Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Studentský závodní tým CTU Lions křtil novou motorku EVO 3.0 electric
Křest motorky. Foto: ČVUT

Studentský závodní tým CTU Lions křtil novou motorku EVO 3.0 electric

Již za necelý týden vyrazí studentský závodní tým CTU Lions na finálový závod do španělského Aragonu a změří zde síly s dalšími téměř 50 týmy z celého světa v kategorie MOTOSTUDENT ELECTRIC v rámci již 7. ročníku mezinárodního projektu MOTOSTUDENT. Ještě před jejich odjezdem byla slavnostně odhalena a pokřtěna nová motorka na elektrický pohon EVO 3.0, kterou tým navrhoval a následně postavil v rámci tohoto ročníku soutěže.

„Pro CTU Lions jde o již třetí elektrickou motorku. Motor mají všechny týmy stejný, dodaný od pořadatele, je poprvé vodou chlazený a o něco výkonnější než ten loňský, ale vše ostatní od konstrukce rámu po baterie, to už je unikátní záležitost každého týmu,“ řekl team leader Josef Svoboda. 

Pro nový model EVO 3.0 zvolili novou chemii bateriových článků Li-pol, především pro výhodný poměr objemu a hmotnosti vůči povolenému vybíjecímu proudu. Další výhodou je také plochý tvar článků, oproti válečkovým je lze snáze uspořádat do jediného pravoúhlého battery boxu. 

Předešlý model motorky EVO 2.0 konstruovaný pro závodní sezonu 2020/2021 má totiž poměrně složitou konstrukci skládající se ze tří celků. Rám nového stroje je navržen na podobném principu jako v minulém ročníku, tj. hliníkové výpalky, svařené a tepelně opracované, ale ve zcela novém tvarování přizpůsobeném pro nový model. 

Slavnostního křtu se kromě členů týmu zúčastnil děkan Fakulty dopravní Ondřej Přibyl a proděkan pro vědu a výzkum Ondřej Jiroušek. „Obrovské nasazení každého jednoho člena týmu, a především jejich odhodlání učit se novým věcem a řešit řadu velmi sofistikovaných problémů při vývoji a konstrukci, je opravdu dechberoucí a já mám velkou radost, že máme na fakultě takové studentky a studenty,“ sdělil Přibyl. 

Kdo jsou CTU Lions? 

Studentský závodní tým tvoří studenti především z Fakulty dopravní ČVUT, dále pak Fakult strojní, elektrotechnické a jaderné a fyzikálně inženýrské. Studenti v rámci svého studia vyvíjejí a staví závodní motorky pro mezinárodní soutěž MotoStudent. V současnosti již pouze elektrické, ale v minulosti postavili i několik spalovacích. 

Tým vznikl v roce 2015 a v říjnu 2016 ve Španělském Aragonu odjel první závod s prvním modelem benzínové motorky. V následující sezoně 2017/2018 se jako jedni z mála už zúčastnili soutěže v obou kategoriích – ELECTRIC a PETROL. S elektrickou motorkou se v sezóně 2017/2018 z celkového počtu 27 elektrických motocyklů umístili na 9. místě.

V následujícím ročníku 2020/2021 se s novým motocyklem CTU Lions EVO 2.0 Electric umístili ze 45 týmů na 12. místě. Studentský závodní tým Fakulty dopravní ČVUT v Praze CTU Lions tak velmi úspěšně reprezentuje Českou republiku na mezinárodní úrovni. 

O soutěži MotoStudent 

Soutěž MotoStudent je postavena na čistě studentských týmech z celého světa se zapojením 80 univerzit ze čtyř kontinentů. Skládá se ze dvou kategorií Petrol a Electric a probíhá ve formátu dvouletých období – závodních sezón. 

Součástí soutěže není jen finální závod, ale průběžné hodnocení dílčích technických zpráv o návrhu, vývoji, stavbě a testování. Zvláštní zprávou je zpráva věnující se vývoji inovace. Dále pak v minulosti business plán pro malou až středně velkou firmu, která by daný motocykl mohla sériově vyrábět, a nyní management plán věnující se strategickému směřování a finanční situaci týmu. 

Vrcholem soutěže je pak několikadenní event na španělském okruhu Motorland Aragon, kde probíhá postupně statická zkouška a ověřuje se bezpečnost konstrukce, následuje dynamická zkouška motocyklu, při které profesionální jezdci zkouší chování motocyklu. 

Součástí dynamických zkoušek je i test brzdění, akcelerace, jízda zručnosti a maximální rychlost. Poslední disciplínou je hlavní závod na okruhu, který se po vzoru velkých cen dělí na kvalifikaci a hlavní závod. Výsledné umístění týmu v soutěži určí úspěchy ve všech disciplínách, tj. kvalita odevzdaných technických zpráv, technické parametry motocyklu a samozřejmě také jeho umístění v závodu. 

„Tak tedy ať se týmu CTU Lions i letos podaří uspět v nabité konkurenci, a přejme si více takových projektů a aktivit, které by přilákaly studenty ke studiu technických oborů. Protože mít dostatek technicky vzdělaných vysokoškoláků by mělo být prioritou každé vyspělé společnosti, která cílí na zkvalitňování života nás všech, ale hlavně technika je obor krásný a každý si v ní může najít své místo,“ dodala tisková mluvčí fakulty Petra Skolilová. 

Více o závodním týmu CTU Lions: http://www.ctulions.cz/index.html

Více o soutěži MotoStudent https://www.motostudent.com


Autor: puc

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru