Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Studenti se seznámí s daty z Observatoře Pierra Augera

Ochutnávku dat z největší observatoře zaměřené na studium kosmického záření extrémních energií – Observatoře Pierra Augera – pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického v Praze a Fyzikální ústav Akademie věd ČR. Akce se uskuteční v rámci International Masterclasses Hands on Particle Physics 2023 v pátek 24. března.

„V letošním roce jsme se rozhodli v rámci Masterclasses podpořit nové téma týkající se Observatoře Pierra Augera. Tento astročásticový experiment spojuje odborníky z několika oborů od částicových fyziků přes astronomy až po optiky,“ uvedl organizátor programu docent Jaroslav Bielčík z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

„Studenti budou v rámci akce zkoumat data pocházející z měření vzácných atmosférických spršek sekundárního kosmického záření. To způsobují částice přilétající z vesmíru, jejichž energie jsou tak velké, že jich dosud nedosáhl žádný urychlovač na zemi,” vysvětluje Alena Bakalová, která působí jako doktorandka v obou organizátorských institucích.

Observatoř Pierra Augera je umístěna v argentinské pampě a působí na ní vědci ze 17 zemí celého světa. Experti z Fyzikálního ústavu AV ČR se podílejí na výzkumu observatoře od jejího počátku. „Je to obdivuhodný projekt,“ popisuje další organizátor akce doktor Petr Trávníček z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, „jen rozloha pole povrchových detektorů je větší než čtvrtina Středočeského kraje.”

Dopoledne studenti absolvují populárně-naučné přednášky českých vědců pracujících na observatoři; odpoledne si účastníci budou sami zpracovávat data a zodpovídat na otázku, odkud z vesmíru k nám nejenergetičtější částice přilétají. Vrcholem akce se pak stane videokonference s observatoří v Argentině a zúčastněnými univerzitami a institucemi v Evropě.

Více informací najdete na stránkách: https://mc.casticova-fyzika.cz/.Autor: TZ, red

Hledáte práci? Praha 4 ji nabízí na radnici i ve školách a školkách

22. dubna 2024 v 10:42

Radnice hledá zaměstnance na úřad MČ Praha 4, tak i ve zřizovaných školách a mateřských školách.

Společnost pro rozvoj veřejného osvětlení pořádala v Praze konferenci

21. dubna 2024 v 09:10

V kongresovém Top Hotelu Praha se ve dnech 18. a 19. dubna konala 62. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení. Tématem akce bylo ekologické, hospodárné a bezpečné veřejné osvětlení. Generálním partnerem konference byla městská společnost Technologie hlavního města Prahy. „Děkujeme za...

innogy: Oslava myšlenek a nápadů, které mění svět k lepšímu

19. dubna 2024 v 16:43

Světový den kreativity a inovací, který připadá na 21. dubna, byl založen s cílem podpořit kreativní myšlení a inovace ve všech aspektech lidského rozvoje. Původně šlo o reakci Marci Segalové na článek o kreativní krizi v Kanadě v roce 2001.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

Další články
Nahoru