dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C

Studenti projeli Prahou na kole

Rádi by jezdili po Praze na kole, ale chybí jim bezpečná infrastruktura. Na to se dnes snažily upozornit přibližně dvě stovky studentů pražských středních škol, kteří vyjeli na čtvrtý ročník Velké studentské cyklojízdy s cílem na Klárově. Prostřednictvím národního cyklokoordinátora Jaroslava Martinka, pod jehož záštitou akce proběhla, předali své cyklistické memorandum s návrhy na zlepšení podmínek pro cyklistickou dopravu zástupci ministerstva dopravy.

Cyklojízda se konala v rámci Evropského týdne mobility a byla vyvrcholením kampaně Do školy na kole. Pořádala ji iniciativa Auto*Mat a sdružení Pražské matky. Za doprovodu policistů vyjeli studenti z parku Družby na Pankráci v pelotonu čítajícím zhruba 200 účastníků.

Před jedenáctou hodinou se pak v cíli jízdy, v parku na Klárově, setkali s národním cyklokoordinátorem Jaroslavem Martinkem, který dal celé akci svou záštitu, a předali své memorandum řediteli Odboru provozu silničních vozidel Ministerstva dopravy ČR Josefu Pokornému.

Memorandum vznikalo během září, kdy studenti ze zapojených škol sbírali informace o cyklisticky problematických místech v okolí svého bydliště a školy.

„Obsahuje popis dnešního nevyhovujícího stavu a zároveň několik návrhů na změny k lepšímu. Studenti upozorňují především na nedostatek cyklopruhů, cyklisticky nedořešené a tudíž nebezpečné křižovatky, nedostatečné řešení parkování pro kola či nedostatek zklidněných zón v centru města,“ říká Eva Šuchmanová ze sdružení Pražské matky.

„Opatření, která studenti požadují, se v podstatě shodují s těmi, která jsme navrhli jako součást vládní cyklostrategie schválené letos v květnu. Doufám, že se změny podaří prosadit co nejdříve, řekl během předávání Jaroslav Martinek.

Jaroslav Pokorný z ministerstva dopravy poděkoval studentům za jejich podněty a slíbil, že se je ministerstvo bude snažit uplatňovat při vytváření chybějící legislativy.

Podle studenta Gymnázia Elišky Krásnohorské Davida Ulvra, který se zúčastnil dnešní cyklojízdy, je typickým příkladem nedořešeného opatření přerušený cyklopruh na křižovatce Bohdalecké a Plynární ulice v blízkosti jeho školy. Jako další problém vidí chybějící cyklopruhy na velice frekventované Vídeňské ulici.

„Cílem kampaně Do školy na kole je umožnit žákům středních škol vyjádřit se k dopravní situaci v Praze – konkrétně k podmínkám pro cyklistickou dopravu. Je velká škoda, že nemají možnost bezpečně dojíždět do školy na kole. Chceme, aby se situace zlepšila,“ říká Jana Pírková ze sdružení Auto*Mat.


Požár chaty v Jinonicích

Dnes ve 20:42

V Jinonicích zasahovali od 17 hodin profesionální hasiči ze smíchovské stanice spolu s dobrovolnou jednotkou ze Stodůlek. Hořela chata o rozměrech 5×5 metrů, požár hasiči lokalizovali v dýchací technice.

Radní pro bezpečnost ocenil nejlepší projekty prevence kriminality

Dnes v 19:46

Pražské městské části mají kvalitní projekty na prevenci kriminality. Ukázala to Soutěž k ocenění aktivit v oblasti prevence kriminality na území hl. m. Prahy, která byla vyhlášena u příležitosti 20. výročí nastavení systému prevence kriminality v hl. m. Praze. 

Praha 3: Křest alba Beaty Hlavenkové

Dnes v 19:16

Ve středu 13. prosince si diváci užijí Vánoce, koledy, sólovou a čtyřruční klavírní hru, podmanivou hudbu plnou hudebních hádanek při křtu alba Beaty Hlavenkové.

Vánoce s Klokanem na stadionu

Dnes v 11:10

Vánoce s Klokanem na hlavním stadionu v Ďolíčku v sobotu 16. prosince od 14 do 18 hodin. Na náměstíčku a ochozu stadionu budou připraveny fotbálky, PS4, zdobení perníčků, Kafe s Klokanem, florbalové hřiště. Prvních sto příchozích dětí dostane dáreček.

Praha 2: Kryt na Folimance v sobotu naposledy

Dnes v 10:58

Městská část Praha 2 po celý rok 2017 umožnila navštívit kryt civilní ochrany Folimanka. Poslední – dvanáctá – letošní prohlídka je plánována na sobotu 16. prosince od 9 do 15 hodin i s malým předvánočním občerstvením.

Předvánoční Pravý bleší trh v Továrně

Dnes v 09:20

Letos poslední hledání staronových pokladů na Pravém Bleším Trhu v Továrně v sobotu 16. prosince od 10 do 16 hodin.

Praha 2: Do Gröbeho vily letos naposledy

Dnes v 08:41

Naposledy v tomto roce se můžete podívat do Gröbeho vily v sobotu 16. prosince od 17 hodin. Komentovanou prohlídku povede Jiřina Nováková.

Starobohnické vánoční těšení: Jarmark, koledy, program pro děti, svařené víno

Dnes v 07:44

V neděli 17. prosince se od 12 do 18 hodin koná na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích již 9. ročník Starobohnického vánočního těšení. Na návštěvníky čekají hudební a divadelní vystoupení, jarmark a ukázky tradičních vánočních zvyků

Praha 10 zve na Vánoce na Kubáni

Dnes v 07:23

V sobotu 16. prosince na návštěvníky čekají Staročeské vánoce.

Adventní koncert v kapli sv. Václava v Suchdole

Dnes v 07:12

Společný Adventní koncert dětského pěveckého sboru ZŠ M. Alše Mikeš pod vedením Evy Benešové a suchdolského velmi smíšeného sousedského příležitostného sboru Suchdol zpívá pod vedením Martina Boumy se koná v pátek 15. prosince od 17:30 hodin v kapli sv. Václava na Kozích...

Vánoční Břevnovský jarmark

Dnes v 07:07

Na vánočním Břevnovském jarmarku máte možnost nakoupit dárky v sobotu 16. prosince od 11 do 19 hodin.

V Muzeu Bedřicha Smetany uvidíte novou výstavu Smetana zapomenut v kameni

Dnes v 07:06

V Muzeu Bedřicha Smetany bude od 6. prosince 2017 až do 20. prosince 2018 k vidění nová fotografická „smetanovská“ výstava, tentokrát věnovaná pomníkové tvorbě. Výstava vznikla na základě ročního rozsáhlého terénního průzkumu po celé České republice, během něhož bylo zaznamenáno kolem 100 objektů...

Další krátké zprávy
Nahoru