Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Studentská literární soutěž Cena Maxe Broda 2014 zná vítěze. Ocenění si převzali ve Valdštejnském paláci

Jubilejní 20. ročník studentské literární soutěže o nejlepší esej Cena Maxe Broda završilo slavnostní vyhlášení a ocenění vítězů, které se konalo ve středu 25. června ve 14 hodin v Rytířském sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu České republiky.

Společnost Franze Kafky je nevládní nezisková organizace, která byla založena v roce 1990. Jejím hlavním cílem je přispět k oživení tradic, z nichž vzešel unikátní fenomén tzv. pražské německé literatury, a obnovit obecné povědomí o významu kulturní plurality středoevropského regionu, kde spolu po staletí žili Češi, Němci a Židé. Jméno Franze Kafky je pro ni symbolem zmíněných tradic, věnuje jeho dílu soustavnou pozornost a usiluje o to, aby se stalo přirozenou součástí českého kulturního kontextu. Podařilo se jí mnohé: od postavení pomníku Franze Kafky, přes první vydání souborného díla Franze Kafky v českém jazyce ve vlastním Nakladatelství Franze Kafky, po vybudování Centra Franze Kafky, kulturního střediska se společenským sálem a knihovnami v srdci pražského Josefova, v Široké ulici. Společnost Franze Kafky má přibližně 1000 členů z celkem 23 států světa.

Letošními laureáty Ceny Maxe Broda se stali: 1. místo Miroslav Šiška (student Gymnázia Zikmunda Wintera v Rakovníku; esej Max Brod – Muž ze stínu), 2. místo Esther Idris Beshirová (20 let; esej V domečku z karet na téma Mé místo v životě), 3. místo Šárka Melicharová (16 let; Všestary; esej Místo na světě). Čestné uznání získala Eliška Klimentová (19 let; studentka Gymnázia Jana Keplera v Praze; esej Ryby v síti na téma Jsou sociální sítě přínosem pro život lidí?).

Vítězové vzešli z celkem pětašedesáti účastníků, mladých talentovaných autorů a autorek ve věku od 15 do 20 let, kteří psali esej na jedno ze tří daných témat. Největší zájem (33 prací) vzbudilo téma Mé místo ve světě. Kde bych chtěl/a žít? Na téma Jsou sociální sítě přínosem pro život lidí? se zaměřilo 27 autorů a 4 hledali odpověď na otázku Proč má tato literární cena jméno Maxe Broda? Texty hodnotila porota ve složení: socioložka a spisovatelka Jiřina Šiklová, nakladatelská redaktorka Marie Vodičková, redaktor a překladatel Petr Matoušek, redaktor a spisovatel Marek Šindelka, literární badatel a kritik Vladimír Vodička.

Cenu Maxe Broda pořádá občanské sdružení Společnost Franze Kafky se záměrem podpořit a vést mladé lidi k samostatnému uvažování, k hlubšímu zamyšlení nad aktuálními společenskými a kulturními jevy a k pěstování dovednosti přesného a kultivovaného písemného vyjádření vlastního názoru. Organizátory těší rostoucí zájem – letos soutěž obeslalo o 25 více studentů (celkem 21) a studentek (celkem 43) než v loňském roce, většinou z pražských středních škol. Přestože je soutěž primárně určená mladým lidem ve věku středoškoláků, letos se jí s zúčastnili i 4 autoři mladší 15 let.

Na slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci účastníci soutěže dostali monografii Jak porozumět Kafkovi od německého autora Hanse Dietera Zimmermanna a knihu rozhovorů Za vodou od Jana Nováka z produkce Nakladatelství Franze Kafky.  Vítězové si navíc odnesli finanční odměnu (podle umístění 6000, 3500 a 2000 Kč) a knihu Dopisy Felice Franze Kafky. Příjemným zpestřením byly hudební vstupy skupiny Františka a Martina Vlčkových a závěrečná prohlídka Valdštejnského paláce. Slavnostní vyhlášení výsledků 20. ročníku studentské literární soutěže Cena Maxe Broda se konalo pod záštitou předsedy Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice PhDr. Jaromíra Jermáře.


Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru