dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Studentům vadí komerce, chystají svůj Majáles
Mladí lidé se i letos mohou v Praze těšit na majálesové oslavy. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Studentům vadí komerce, chystají svůj Majáles

Některým studentům se dlouhodobě nelíbí koncept takzvaného Pražského Majálesu. Podle nich se jedná o komerční akci, která nemá s postavením studenta ve společnosti nic společného. Rozhodli se proto vytvořit studentskou akci, která by se spíše podobala majálesům z šedesátých let minulého století.

Majáles

V překladu z latiny znamená májové či květnové, je název pro studentské oslavy příchodu máje. Má značit oslavu krás studentského života. Tradice sahá už do patnáctého století. Například v druhé polovině 19. století byly majálesy volnomyšlenkářským a antiklerikálním svátkem, v 50. letech minulého století bývaly pod politickou kontrolou, v 60. letech ožil jejich původní smysl.

Studenti z Univerzity Karlovy a Akademie múzických umění, kteří získali podporu i dalších fakult a organizací, chystají alternativu k Pražskému Majálesu, který je podle nich jen komerční záležitostí – podobá se klasickému hudebnímu festivalu.

Zástupci fakult proto připravují Majáles, na kterém mohou přímo participovat různí studenti, kteří o to projeví zájem. Mělo by se jednat o platformu setkávání, seznamování a především kritického myšlení. Majálesu by měl být podle organizátorů vrácen původní smysl. Podobat by se měl volnomyšlenkářským majálesům z šedesátých let.

Otevřít chtějí i otázku samotného postavení studenta ve společnosti, které je podle jejich názoru podceňováno. Akce získala záštitu rektora Univerzity Karlovy, Akademie múzických umění i dílčích fakult.

„Chceme studenty více propojit s akademickou půdou a seznámit je s možnostmi zapojení do studentského života. Jde nám o vytvoření události, na níž se studenti baví, ale zároveň jsou i jejími aktivními tvůrci a pořadateli,“ uvedla hlavní organizátorka a hospodářka Karolína Chloubová.

Alegorický průvod ke Karolinu

A jak bude alternativní Majáles v reálu vypadat? „Hlavní část Majálesu se uskuteční 1. května, kdy projde alegorický průvod centrem Prahy. Průvod bude směřovat na Ovocný trh ke Karolinu, kde bude následně navazovat program v podobě hudebních koncertů, divadelních představení, filmových produkcí a dalších akcí prezentujících aktivity studentů,“ dodala Chloubová.

Na výrobě masek se mohou aktivně podílet všichni účastníci Majálesu. V neposlední řadě si studenti chtějí zvolit svého krále či královnu, který či která jim půjde celý následující akademický rok příkladem.

Po průvodu budou následovat diskuse a kulturní program. Studenti připravují například panelovou diskuzi na téma „Co je Majáles?“ či debatu s podtitulem „Studentský život před rokem 1989“.

„Většina programu bude vyplněna vystoupeními studentských kapel, divadlem, studentskými spolky či dalšími studentskými kulturními projekty. Akce se uskuteční především v prostorách Univerzity Karlovy – v Karolinu, dvorech v Celetné ulici a ve studentském klubu K4. Prostor dostanou ale i studenti z jiných fakult,“ uvedl koordinátor hlavního programu Luboš Rypka.

Předmájové akce

První květen bude však až vyvrcholením Majálesu. Před tímto datem organizátoři chystají také takzvané předmajálesové dění, jehož účelem bude seznámit studenty s podstatou a charakterem majálesu.

„V jednání je například debata s pamětníky legendárních majálesů z 60. let či filmová promítání. Vstup na všechny akce bude zdarma. O možnostech aktivit i dalšího intelektuálního a osobního rozvoje budou zájemce informovat Majálesové noviny a stánky studentských spolků,“ uvedla koordinátorka doprovodného programu Sára Vidímová.

Průvod klasického Pražského Majálesu, vůči kterému se studentský Majáles chce vyhranit, vyjde 30. dubna v poledne z rohu ulic Vodičkova a Jungmannova. Dorazí do Stromovky, kde ve 13.30 začne Majáles Open Air festival – hrát a zpívat budou například zpěvák Tomáš Klus či kapely Chinaski, Kryštof, Wohnout nebo Monkey Business a mnohé další.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru