dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Pražská kultura

Studenti zachytili co dělat, když se valí povodeň na Prahu

Nejčastěji se vyskytující mimořádnou událostí je na území hlavního města povodeň. Praha každoročně prověřuje připravenost na tuto pohromu a poslední takové cvičení se uskutečnilo na podzim loňského roku v Holešovicích. Celý jeho průběh od nočních hodin natočili studenti čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy sdělovací techniky. 

Krátký filmový dokument Radovana Táborského a Stanislava Pecháče měl dnes slavnostní premiéru v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Další cvičení Prahu čeká opět na podzim. Tentokrát půjde o noční cvičení v oblasti Troji, jehož součástí bude i uzavření části Tunelového komplexu Blanka.

Desetiminutový dokument zachycuje celou výstavbu protipovodňových opatření v oblasti Holešovic. První záběry vznikly ještě za tmy v nočních hodinách, kdy se mobilní stěny připravovaly k převozu ze skladu v Dubči. Kamery zachytily jejich převoz i samotnou výstavbu, do které se zapojilo několik složek. Celkové náklady na dokument byly 70 000 korun. Filmový dokument natočili studenti oboru Filmová a televizní tvorba Střední průmyslové školy sdělovací techniky Radovan Táborský a Stanislav Pecháč.

„Praha od ničivých povodní z roku 2002 pracuje na tom, aby se dokázala s velkou vodou co nejlépe vypořádat. Dnes máme celý systém protipovodňových opatření. Cvičení, jako bylo to loňské a bude i letošní, jsou nezbytně nutná, abychom prověřili veškeré činnosti k zajištění funkčního systému. Filmový dokument ukazuje náročnost práce všech složek a zároveň poskytne běžnému divákovi řadu informací, které možná ani o protipovodňové ochraně Prahy nevěděl,“ uvedl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.

Poslední povodní velkého rozsahu, která zasáhla hlavní město Prahu, byla povodeň z června roku 2013. Protipovodňová cvičení se zpravidla organizují jedenkrát za rok. Většinou se konají v době, kdy hlavní město Prahu z hlediska dlouhodobého pozorování povodně neohrožují – tedy na přelomu měsíců září a října.

Cvičení Holešovice 2016
Loňské cvičení Holešovice 2016 prověřilo výstavbu protipovodňových opatření na území městské části Praha 7 Holešovice. Protipovodňové stěny zde dosahují celkové délky 2 538,9 metrů a jsou jedny z nejdelších v rámci celého města. Náklady na cvičení Holešovice 2016 byly zhruba 1 900 000 korun.

Cvičení Troja 2017
Cvičení Troja 2017 má prověřit výstavby protipovodňových opatření na území městské části Praha-Troja. V této oblasti je jedna z nejsložitějších částí protipovodňové ochrany města. Například v ulici Pod Havránkou je atypické mobilní protipovodňové opatření s výškou přes šest metrů. Nutné bude také prověřit funkčnost stěn na nerezovém těsnícím prahu (v ulici Povltavská pod mostem Barikádníků), který je po havárii.

Kvůli cvičení bude nutné uzavřít Tunelový komplex Blanka, i proto se uskuteční v nočních hodinách. Uzavření komplexu bude využito k jeho pravidelné kontrole a údržbě. Cvičení je naplánováno na noc z 30. září na 1. října od 18.00 do 6.00 hodin.

Radovan Táborský
Odmalička jsem vyrůstal u filmu, takže bylo jen otázkou času, jestli se nějaké profesi budu věnovat. Nejblíže jsem měl k herectví, ale svět za kamerou se pro mě stal zajímavější. Samotné kameře se věnuji krátce, proto nejsem hotový kameraman. Pracoval jsem na mnoha projektech jako asistent nebo druhý kameraman. Nejzajímavější prací byl cyklus „Národní klenoty II,“ který vysílala Česká televize. Dokumentární cyklus je o památkách, které se snaží dostat na seznam UNESCO. Zatím jediný počin, na němž jsem se podílel jako hlavní kameraman, je film „Někdy nemusíme“, který má v dohledné době vyjít.

Stanislav Pecháč
Svou zálibu ve filmech a natáčení jsem objevil již na prvním stupni základní školy, kdy jsem na naší zahradě přetáčel mimozemský svět Hvězdných válek. Nyní studuji na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské a definuje mě zejména láska k filmové hudbě a režii. Náš nejnovější počin “Někdy nemusíme“, na kterém jsme společně s kolegou pracovali, jsem režíroval a složil k němu hudební doprovod. Ve spolupráci chceme pokračovat a již teď plánujeme další snímek.  

Film je ke stažení v odkazu: https://goo.gl/XcV4rp


Film: Stavitel chrámu Petr Parléř

Dnes v 09:23

Snímek Stavitel chrámu je adaptací pověsti o architektu Petru Parléřovi, kterému dal Karel IV. za úkol dostavět v Praze chrám sv. Víta.

Dny Severu 2018 Praha začnou v úterý

Dnes v 09:13

Devátý ročník festivalu severské kultury se zaměří na tabu a témata, o nichž se v dané společnosti nemluví, ale vyskytují se po celém světě. Severské země obvykle vnímáme jako pokrokové a liberální státy, v nichž se otevřeně diskutuje o všem a kde žádná (auto)cenzura neexistuje. Neplatilo to však...

Olga Havlová ve vzpomínkách – beseda s Danou Němcovou

Dnes v 09:04

V rámci doprovodného programu výstavy fotografií k nedožitým 85. narozeninám Olgy Havlové v KC Zahrada se koná beseda s členkou správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Danou Němcovou.

Stav přírody. Výstava obrazů malířky Albíny Gorbíny

19. října 2018 v 17:48

Od středy 24. října najdete v Knihovně Antonína Švehly novou výstavu obrazů mladé amatérské malířky Albíny Gorbíny, která v Praze vystavuje vůbec poprvé.

Sarah Pinborough: Knižní novinka Tiché lži jsou napínavým psychologickým thrillerem

19. října 2018 v 16:11

Autorka bestselleru Ví o tobě se vrací s neuvěřitelně propracovaným, napínavým psychologickým thrillerem o třech ženách, jejich tajemstvích a nebezpečí, kterému nemohou uniknout.

Palm Off Fest 2018 zve na bezplatné filmové projekce s diskuzemi

19. října 2018 v 08:16

Festival Palm Off Fest ve spolupráci s projektem KineDok nabídne v rámci doprovodného programu také bezplatné filmové projekce pro veřejnost a diskuse k několika výrazným snímkům. 

Program národních oslav 100 let republiky – Oslavme společné století v Praze

18. října 2018 v 09:57

V centru Prahy vyvrcholí o víkendu 27. – 28. října národní oslavy k příležitosti sto let vzniku republiky. Pražany a návštěvníky z celé republiky a zahraničí čeká bohatý program, který dnes na tiskové konferenci představili zástupci hl. m. Prahy, agentury Czech Tourism, Českého rozhlasu, Českých...

Zuzana Stirská: Jen já a klavír

18. října 2018 v 07:45

Zuzana Stirská je po mnoho let spojována se souborem Fine Gospel Time. Teď přichází s komorním představením, ve kterém se Zuzana blýskne širokou škálou svých pěveckých schopností. Je stejně dobrá zpěvačka spirituálů, gospelů, ale i šansonů, muzikálů a dokonce i jazzových...

Múzy dětem v galerii Portheimka

18. října 2018 v 07:20

Praha 5 zve na benefiční výstavu výtvarných děl ve prospěch dětí ze zařízení náhradní výchovy z celé ČR – Múzy dětem, do galerie Portheimka. Výstava se koná do 25. listopadu.

Před sto lety a dnes. Koncert k výročí vzniku Československé republiky s doprovodným programem

17. října 2018 ve 21:19

Další z akcí k významnému výročí vzniku Československé republiky si pro vás připravila třetí městská část 24. října od 14 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad. Na pódiu se vystřídají kapely jako Péro za kloboukem, Kateřina Steinerová & Her Swing Boys či legendární Garage & Tony...

Praha 5: Výstava Inka v Altánu Klamovka

17. října 2018 ve 14:55

Výstavy Barbory Čápové „Inka” v galerii Altánu Klamovka byla zahájena v úterý 16. října a potrvá do 10. listopadu.

Další články
Nahoru