dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Pražský život

Studentská literární soutěž Cena Maxe Broda 2014 zná vítěze. Ocenění si převzali ve Valdštejnském paláci

Jubilejní 20. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda završilo slavnostní vyhlášení a ocenění vítězů, které se konalo ve středu 25. června ve 14 hodin v Rytířském sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu České republiky.

Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Podařilo se jí mnohé: od postavení pomníku Franze Kafky, přes první vydání souborného díla Franze Kafky v českém jazyce ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky, po vybudování Centra Franze Kafky, kulturního střediska se společenským sálem a knihovnami v srdci pražského Josefova, v Široké ulici. Společnost Franze Kafky má přibližně 1000 členů z celkem 23 států světa.

Letošními laureáty Ceny Maxe Broda se stali: 1. místo Miroslav Šiška (student Gymnázia Zikmunda Wintera v Rakovníku; esej Max Brod – Muž ze stínu), 2. místo Esther Idris Beshirová (20 let; esej V domečku z karet na téma Mé místo v životě), 3. místo Šárka Melicharová (16 let; Všestary; esej Místo na světě). Čestné uznání získala Eliška Klimentová (19 let; studentka Gymnázia Jana Keplera v Praze; esej Ryby v síti na téma Jsou sociální sítě přínosem pro život lidí?).

Vítězové vzešli z celkem pětašedesáti účastníků, mladých talentovaných autorů a autorek ve věku od 15 do 20 let, kteří psali esej na jedno ze tří daných témat. Největší zájem (33 prací) vzbudilo téma Mé místo ve světě. Kde bych chtěl/a žít? Na téma Jsou sociální sítě přínosem pro život lidí? se zaměřilo 27 autorů a 4 hledali odpověď na otázku Proč má tato literární cena jméno Maxe Broda? Texty hodnotila porota ve složení: socioložka a spisovatelka Jiřina Šiklová, nakladatelská redaktorka Marie Vodičková, redaktor a překladatel Petr Matoušek, redaktor a spisovatel Marek Šindelka, literární badatel a kritik Vladimír Vodička.

Cenu Maxe Broda pořádá občanské sdružení Společnost Franze Kafky se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. Organizátory těší rostoucí zájem – letos soutěž obeslalo o 25 více studentů (celkem 21) a studentek (celkem 43) než v loňském roce, většinou z pražských středních škol. Přestože je soutěž primárně určená mladým lidem ve věku středoškoláků, letos se jí s zúčastnili i 4 autoři mladší 15 let.

Na slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci účastníci soutěže dostali monografii Jak porozumět Kafkovi od německého autora Hanse Dietera Zimmermanna a knihu rozhovorů Za vodou od Jana Nováka z produkce Nakladatelství Franze Kafky.  Vítězové si navíc odnesli finanční odměnu (podle umístění 6000, 3500 a 2000 Kč) a knihu Dopisy Felice Franze Kafky. Příjemným zpestřením byly hudební vstupy skupiny Františka a Martina Vlčkových a závěrečná prohlídka Valdštejnského paláce. Slavnostní vyhlášení výsledků 20. ročníku studentské literární soutěže Cena Maxe Broda se konalo pod záštitou předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice PhDr. Jaromíra Jermáře.


Další články
Nahoru