Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Studenti vytvořili on-line hru, která simuluje vedení energetické firmy
Autoři edukativní hry Stanislav Sadílek, Ondřej Dolejš a Jakub Pelc (zleva). Foto: ČVUT

Studenti vytvořili on-line hru, která simuluje vedení energetické firmy

Přiblížit lidem fungování velké energetické firmy a principy energetiky má za cíl nová on-line hra Energo Play. S nápadem na hru její autoři, studenti Stanislav Sadílek, Ondřej Dolejš a Jakub Pelc, vyhráli loňský ročník Energetické olympiády. Nyní se jim ve spolupráci s odborníky ze společností Technologická gramotnost a ČEPS podařilo projekt dokončit. Hra má podle autorů, kteří v současnosti studují FEL A FJFI ČVUT, přispět ke zvýšení energetické gramotnosti středoškolských studentů i široké veřejnosti.  Energetická olympiáda se koná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Trojice spolužáků z benešovského gymnázia se loni rozhodla, že právě forma hry by mohla zaujmout lidi různého věku i povolání. „Chtěli jsme poutavým a zábavným způsobem poukázat na to, že energetika je složité téma a že je hodně o kompromisech,“ uvedl spoluautor projektu Energo Play Stanislav Sadílek.

Po loňském vítězství se pak studenti pustili do přípravy. Odborné otázky a podklady přitom diskutovali s experty ze společností ČEPS a Technologická gramotnost. Na vývoji hry pracovali necelý rok. 

Jak nenaštvat zákazníky a nezkrachovat?

„Hráč se stane ředitelem velké energetické firmy. Prochází třinácti koly, kde každé kolo reprezentuje jeden rok. V každém kole hráči narazí na nějakou událost, například poruchu elektrárny či možnost přijmout nové klienty. V některých z nich pak musí učinit rozhodnutí, která má vliv na výsledné hodnocení,“ popsal Sadílek průběh hry. Volby jsou hodnoceny podle čtyř kritérií – vlivu na životní prostředí, popularity u zákazníka, finančních dopadů a stability elektrické sítě. 

„V každém kole také hráč nastavuje energetický mix na následující rok, vybírá zdroje, ze kterých se bude elektřina vyrábět. To také výrazně ovlivňuje kritéria a hodnocení hráče. Podle úrovně kritérií hráč postupně sbírá body. Cílem hráče je udržet hodnocení v rovnováze a na co nejvyšší úrovni,“ dodal Sadílek.

Ve výsledkové listině si pak různí hráči mohou porovnat, jak dopadli a na základě toho také diskutovat o zvolených strategiích. „A tím dále plnit náš cíl – tedy vzbudit pozornost a zájem o energetiku,“ podotkl Sadílek. Autorům se bohužel nepodařilo získat dost dat o energetické síti a trhu v Česku, využili tedy informace z Německa. I tak však podle Sadílka hra realisticky ukazuje základní principy energetiky. 

Hru čeká další vylepšení

Prvními hráči se v listopadu v Praze stali finalisté letošního ročníku Energetické olympiády. „Momentálně pracujeme na nové grafické podobě hry, aby byla pro hráče poutavější. A také nám dovolí přidat některé nové prvky, jako třeba graf, který vysvětluje tvorbu ceny elektřiny,“ uzavřel Sadílek s tím, že nová grafika by měla být hotová do konce roku. 

Tvůrci hry po maturitě zamířili na ČVUT. Sadílek studuje obor Softwarové inženýrství a technologie, Pelc obor Otevřená informatika. Oba obory jsou na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Třetí vítěz, Ondřej Dolejš, zvolil studium na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. 

Společnost Energetická gramotnost pořádá Energetickou olympiádu od roku 2018. Letos se do dvoudenního finále, které se na Fakultě elektrotechnické ČVUT uskutečnilo 3. a 4. listopadu, probojovalo 75 studentů a studentek rozdělených do 25 týmů. 

Zvítězil tým studentů, Vojtěcha Poláka, Kamila Tomáše a Lukáše Kouckého, z pražského gymnázia Jana Keplera. Studenti u odborné poroty zabodovali se zajímavým nápadem na stanici pro likvidaci plastového odpadu, kterou by mohla využívat například logistická centra. Polák, Tomáš a Koucký se zároveň stali nejmladšími vítězi v historii soutěže – v době finále jim nebylo ani 15 let.


Autor: puc

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru