dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Pražská kultura

Studenti zachytili co dělat, když se valí povodeň na Prahu

Nejčastěji se vyskytující mimořádnou událostí je na území hlavního města povodeň. Praha každoročně prověřuje připravenost na tuto pohromu a poslední takové cvičení se uskutečnilo na podzim loňského roku v Holešovicích. Celý jeho průběh od nočních hodin natočili studenti čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy sdělovací techniky. 

Krátký filmový dokument Radovana Táborského a Stanislava Pecháče měl dnes slavnostní premiéru v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Další cvičení Prahu čeká opět na podzim. Tentokrát půjde o noční cvičení v oblasti Troji, jehož součástí bude i uzavření části Tunelového komplexu Blanka.

Desetiminutový dokument zachycuje celou výstavbu protipovodňových opatření v oblasti Holešovic. První záběry vznikly ještě za tmy v nočních hodinách, kdy se mobilní stěny připravovaly k převozu ze skladu v Dubči. Kamery zachytily jejich převoz i samotnou výstavbu, do které se zapojilo několik složek. Celkové náklady na dokument byly 70 000 korun. Filmový dokument natočili studenti oboru Filmová a televizní tvorba Střední průmyslové školy sdělovací techniky Radovan Táborský a Stanislav Pecháč.

„Praha od ničivých povodní z roku 2002 pracuje na tom, aby se dokázala s velkou vodou co nejlépe vypořádat. Dnes máme celý systém protipovodňových opatření. Cvičení, jako bylo to loňské a bude i letošní, jsou nezbytně nutná, abychom prověřili veškeré činnosti k zajištění funkčního systému. Filmový dokument ukazuje náročnost práce všech složek a zároveň poskytne běžnému divákovi řadu informací, které možná ani o protipovodňové ochraně Prahy nevěděl,“ uvedl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.

Poslední povodní velkého rozsahu, která zasáhla hlavní město Prahu, byla povodeň z června roku 2013. Protipovodňová cvičení se zpravidla organizují jedenkrát za rok. Většinou se konají v době, kdy hlavní město Prahu z hlediska dlouhodobého pozorování povodně neohrožují – tedy na přelomu měsíců září a října.

Cvičení Holešovice 2016
Loňské cvičení Holešovice 2016 prověřilo výstavbu protipovodňových opatření na území městské části Praha 7 Holešovice. Protipovodňové stěny zde dosahují celkové délky 2 538,9 metrů a jsou jedny z nejdelších v rámci celého města. Náklady na cvičení Holešovice 2016 byly zhruba 1 900 000 korun.

Cvičení Troja 2017
Cvičení Troja 2017 má prověřit výstavby protipovodňových opatření na území městské části Praha-Troja. V této oblasti je jedna z nejsložitějších částí protipovodňové ochrany města. Například v ulici Pod Havránkou je atypické mobilní protipovodňové opatření s výškou přes šest metrů. Nutné bude také prověřit funkčnost stěn na nerezovém těsnícím prahu (v ulici Povltavská pod mostem Barikádníků), který je po havárii.

Kvůli cvičení bude nutné uzavřít Tunelový komplex Blanka, i proto se uskuteční v nočních hodinách. Uzavření komplexu bude využito k jeho pravidelné kontrole a údržbě. Cvičení je naplánováno na noc z 30. září na 1. října od 18.00 do 6.00 hodin.

Radovan Táborský
Odmalička jsem vyrůstal u filmu, takže bylo jen otázkou času, jestli se nějaké profesi budu věnovat. Nejblíže jsem měl k herectví, ale svět za kamerou se pro mě stal zajímavější. Samotné kameře se věnuji krátce, proto nejsem hotový kameraman. Pracoval jsem na mnoha projektech jako asistent nebo druhý kameraman. Nejzajímavější prací byl cyklus „Národní klenoty II,“ který vysílala Česká televize. Dokumentární cyklus je o památkách, které se snaží dostat na seznam UNESCO. Zatím jediný počin, na němž jsem se podílel jako hlavní kameraman, je film „Někdy nemusíme“, který má v dohledné době vyjít.

Stanislav Pecháč
Svou zálibu ve filmech a natáčení jsem objevil již na prvním stupni základní školy, kdy jsem na naší zahradě přetáčel mimozemský svět Hvězdných válek. Nyní studuji na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské a definuje mě zejména láska k filmové hudbě a režii. Náš nejnovější počin “Někdy nemusíme“, na kterém jsme společně s kolegou pracovali, jsem režíroval a složil k němu hudební doprovod. Ve spolupráci chceme pokračovat a již teď plánujeme další snímek.  

Film je ke stažení v odkazu: https://goo.gl/XcV4rp


Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Koncert vítězů soutěže Talent Prahy 5

14. ledna 2019 ve 12:05

Vítězové 12. ročníku soutěže Talent Prahy 5 se představí ve středu 30. ledna od 19 hodin v Národním domě na Smíchově, kde si zahrají s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Úspěšný projekt podpory mladých hudebních talentů založila před dvanácti lety radnice Prahy 5, u jeho zrodu stál i radní...

Koncert: Ochepovsky kvintet

14. ledna 2019 v 10:19

Winternitzova vila uvádí 17. ledna v 19 hodin koncert Jazzového uskupení Ochepovsky Kvintet. V prostorách prvorepublikové vily zazní autorské Jazzové skladby mladého ruského autora Igora Ochepovského, žijícího již 8 let v Praze.

Praha 11: Josef Fousek vystoupí v KC Zahrada

14. ledna 2019 v 09:44

Zítra od 20 hodin se koná koncert českého písničkáře, textaře, spisovatele, básníka a fotografa Pepy Fouska.

Výstava Ivy Hüttnerové do 20. ledna

14. ledna 2019 v 07:09

Výstava olejů a grafik herečky a výtvarnice Ivy Hüttnerové u v Galerii v přízemí Novoměstské radnice.

Výstava obrazů Jolany Čechové

13. ledna 2019 v 09:30

Obrazy a kresby Jolany Čechové najdete v Galerii 14, nám. Plk. Vlčka 686, Černý Most. Výstava potrvá do 31. ledna a bude otevřena vždy v úterý, středu a čtvrtek od l4 do 18 hodin.

Kostel svatého Martina ve zdi rozezní Ticho za Jana Palacha

12. ledna 2019 v 19:30

Bohdan Mikolášek je folkový písničkář. Jeho nejznámější písní je Dům, kde bydlí láska, která vznikla v roce 1968. Ovšem nejvýznamnější je píseň Ticho, kterou napsal v den, kdy zemřel Jan Palach. To bylo 19. ledna 1969. Jan Palach se upálil o tři dny dříve v horní části Václavského náměstí na...

Tomáš Halík představí knižní rozhovor nazvaný Vzdálená Evropa?

12. ledna 2019 v 07:35

Dvojjazyčnou knihu rozhovorů s Antonem Otte představí 18. ledna v 15:30 hodin na Vyšehradě v Novém děkanství, K Rotundě 10, Praha 2, Tomáš Halík společně Danielem Hermanem, bývalým ministrem kultury, a bývalým europoslancem Martinem Kastlerem.

Festival Řemesla živě – vyzkoušej si, zažij si

11. ledna 2019 v 09:35

Novoměstská radnice ve spolupráci s odbornými středními školami, učilišti a řemeslníky letos už pošesté zaplní 27. – 28. února své historické prostory řemeslnými workshopy.

Praha 9 zve na výstavu: Tibor Honty - Thanatos

11. ledna 2019 v 07:59

Výstava fotografií, jejichž autorem je Tibor Honty, se koná v Galerii 9 od 15. ledna do 7. února.

Další články
Nahoru