentních bodů vyšší mezi společnostmi s ručením omezeným než mezi akciovými společnostmi. Nadpoloviční většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Neaktivní firmy jsou nejčastěji z oblasti podpůrných...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru