dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Studentské volby v Praze? Vyhrála TOP 09 před Piráty a Babišem. ČSSD a ODS propadly
Studentské volby. Ilustrační foto: Martin Wach / jsns.cz

Studentské volby v Praze? Vyhrála TOP 09 před Piráty a Babišem. ČSSD a ODS propadly

V Praze se do projektu Studenstké volby zapojilo sedmatřicet gymnázií, sedmadvacet středních odborných škol a šest učilišť. Celkem svůj hlas odevzdalo 7 503 studentů. Skoro třetinu hlasů získala od studentů strana TOP 09. Na druhém místě skončila se ziskem 17,7 procent hlasů Česká pirátská strana. Pomyslný bronz bere hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše.

Studentské volby

Před každými reálnými volbami v České republice se školy mohou zapojit do projektu Studentské volby, za kterým stojí společnosti Člověk v tísni. Cílem je seznámit žáky a studenty s volebním systémem České republiky a zvýšit účast prvovoličů ve volbách skutečných.

Přes pět procent, kterých je v klasických volbách potřeba dosáhnout pro vstup do Poslanecké sněmovny, se v Praze dostala, byť velmi těsně, Strana zelených. Pokud by ta však v předčasných volách získala stejné procento hlasů jako v těch studentských, tedy 5,05 procent, asi by se tolik nezlobila. Její současné preference jsou totiž nižší.

ODS, kterou by v Praze volilo v studentských volbách jen 6,85 % studentů, by však ve volbách za tři týdny asi takový výsledek vůbec nepotěšil.

Ještě více propadla ČSSD, které dalo hlas jen 4,11 procent mladých lidí. Úspěšnější než sociální demokracie byla dokonce i Dělnická strana sociální spravedlnosti, která získala 4,54 procent hlasů. Komunisté dostali 2,51 procent, lidovci jen o desetinu více. 

Zeman, Klaus, Okamura i Paroubek u studentů propadli

A Zemanovci? To byl propadák. Studenti Straně práv občanů – Zemanovci nedali ani procento hlasů. Jednou tolik hlasů, co získala partaj spřízněná se současným prezidentem, dokonce dostali monarchisté, kteří by v čele státu nejraději viděli krále.

Anketa

Již víte, koho budete volit?

77%
(77%)
14%
(14%)
V Praze u mladých lidí propadl i expremiér Jiří Paroubek, dostal jen dvě desetina procenta. Studenty si nezískal ani Tomio Okamura. Pro jeho Úsvit přímé demokracie nehlasovala ani tři procenta zúčastněných studentů. Ještě hůře dopadl volební blok Hlavu vzhůru, který podporuje bývalý prezident Václav Klaus.

Tři volební subjekty nedostaly v metropoli ve studentských volbách žádný hlas. Byla to Romská demokratická strana, Volební principy prázdných a blokovaných židlí a také Klub angažovaných nestraníků.


Autor: Dalibor Kracík

Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru