dnes
Středa - zatazeno
32°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
34°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
29°C
Pražská kultura

Studenti zachytili co dělat, když se valí povodeň na Prahu

Nejčastěji se vyskytující mimořádnou událostí je na území hlavního města povodeň. Praha každoročně prověřuje připravenost na tuto pohromu a poslední takové cvičení se uskutečnilo na podzim loňského roku v Holešovicích. Celý jeho průběh od nočních hodin natočili studenti čtvrtého ročníku Střední průmyslové školy sdělovací techniky. 

Krátký filmový dokument Radovana Táborského a Stanislava Pecháče měl dnes slavnostní premiéru v Městské knihovně na Mariánském náměstí. Další cvičení Prahu čeká opět na podzim. Tentokrát půjde o noční cvičení v oblasti Troji, jehož součástí bude i uzavření části Tunelového komplexu Blanka.

Desetiminutový dokument zachycuje celou výstavbu protipovodňových opatření v oblasti Holešovic. První záběry vznikly ještě za tmy v nočních hodinách, kdy se mobilní stěny připravovaly k převozu ze skladu v Dubči. Kamery zachytily jejich převoz i samotnou výstavbu, do které se zapojilo několik složek. Celkové náklady na dokument byly 70 000 korun. Filmový dokument natočili studenti oboru Filmová a televizní tvorba Střední průmyslové školy sdělovací techniky Radovan Táborský a Stanislav Pecháč.

„Praha od ničivých povodní z roku 2002 pracuje na tom, aby se dokázala s velkou vodou co nejlépe vypořádat. Dnes máme celý systém protipovodňových opatření. Cvičení, jako bylo to loňské a bude i letošní, jsou nezbytně nutná, abychom prověřili veškeré činnosti k zajištění funkčního systému. Filmový dokument ukazuje náročnost práce všech složek a zároveň poskytne běžnému divákovi řadu informací, které možná ani o protipovodňové ochraně Prahy nevěděl,“ uvedl radní hl. m. Prahy Libor Hadrava.

Poslední povodní velkého rozsahu, která zasáhla hlavní město Prahu, byla povodeň z června roku 2013. Protipovodňová cvičení se zpravidla organizují jedenkrát za rok. Většinou se konají v době, kdy hlavní město Prahu z hlediska dlouhodobého pozorování povodně neohrožují – tedy na přelomu měsíců září a října.

Cvičení Holešovice 2016
Loňské cvičení Holešovice 2016 prověřilo výstavbu protipovodňových opatření na území městské části Praha 7 Holešovice. Protipovodňové stěny zde dosahují celkové délky 2 538,9 metrů a jsou jedny z nejdelších v rámci celého města. Náklady na cvičení Holešovice 2016 byly zhruba 1 900 000 korun.

Cvičení Troja 2017
Cvičení Troja 2017 má prověřit výstavby protipovodňových opatření na území městské části Praha-Troja. V této oblasti je jedna z nejsložitějších částí protipovodňové ochrany města. Například v ulici Pod Havránkou je atypické mobilní protipovodňové opatření s výškou přes šest metrů. Nutné bude také prověřit funkčnost stěn na nerezovém těsnícím prahu (v ulici Povltavská pod mostem Barikádníků), který je po havárii.

Kvůli cvičení bude nutné uzavřít Tunelový komplex Blanka, i proto se uskuteční v nočních hodinách. Uzavření komplexu bude využito k jeho pravidelné kontrole a údržbě. Cvičení je naplánováno na noc z 30. září na 1. října od 18.00 do 6.00 hodin.

Radovan Táborský
Odmalička jsem vyrůstal u filmu, takže bylo jen otázkou času, jestli se nějaké profesi budu věnovat. Nejblíže jsem měl k herectví, ale svět za kamerou se pro mě stal zajímavější. Samotné kameře se věnuji krátce, proto nejsem hotový kameraman. Pracoval jsem na mnoha projektech jako asistent nebo druhý kameraman. Nejzajímavější prací byl cyklus „Národní klenoty II,“ který vysílala Česká televize. Dokumentární cyklus je o památkách, které se snaží dostat na seznam UNESCO. Zatím jediný počin, na němž jsem se podílel jako hlavní kameraman, je film „Někdy nemusíme“, který má v dohledné době vyjít.

Stanislav Pecháč
Svou zálibu ve filmech a natáčení jsem objevil již na prvním stupni základní školy, kdy jsem na naší zahradě přetáčel mimozemský svět Hvězdných válek. Nyní studuji na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské a definuje mě zejména láska k filmové hudbě a režii. Náš nejnovější počin “Někdy nemusíme“, na kterém jsme společně s kolegou pracovali, jsem režíroval a složil k němu hudební doprovod. Ve spolupráci chceme pokračovat a již teď plánujeme další snímek.  

Film je ke stažení v odkazu: https://goo.gl/XcV4rp


Hříšné radosti Antonína Dvořáka. Komentovaná prohlídka výstavy

Včera v 10:16

Přijďte se o Antonínu Dvořákovi dozvědět více přímo od kurátorky výstavy 22. srpna od 16 hodin do Muzea Antonína Dvořáka, Ke Karlovu 20, Praha 2.

Komentovaná prohlídka výstavy obrazů Lubomíra Typlta

Včera v 10:09

Galerie Václava Špály zve ve čtvrtek 30. srpna v 17:30–19:00 hodin na komentovanou prohlídku. Výstavou provede osobně autor, vstup volný a zdarma.

Vernisáž výstavy Srpen 1968 ve vzpomínkách

20. srpna 2018 v 17:58

Praha 10 si srpen 1968 připomene výstavou dobových fotografií, které umístí na velkoplošné panely v Malešickém parku.

Vernisáž výstavy: 1968 Praha 3 – léta naděje rychle pominula

20. srpna 2018 v 17:46

Výstava připomínající nejenom již známé, celopražské události během srpna ´68 a bezprostředně po něm, ale především originálně zpracovaná výstavní koncepce zachycující toto období československých dějin v rámci událostí v Praze 3 – některé dosud nezveřejněné informace či fotografie ze žižkovských...

Koncert k 50. výročí srpna 1968

20. srpna 2018 v 17:32

Vzpomínková akce k výročí srpnových událostí přivede v úterý 21. srpna od 18 hodin na podium trio Vladimíra Merty, Jana Hrubého a Ondřeje Fencla, hudební skupinu Energit či Karla Kahovce s jeho George & Beatovens.

Tóny Vinohrad opět rozezní Grébovku

20. srpna 2018 v 08:51

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na koncerty v druhém pololetí. Poprvé se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. září, kdy se můžete zaposlouchat do Trumpetového recitálu.

Géniové si nezávidí. Stylový večer

19. srpna 2018 ve 12:19

Harmonia Praga vystoupí na svém prvním poprázdninovém koncertu v rámci cyklu Stylových večerů na Novoměstské radnici 6. září v 19:30. Tématem večera bude obdivný vztah génia romantické hudby, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, k jinému hudebnímu titánu, přednímu představiteli hudebního baroka,...

Na operu do Písecké brány

19. srpna 2018 v 06:41

V Písecké bráně v Praze 6 zazní ty nejkrásnější melodie z českých oper Prodaná nevěsta a Rusalka v podání sboru a sólistů Národního divadla.

Na Open air koncert filmové hudby zve Praha 5

19. srpna 2018 v 06:24

Známé filmové melodie zahraje Pražský filmový orchestr v sobotu 8. září, koncert začíná v 17 hodin v Kinského zahradě, vstup zdarma.

Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

18. srpna 2018 v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

17. srpna 2018 ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Další články
Nahoru