dnes
Sobota - oblacno
21°C
zítra
Neděle - jasno
20°C
pozítří
Pondělí - jasno
18°C
Pražská kultura

Studenti zachytili co dělat, když se valí povodeň na Prahu

Nejčastěji se vyskytující mimořádnou událostí je na území hlavního města povodeň. Praha každoročně prověřuje připravenost na tuto pohromu a poslední takové cvičení se uskutečnilo na podzim loňského roku v Holešovicích. Celý jeho průběh od nočních hodin natočili studenti čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy sdělovací techniky. 

Krátký filmový dokument Radovana Táborského a Stanislava Pecháče měl dnes slavnostní premiéru v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Další cvičení Prahu čeká opět na podzim. Tentokrát půjde o noční cvičení v oblasti Troji, jehož součástí bude i uzavření části Tunelového komplexu Blanka.

Desetiminutový dokument zachycuje celou výstavbu protipovodňových opatření v oblasti Holešovic. První záběry vznikly ještě za tmy v nočních hodinách, kdy se mobilní stěny připravovaly k převozu ze skladu v Dubči. Kamery zachytily jejich převoz i samotnou výstavbu, do které se zapojilo několik složek. Celkové náklady na dokument byly 70 000 korun. Filmový dokument natočili studenti oboru Filmová a televizní tvorba Střední průmyslové školy sdělovací techniky Radovan Táborský a Stanislav Pecháč.

„Praha od ničivých povodní z roku 2002 pracuje na tom, aby se dokázala s velkou vodou co nejlépe vypořádat. Dnes máme celý systém protipovodňových opatření. Cvičení, jako bylo to loňské a bude i letošní, jsou nezbytně nutná, abychom prověřili veškeré činnosti k zajištění funkčního systému. Filmový dokument ukazuje náročnost práce všech složek a zároveň poskytne běžnému divákovi řadu informací, které možná ani o protipovodňové ochraně Prahy nevěděl,“ uvedl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.

Poslední povodní velkého rozsahu, která zasáhla hlavní město Prahu, byla povodeň z června roku 2013. Protipovodňová cvičení se zpravidla organizují jedenkrát za rok. Většinou se konají v době, kdy hlavní město Prahu z hlediska dlouhodobého pozorování povodně neohrožují – tedy na přelomu měsíců září a října.

Cvičení Holešovice 2016
Loňské cvičení Holešovice 2016 prověřilo výstavbu protipovodňových opatření na území městské části Praha 7 Holešovice. Protipovodňové stěny zde dosahují celkové délky 2 538,9 metrů a jsou jedny z nejdelších v rámci celého města. Náklady na cvičení Holešovice 2016 byly zhruba 1 900 000 korun.

Cvičení Troja 2017
Cvičení Troja 2017 má prověřit výstavby protipovodňových opatření na území městské části Praha-Troja. V této oblasti je jedna z nejsložitějších částí protipovodňové ochrany města. Například v ulici Pod Havránkou je atypické mobilní protipovodňové opatření s výškou přes šest metrů. Nutné bude také prověřit funkčnost stěn na nerezovém těsnícím prahu (v ulici Povltavská pod mostem Barikádníků), který je po havárii.

Kvůli cvičení bude nutné uzavřít Tunelový komplex Blanka, i proto se uskuteční v nočních hodinách. Uzavření komplexu bude využito k jeho pravidelné kontrole a údržbě. Cvičení je naplánováno na noc z 30. září na 1. října od 18.00 do 6.00 hodin.

Radovan Táborský
Odmalička jsem vyrůstal u filmu, takže bylo jen otázkou času, jestli se nějaké profesi budu věnovat. Nejblíže jsem měl k herectví, ale svět za kamerou se pro mě stal zajímavější. Samotné kameře se věnuji krátce, proto nejsem hotový kameraman. Pracoval jsem na mnoha projektech jako asistent nebo druhý kameraman. Nejzajímavější prací byl cyklus „Národní klenoty II,“ který vysílala Česká televize. Dokumentární cyklus je o památkách, které se snaží dostat na seznam UNESCO. Zatím jediný počin, na němž jsem se podílel jako hlavní kameraman, je film „Někdy nemusíme“, který má v dohledné době vyjít.

Stanislav Pecháč
Svou zálibu ve filmech a natáčení jsem objevil již na prvním stupni základní školy, kdy jsem na naší zahradě přetáčel mimozemský svět Hvězdných válek. Nyní studuji na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské a definuje mě zejména láska k filmové hudbě a režii. Náš nejnovější počin “Někdy nemusíme“, na kterém jsme společně s kolegou pracovali, jsem režíroval a složil k němu hudební doprovod. Ve spolupráci chceme pokračovat a již teď plánujeme další snímek.  

Film je ke stažení v odkazu: https://goo.gl/XcV4rp


Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Panochovo kvarteto ve lhoteckém kostele

16. dubna 2019 v 08:41

Benefiční koncert klasické hudby pořádá v pondělí 27. května od 19 hodin farnost při kostele Panny Marie Královny míru v Praze – Lhotce.

Výstava: Malešická průmyslová oblast

14. dubna 2019 v 06:45

Malešická průmyslová oblast je převážně součástí katastrálního území Malešice. Malou částí zasahuje do katastru Strašnice, Hostivař, Štěrboholy a Kyje. Administrativně spadá pod městskou část Praha 10, Praha 14 a Praha 15.

Pavlína Jíšová zve na křest a koncert

12. dubna 2019 v 08:04

Folková zpěvačka Pavlína Jíšová vydává své již desáté album.

Iluze a Skutečnost Gabriely Kryl v Galerii 9

11. dubna 2019 v 09:30

Výstava Gabriely Kryl – Iluze a Skutečnost bude k vidění zdarma v Galerii 9 od 16. dubna.

Barvou, tlakem, žárem, tahem. Výstava v Bílém domě

11. dubna 2019 v 06:38

Od středy 17. dubna můžete v Bílém domě, U Meteoru 6, Praha 8 – Libeň, navštívit výstavu, kterou pořádá Praha 8 a Střední odborná škola uměleckořemeslná. Výstava potrvá do 21. června.

Letní kino v Praze 13 za týden

9. dubna 2019 ve 20:31

Technologicko-informační centrum Cyberdog, které bylo na základě návrhu Davida Černého a Tomáše Císaře otevřeno vloni v listopadu, spouští projekt Letního kina. V úterý 16. dubna uvidíte kultovní sci-fi film Tima Burtona Mars útočí! s Jackem Nicholsnem, Annette Beningovou a Piercem Brosnanem...

Další články
Nahoru