dnes
Pátek - oblacno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - snih
2°C
Studenti vytvoří v Praze Národní filmové muzeum, už příští rok ho představí na výstavě
Ilustrační foto: freeimages

Studenti vytvoří v Praze Národní filmové muzeum, už příští rok ho představí na výstavě

Národní filmové muzeum (NaFilM) nezůstane jen nenaplněným snem skupiny nadšených studentů. Zájem veřejnosti daleko předčil očekávání organizátorů a prostřednictvím crowdfundingového portálu hithit.cz byla vybrána téměř dvojnásobná částka, než na jakou byla kampaň spuštěna.

„Naše filmové dědictví je v archivech a depozitářích schované opravdu už příliš dlouho a rádi vidíme, že si to nemyslíme pouze my,“ říká Terezie Křížkovská, jedna z hlavních organizátorů projektu.

„Podobu filmového muzea představíme již v květnu roku 2015 v rámci připravované interaktivní výstavy Trailer NaFilM v pražském muzeu výtvarného umění Montanelli v Nerudově ulici,“ pokračuje.

Na koncepci Národního filmového muzea pracuje tým studentů již přes dva roky. Prostřednictvím crowdfundingu se rozhodli vybrat část finančních prostředků, a především zjistit, zda má vůbec česká veřejnost o vznik nového filmového muzea zájem.

„Mile nás překvapilo, s jak obrovským zájmem ze strany veřejnosti jsme se setkali. Místo částky 120 000 korun, kterou jsme na hithit.cz chtěli vybrat a pokrýt tak náklady na filmová autorská práva související s výstavou, se nám podařilo vybrat neuvěřitelných 200 000 korun,“ říká Terezie Křížkovská. Kampaň se tak stala jednou z nejúspěšnějších v historii českého crowdfundingu.

Květnová interaktivní výstava Trailer NaFilM v Muzeu Montanelli přenese návštěvníky do filmového zákulisí a nechá je nahlédnout do tajů stoletého vývoje české kinematografie.

Mimo jiné představí osudy a filmy tvůrců, kteří z politických důvodů odešli do zahraničí, bude se věnovat i často opomíjené zvukové stránce filmů a nabídne pohled na to, jak promítání vnímali avantgardisté první poloviny 20. století.

Výstavu doprovodí také přednášky a diskuze, workshopy, speciální komentované prohlídky a programy pro školy.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru